Suve viimane kuu on märkamatult kätte jõudnud. Päikseliste päevade ja idülliliste suveõhtute sekka hakkab sugenema läheneva sügise maiku ning see mõjub ühteaegu nii ilusa kui ka nukrana.

Uskumatu, kuis selle mõne kuuga on rohelus vohanud ja suutnud katta kõik maastikud! Niitudel on rohi rinnuni ja põldudel niisamuti kuldseks kuivanud vili. Metsakraavile, kust kevadel ja sügisel kergelt otse üle sai mindud, on ette kasvanud mitu meetrit lai ja kõrge vaarikapõõsastest vall. Tasapisi hiilib sellesse lopsakasse rohelisse lehemassi juba sügisesi toone. Kaselt langeb esimesi kollaseid lehti.

Alguses pesa lähedal ning vanalindudelt jätkuvalt toitu norides, on enamus linnupoegi pesast lahkunud, omandanud lennuvõime ja  harjutavad iseseisva eluga toimetulekut. Kaugel pole aeg, mil osade linnuliikide noorlindudel tuleb ette võtta elu esimene ränne.

Ka metskitsede ja põtrade vasikad on sirgunud elujõulisteks ning söövad juba emapiima kõrvale taimset toitu. Loodus aga ei oota uue elu loomisega. Kuuvahetuse aegu pidasid metskitsed pulmi, põdrad teevad algust alles kuu lõpus. Jänes jõuab suve jooksul aga mitu pesakonda üles kasvatada. On vast jaksu teisel!

Iseäranis rikas on põimukuu marjade poolest. Suur osa taimi on ära õitsenud ja õitest on valminud viljadki – pohlad, mustikad, murakad, põldmarjad ja sinikad. Pihlaka marjad alles küpsevad. Marjakülluse kõrval kerkivad metsa all üha massilisemalt sirmikute, puravikke, riisikate, pilvikute ja paljude teiste seente kübarad. Kui verehimulistel putukatel end mitte heidutada lasta võib koju naasta tublikese saagiga.

Jagub veel päevi, mis hoiavad endis suvesooja, teistel on tunda aga sügise hõngu. Kuid üks mis kindel – valged suveööd on möödas ning pime ööaeg venib muudkui pikemaks. Sellegipoolest on lõikusekuu ööd imeilusad, mida tasub veeta tähistaeva all lamades nii üksi kui ka lähedastega. Erilist elamust pakub kuu keskpaika jääv perseiidide tähesadu. Ülendav on vaadata noil öil taeva lõpmatusesse. Ja kui tuleb tuju, võib mõne langeva tähega oma südamesoovigi lendu lasta. Soovidesse on sisse kirjutatud täitumine!