Foto: Kalev Lilleorg
Foto: Kalev Lilleorg

Viimsi mõis on pikka aega muusikarõõmu pakkunud. 26. augustil avasid Helin-Mari Arder, Teet Raik ja Ara Yaralyan mõisas Viimsi Jazzi uue hooaja, mida korraldavad Carmen ja Oleg Pissarenko.

Kuidas tekkis idee luua Viimsi Jazz?

Carmen: Eelmisel suvel nentisime Olegiga, et meie kodu lähedal võiks toimuda jazzkontserte, mis ei ole liiga pidulikus vormis ning kohas, kuhu on mõnus pere või sõpradega minna. Oleme mõlemad suured muusikaarmastajad ning naudime kvaliteetset eri žanrite helisid. Kuna Olegil on suur kogemus jazzkontsertide korraldamisega, siis otsustasime luua Viimsi Jazzi.

Carmen ja Oleg Pissarenko. Foto: Tiit Mõtus

Kuidas on Viimsi publik teid vastu võtnud?

Oleg: Me oleme jõudnud publikuni, kes hindab justnimelt kodu lähedal pigem kammerlikku hubasust. On kuulajaid, kes kirjutasid meile juba kaks nädalat pärast eelmist kontserti ja küsisid, mis kuupäeval toimub uus kontsert. See on väga armas.

Viimsi mõisa saalil on teatavad erisused, mistõttu tuleb instrumente hoolikalt valida, ent see on põnev väljakutse. Eelmisel hooajal astusid lavale Raivo Tafenau trio, Susanna Aleksandra, Sofia Rubina ja Holger Marjamaa, Rebecca Kontus, Hedvig Hanson ja teised. Uut hooaega alustasime võluva Helin-Mari Arderiga, kes viis meie kuulajad bossa lainetel Itaaliasse,  Prantsusmaale ning tagasi Eestisse.

Carmen: Meie publik on lisaks Viimsi elanikele ka Jõelähtme vallast, Kadriorust, Nõmmelt ning isegi Sauelt kohale tulnud, mis annab samuti hea tunde ning märgi, et mahume küll siia tihedasse kultuurigraafikusse. Ja, mis peamine – aina enam on korduvat publikut, kes on meile väga armsaks saanud ja ka kontsertide välisel ajal tere ütlema tulevad.

Kas ja kuidas on sel aastal Viimsi Jazzi korraldamist mõjutanud sõda Ukrainas?

Carmen: Kogu Euroopa oli sellest kohutavast uudisest rabatud. Olles esimesest ehmatusest toibumas, vaatasime teineteisele otsa ning küsisime, kas me teeme juba välja kuulutatud kontserti või jätame ära? Võtsime mõned päevad küsimuse üle arutlemiseks aja maha ning pidasime nõu oma järgmise esineja Susanna Aleksandraga. Otsus sündis ühiselt – igal juhul läheme plaaniga edasi! Üle poole piletitulust annetasime üheskoos esinejatega ukrainlaste toetuseks.

Sõda pani ka sõnale „sõda“ taaskord tugeva tunde sisse. Meil tekkis sisemine konflikt ja keerukas küsimus, kuidas me saame sõja ajal kutsuda inimesi Viimsi mõisas tegutsevasse sõjamuuseumisse? Kuid olles tutvunud põhjalikumalt muuseumiga, saime aru, et mõisas eksponeeritav on ju ennekõike meie sõjaajalugu lahti jutustav, mis sai samuti hoopis teise väärtuse. Ja samas ongi õige, et sõda kui selline jääb muuseumisse.

Viimsis avati uhke kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium. Kuidas see Viimsi Jazzi mõjutab?

Oleg: Naljaga öeldes: mis seal ikka, viime Viimsi Jazzi Viimsi Artiumisse! Artium on väga uhke hoone erinevate võimalustega. Oleme käinud seal juba mitmetel kontsertidel ning naudime kodu lähedale toodud võimalusi. Meie Viimsi Jazz on aga algusest peale olnud hoopis teise iseloomu ning energiaga, mis sobitub justnimelt Viimsi mõisa saali, kuhu on ka meie tore publik tee leidnud. Ehk muusikasõbrad, kes väärtustavad hubasust, vahetumat kontakti esinejaga, mõnusat seltskonda ja ehk veidi ka mõisaajastu hõngu.

Helin-Mari Arder. Foto: Kalev Lilleorg.

Keda veel Viimsi Jazzil näha ja kuulda saab?

Oleg: 23. septembril kell 19 ootame kontserdile kõiki, kes peavad lugu legendaarsest Eesti bassivirtuoosist Raul Vaiglast, kes on tähistamas käesoleval aastal oma 60. juubelit. Saali täidavad sel õhtul imeliselt sooja emotsiooniga tütar Marie ja isa Raul Vaigla. 30. oktoobril toome aga Eesti publiku ette esmakordselt Kuubast pärit jazzmuusika tõusva tähe, tšellovirtuoosi Ana Carla Maza, kes oma maailmaturnee raames külastab ka Viimsit.

Carmen: Täpsemat infot leiab facebook.com/viimsijazz . Piletid on soetatavad Piletilevist. Meie publiku maitsemeelte eest hoolitseb mõisas tegutsev kohvik Maria Juures, kus saab nautida imelisi hõrgutisi. Kohvik avatakse tund enne kontserti algust.