Sel kevadel tähistab Viimsi valla kõige vanem taidluskollektiiv –  segakoor Viimsi – oma 40. sünnipäeva. 

Koor asutati 1982. aastal S. M. Kirovi nimelise kalurikolhoosi keskuse kultuuriklubi juurde. Seoses riigikorra ja ühiskonnakorralduse muutumisega, mil likvideeriti kalurikolhoos ja ühtlasi ka kultuuriklubi, oleme läbi mitmete prooviruumide otsingute ja eksirännakute saanud pikalt tegutseda Viimsi huvikeskuse, mis hiljuti tähistas oma loomise 25. aastapäeva, tiiva all.

Koori esimeseks ja seni ainukeseks dirigendiks on Vaike Sarn, kes oli Viimsis lauljate juhtimist alustades värskelt lõpetanud Tallinna konservatooriumi Ants Üleoja dirigeerimisklassi. Esimestest proovidest tänaseni laulavad kooris Sirje Asi, Tatjana Böttker ja Alli Sibul. Nemad, samuti mõni aeg hiljem liitunud Kaere Sahtel, Lembit Kink ja Avo Gutman, moodustavad tänaseni koori raudvara. Päris algusaegadest laulab kooris ka Viiu Kallas, kes on ka ühtlasi meile hindamatuks kontsertmeistriks.

Kes korra juba on sõrme sellele koorile andnud, see naljalt kollektiivi ei vaheta ega kerge südamega ei lahku. Seega on meil palju pikaajalisi lauljaid, aga muidugi toimub ka loomulik põlvkondade vahetus. Praegu on kooris 46 lauljat ning isegi vahepealne koroonaaeg ei suutnud kollektiivi laulurõõmu kahandada.

Koori hoiab koos ühine armastus laulmise, esinemiste ja reisimise vastu. Foto: Priit Estna

Koori iseloomustab hea ja huvitav repertuaar, suurepärane omavaheline läbisaamine nii proovides, esinemistel, reisidel kui ka koosviibimistel. Selle kõige köitjaks ja ühiseks nimetajaks on väsimatu ja energiline Vaike Sarn.

Segakoori repertuaar on väga mitmekesine, et oleks huvitav nii lauljatel kui ka kuulajatel. See sisaldab nii koorilauluklassikat kui ka vaimulikku ja jõulumuusikat, samuti kergemuusikaseadeid. Vajadusel saame kokku panna erinevaid kontserdikavasid. Tänu nii laialdasele repertuaarile on meil üpris tihe kontserttegevus – lisaks oma koduvalla üritustel esinemistele oleme omandanud repertuaari ja esinenud kõikidel Eesti üldlaulupidudel, Harjumaa ja sõpruskooride maakondade laulupidudel, Tartu juubelilaulupeol, Lääne-Ida ühislaulupeol „Laulusillad“. Oleme osalenud Miina Härma muusikapäevadel Tartus, ,,Tuljaku” võistulaulmistel ning rahvusvahelistel koorifestivalidel Pärnus, Varssavis ja Prahas.

Traditsioonilised kontserdid ja reisid

Aastate jooksul on traditsiooniks kujunenud jõulukontserdid Viimsi Püha Jakobi, Tallinna Kaarli, Püha Vaimu, Rootsi Mihkli ja Metodisti kirikutes. Samuti on iga-aastaseks traditsiooniks kevadkontserdid Tallinna Kaarli kiriku muusikatunni raames koos Vaike Sarna teiste kollektiividega.

Erilised on olnud esinemised sõpruskooride ja -kollektiividega nii kodu- kui ka välismaalt Tallinna raekojas, Hopneri majas, kindral Laidoneri mõisas jne.

Igal kevadel valdab koori vastupandamatu reisikihk. Esimene välisreis tehti 1989. aastal Poola, järgmine 1991. aastal Stockholmi, kus esineti ka Rootsi Riksdagis. Piiride avanemisel pääsesime nagu paisu tagant valla – sai käidud ja kontserte antud Soomes, Prantsusmaal, Itaalias, Ungaris, Lätis, Leedus, Norras, Ahvenamaal, Hollandis, Ukrainas ja Valgevenes. Kaks korda oleme esinenud Peterburi Jaani kirikus. Ka kodumaised reisid oleme sidunud kontsertidega kohalikes kirikutes ja kultuuriasutustes. Pea alati ilmestab meie esinemisi Aare Pehka flöödil. Bussireisid läbi Euroopa võivad tunduda tüütuna, kuid meil kulgevad need koos kaasareisiva „fännklubiga“ ühtse perena, laulu ja naljaga, eestvedajaks muidugi Vaike, ikka akordioniga.

Terve Eesti Jaaniõhtul. Foto: Kairit Leibold/ERR

Tänades ja koostööd tehes

Koori senisele heale käekäigule on alati õla alla pannud Viimsi vallavalitsus, huvikeskus ja rahvakultuuri selts. Selle eest neile suur tänu!

On sümboolne, et Viimsi valla vanim kollektiiv – segakoor Viimsi – saab anda oma 40. aastapäeva kontserdi suvel avatavas kultuuri- ja hariduskeskuses  Viimsi Artium, kuhu ootame ka vallarahvast. Kontsert toimub 4. juunil kell 15. Kontsert on tasuta!

Laulupeotule vastuvõtt Viimsis 3.07.2014

Hea teada

Segakoor Viimsi rikkalikust repertuaarist annavad mitmekesise ülevaate kaks välja antud CD-plaati:

2002 – „Hetked muusikas“,

2009 – „Hetked talvemuusikas“.

Ene Liivaleht
aldirühma laulja, koori kroonik