Viimaste nädalate miinuskraadid on Eesti siseveekogudele tekitanud esimese jääkihi. Päästeamet paneb kõigile südamele, et paljudes kohtades on jää veel liiga õhuke ning inimest ei kanna.

Põhja päästepiirkonnas on olnud juba väga palju väljakutseid, mis on seotud laste ja kalameeste õhukeselt jäält ärakutsumisega. Kuid õnnetustesse võivad sattuda ka loomad. Detsembrikuus uppus Viimsis õrnale jääle jalutama läinud koer. 9. detsembril kell 13.16 said päästjad väljakutse Viimsi valda, kus rannast ca 20 m kaugusel oli koer läbi õhukese jää vajunud. Kohale kiirustanud päästjad jõudsid loomani umbes kella 13.41 paiku, kuid kahjuks ei pidanud koerakese jõud külmas vees elu eest võitlemisele vastu ning ta suri. 

Üsna mitmed väljakutsed on seotud siseveekogude õrnale jääkihile jalutama läinud lastega, kellele nii päästjad kui ka politsei on selgitustööd teinud selle kohta, et jää veel ei kanna ning sellele astumine on ohtlik. „Nõrgal jääl juhtub inimestega õnnetusi igal aastal. Esimene jää meelitab sageli ligi lapsi, kes mänguhoos unustavad, et nõrk jää peidab endas suurt ohtu. Arvestada tuleb sellega, et piisavalt tugeva jää tekkimine võtab aega ning nõuab püsivaid miinuskraade. Praegustes oludes jääle minnes võivad tagajärjed olla fataalsed,“ ütles Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala. 

Päästeamet kutsub ettevaatlikkusele ka kalastajaid. „Sageli ahvatleb esimene jää ka kalastajaid, kuid siingi ei tohi unustada ettevaatlikkust. Ka kalameestel, kes esimesele jääle kipuvad, tuleb oodata, et veekogu kattev jääkaas muutuks piisavalt tugevaks,“ lisas Virkala. Statistika näitab, et viimasel seitsmel aastal on jääl kalastades hukkunud 13 kalapüüdjat.

Jääkattele tohib minna alles siis, kui selle paksus on vähemalt kümme sentimeetrit. Osades veekogudes on jää paksus täna juba nõutud piirides, kuid arvestama peab sellega, et suuremas veekogus ei ole jää paksus ühtlane ning kui on näha pragusid, siis ei tohi jääle minna. Läbi jää vajudes peab inimene arvestama sellega, et jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt kümme minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.

Mõnusad talveilmad meelitavad inimesi veekogudele tekkinud jääle ka uisutama. Enne uiskude alla panemist peaks aga veenduma, et jääle liuglema minek on ohutu. Siinkohal saab abi samuti Päästeametilt, kes mõõdab igapäevaselt populaarsemate siseveekogude jää paksust, mõõtmise tulemusi saab vaadata pidevalt täienevalt jääkaardi rakendusest.

Eestis on ligi 1200 järve ja veehoidlat, lisaks sellele hulk jõgesid ja tiike. Igale poole päästjad jää paksust mõõtma ei jõua, aga kindlasti kontrollitakse jääolusid veekogudel, kus inimesi käib rohkem. Muutlike jääolude korral (temperatuur üle 0) käib Päästeamet igapäevaselt jää paksust mõõtmas ning kannab kaardile. Stabiilsemate ja pikemate külmade ajal käiakse nädalas kaks korda. Jääkaart on loodud selleks, et inimestel oleks võimalik saada mugavalt infot jääolude kohta meie siseveekogudel.

Viimsi kandi veekogudest on võimalik jääkaardilt vaadata näiteks Vehema tiigi jää paksust. Kui tiik on vabatahtlike abiga lumest puhtaks lükatud, on see uisutamiskohana väga populaarne. Kel on plaan tiigile uisutama minna, võiks enne heita kindlasti enne pilgu jääkaardile. Sellele on märgitud lisaks mitmed teised kutseliste komandode ning vabatahtlike päästjate rajatud uisuväljakud. Kaarti saab vaadata veebiaadressilt bit.ly/j22kaart

Ettevaatuse mõttes peaksid jääle minnes ohutusvahendid kaasas olema ka siis, kui jää paksus on lubatud 10 cm, sest ühe veekogu piires võivad jääolud tugevalt varieeruda. Mida kiirevoolulisem veekogu, seda ebaühtlasem on jää.

Päästeamet kutsub kõiki inimesi üles ettevaatlikkusele ja tähelepanelikkusele veekogude ääres viibimisel. Esimene jää võib eelkõige lastes tekitada elevust ja uudishimu. Seetõttu palume lapsevanematel rääkida kodus üle hapra jääga seonduvad riskid ning hoida lastel silm peal. Kui märkate hädalist või vajate ise abi, siis tuleb esimesel võimalusel helistada hädaabi numbril 112.

Kuidas ohtu sattudes käituda? 

  • Kui jääl viibides ilmnevad ohumärgid – jää pragisemine või vajumine –, tuleb viivitamatult keharaskus laiali jagada ning lahkuda. Selleks heida kohe käpukile ja mine kiiresti tuldud teed pidi tagasi.
  • Kui aga jää pragisedes ette ei hoiata ja juhtud läbi vajuma, tuleb peatada sügavamale vette vajumine. Kukkumise ajal aja käed laiali ja kalluta ennast tahapoole. Nii takistad enda üleni vee alla vajumist.
  • Mida rutem jääaugust välja saad, seda parem, sest külmas vees muutub inimene kiiresti teovõimetuks. Jääaugust väljasaamisel on suureks abiks jäänaasklid. Jääle tagasi vinna ennast sinnapoole, kust tulid.
  • Jääle pääsenuna rulli ennast või rooma jääaugust eemale. Kaugemal võid püsti tõusta, et lahkuda jäält tuldud teed pidi kindlale maale ja võimalikult soojadesse oludesse.

Allikas: Päästeamet

Fotol: Vehema tiigi liuväli jaanuari lõpus. Foto: Siiri Visnapuu