Viimsi pidas isamaalist piknikupäeva

TRADITSIOON: Järgmisel aastal on tulemas kohaliku tähtsusega juubeliaasta – Viimsi Ettevõtlike Daamide Assotsiatsioon saab 15-aastaseks ja piknikupäeva peetakse viiendat korda.

Viimsi Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni (VEDA) eestvedamisel toimus juba neljandat korda Viimsi mõisapargis isamaaline piknikupäev – Eesti taasiseseisvumise tähistamise pidu esimese Eesti Vabariigi alusepanijate Maria ja Johan Laidoneri auks.

VEDA daamid aitavad Viimsis kanda väärtusi, milleta ei saa elada – väärikust, üksteise austamist ja hindamist, julgust tunnustada ja mäletada. Neid ei saa osta ega tekitada üleöö – need peavad resideeruma inimeste hingedes ja südames, neid peab toitma ja hoidma.
VEDA naised hoiavad esimese Eesti Vabariigi esimese leedi, Naiskodukaitse rajaja ja Viimsi mõisa perenaise Maria Laidoneri mälestust. Maria on armastuse, integreerumise ja Eesti kultuuri püsimise fenomeni sümbol. Armastades oma meest armus ta tema riiki ja oli sellele truu surmani. Eesti muutis ühe intelligentse sisserändaja enda pärisosaks. Nagu paljusid kordi tuhandete aastate jooksul varemgi. Ja ehk hiljemgi. Et Eesti säiliks, on meie, põlisasukate kohus hoida ja armastada oma kultuuri nii, et see oleks vääramatu. Seda suudame me väärikuse ja armastusega.

Laidoneride mälestusmärgi juures peeti kõnesid ja asetati lilled. Kõneles ka abivallavanem Annika Vaikla: “Sellisel päeval nagu täna räägitakse tavalisest enam iseseisvusest, vabadusest ja oma riigist. Kindlasti sobivad siia ka sõnad pere ja kodu. Kõik need väärtused kõlavad kokku. Minu soov täna on, et hooliksime oma kodust ja hoiaksime oma lähedasi. Nii võime kindlad olla, et meie rahvas püsib, meie riik kestab ja veel paremad päevad on ees.”
Seekord peeti pidu mõisa ees ja mõisa sees. Muuseumis toimus giidi juhtimisel ekskursioon. Vaadati Aksi saarest jutustavat näitemängu “Mis sa ilma paadita teed? Tee midagi”. Mõisa rõdul andis meeleolukontserdi ansambel Robirohi. Üheskoos publikuga lauldi rahvalikke laule, eestvedajateks Andrus Kalvet ja Robirohi.

Kohal olid ka klassikud – musitseeris Tallinna Keelpillikvartett, soleeris Tähe-Lee Liiv. Kauneid viise nii klassikalisest muusikast kui ka Raimond Valgre loomingust esitas sopran Maire Martinson, keda klaveril saatis Diana Liiv.

Järgmisel aastal on tulemas kohaliku tähtsusega juubeliaasta – Viimsi Ettevõtlike Daamide Assotsiatsioon saab 15-aastaseks ja piknikupäeva peetakse viiendat korda. Nagu ikka ootame teid ka siis, kallid viimsilased, sõpradega selles erilises kohas erilist päeva tähistama!

Täname kõiki, kes õla alla panid: Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum, Lubja külaselts, Rannarahva muuseumi esindaja Külvi Kuusk , Külli Talmari teatritrupp, Viimi naiskodukaitsjad, kodutütred ja Viimsi vallavalitsus.