Tekst: Harri Ausmaa, kultuuriosakonna juhataja
Aastat 2022 ehk Viimsi kultuuriaastat on igati väärikalt tähistatud. Aitäh kõigile, kes on kultuuriaasta toimumisele kaasa aidanud või üritustel osalenud!
1. detsembril toimub Viimsi Artiumi suures saalis „Kultuuriaasta tänukontsert”, kus saame tänada rahvakultuurikollektiive, kuhu kuulub üle 250 esineja, kes tol õhtul üles astuvad. Detsembris ootavad meid ees mitmed jõuluaja tähistamise sündmused ning loomulikult valla taasasutamise 32. aastapäeva pidulik „Viimsi Tunnustab 2022” gala, kus saavad tunnustatud kultuuriaastal võimsaid saavutusi või ilusaid tegusid teinud viimsilased.
Veel enne, kui kultuuriinimesed saavad teatepulga (sisaldab vihjet järgmise teema-aasta kohta) üle anda, on soov kultuuriaastal toimunust ülevaade teha. Et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna ja leheruumi meil kümnete tuhandete sõnade kaupa pole, siis võtame kultuuriaasta kokku visuaalselt. Sündmusi oli kümneid, teeme neist põgusa ülevaate.
Aprillikuus kutsus Viimsi vallavalitsus kõiki viimsilasi suurele heategevuspäevale “Aeg olla koos”, mille eesmärk oli aidata Viimsisse jõudnud sõjapõgenikke.
Suvi algas Viimsis suure hooga, mai lõpus ja juunis toimus järjest mitmeid suuri kultuuriaasta sündmusi. Viimsi Artium tegi esimesi kordi oma uksi publikule lahti juba kevadel. 31. mail toimus Artiumi suures saalis valla tänuõhtu „Viimsi tänab Sind”, mille raames anti muude tunnustuste kõrval üle ka Viimsi valla aukodaniku tiitel, mille sel aastal pälvis Trivimi Velliste. Suursugustes muusikalistes vahepalades astusid bändi ja ETV tütarlastekoori saatel lavale ka Maarja-Liis Ilus ja Rein Rannap.
3. juunil toimusid esmakordselt Viimsi hoovimängud – „100 aastat hoovimänge”. Suurepärase tagasiside põhjal võime kinnitada, et see ei jäänud esimeseks ja viimaseks, vaid kindlasti ootame kõiki hoovimängudele ka järgmise suve alguses. Meeleolukal hoovimängude päeval oli tegemisi ja võistlusmomenti kogu perele.

Kindlasti tuleb tänada ka suure ühistantsimise „Las käia see tants” osalejaid ja korraldajaid. See kogukondlik ja suur rahvapidu pani kõigil jala tatsuma veel enne simmani algust.

Kultuuriaastale on pidulikkust juurde andnud mitmed juubelid, mis tähendasid ka palju toredaid pidusid. Loetleme mõned neist üles. Viimsi huvikeskus sai 25. Segakoor Viimsi tähistas oma 40. sünnipäeva. Viimsi muusikakool ja kunstikool tähistasid äsja oma 45. tegutsemisaastat ning tegid seda koos muusikakooli pikaaegse õpetaja ja akordionivirtuoosi Henn Rebase 70. juubeliga.


Muidugi ei saa kultuuriaastast rääkides üle ega ümber meie uuest kultuuri- ja hariduskeskusest Viimsi Artiumist. See suurepäraste võimalustega keskus annab Viimsi kultuurielule kümneteks aastateks suuna ja hoo. Kogukonnale kultuurielamuste ja haridusvõimaluste pakkumise kõrval on uue keskuse ambitsioon viia Viimsi rahvusvahelise kõrgkultuuri kaardile. Keskuse esimeste kuude programm on viimast julget väidet ainult kinnitanud. Artiumit tuli avama lisaks paljudele viimsilastele ka Eesti Vabariigi president Alar Karis.

Viimsi Artiumi põnev maja ja ümbrus pakkusid koheselt kultuuriaasta sündmustele veel rohkem võimalusi ning 3. septembril toimus esmakordselt Viimsi tänavakunstifestival, mis tõi päeva ja õhtu jooksul Artiumi ümber sadu inimesi erinevate tänavakunsti etteastetega tutvuma.




Üks kultuuriaasta viimastest sündmustest oli 4. novembril toimunud „Estraadiõhtu Vaariku ja Veskiga”, mis oli kultuuriaasta tervitus Viimsi seenioridele. Täissaalile läinud tasuta sündmus oli väga populaarne ning näitas Viimsi seenioride aktiivsust ja huvi kultuuriürituste vastu.
