Arvatavasti pole inimest, kes mitte kunagi muusikat ei kuula. Mõnevõrra vähem on aga neid, kes ise mõnda pilli mängivad. Samas pole kunagi liiga hilja seda õppida.

Viimsi huvikeskuses on võimalik pillimängu õppida nii suurtel kui ka väikestel, seda nii grupi- kui ka individuaaltundides. Koroonapiirangute ajal on viimane võimalus eriti oluline, sest individuaalõppes saab käia ka 2+2 reeglit silmas pidades. Õpetajateks on oma ala tunnustatud tegijad, kes kõik võtavad jooksvalt vastu uusi õpilasi. Teeme ülevaate, kes õpetajad on ning mida nad õpetavad.

Erkki Reimann. Õpetab klassikalist ja elektrikitarri.

Õpetan pea igas vanuses lapsi ja täiskasvanuid. Lapsed võiks alustada 7-aastaselt, kuna varem ei jaksa nad keeli kinni vajutada.

Õppimist alustatakse reeglina õigest pilliasendist, häälestamisest, akordidest ja heliredelitest, lihtsamatest harjutustest ja palakestest. Tunni alguses võtame uue loo ning kinnistame seda koos mängides, sest nii on mõlemal huvitav. Kitarr on suurepärane pill, sest võimaldab mängida väga paljusid ja erinevaid muusikastiile ja tehnikaid.

Õpilasel ei pea olema erilisi eeldusi, kuid rütmitaju ja musikaalsus on suureks boonuseks. Pill peab samuti endal olema.

Erkki Reimann

Kogemus

Alustasin 15-astaselt. Alul võtsin eratunde ning hiljem lõpetasin G. Otsa nimelise muusikakooli soolokitarri eriala. Olen mänginud paljudes koosseisudes, sh Henry Laks bänd, House of Games. Tegutsen stuudiomuusikuna, aidates kujundada lugude kitarripartiisid ning salvestades originaalmuusikat.

Marie-Helen Aavakivi. Õpetab viiulit.

Mida varem viiuliõppimisega algust teha, seda parem. Alustada võiks juba 4.– 6. eluaastast, aga kui viiul paneb silmad särama, pole kunagi liiga hilja. Minul on õpilasi nii päris pisikeste seas kui ka vanemas vanuserühmas. 

Kõige väiksematel kestab üks viiulitund kuni 30 minutit ja suurematel kuni 60 minutit. Iga tund on jaotatud eri osadeks: pilliõpetus, viisipidamine, rütmiharjutused, nooditundmine, interpretatsioon ja esituskunst.

Viiul on väga hingeline ja isiklik pill, mille kaudu saab ennast väljendada. See on suurepärane ka ansamblipillina. 

Päris oma viiuliga mängimine on kõige toredam, aga mul on ka mõned viiulid, mida laenutada. Musikaalsus, rütmitunne, lauluoskus ning viisipidamine on oluliseks baasiks edasistes õpingutes, aga suurimaks eelduseks on tahe ja soov viiulit mängida.

Marie

Kogemus

Omandasin 2019. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorikraadi. Olen esinenud pikki aastaid nii solistina kui ka erinevates kollektiivides Eestis ning välismaal. 

Ulla Mölder. Klaver.

Pilliõpet võib alustada üsna varakult. Mina võtan vastu õpilasi alates 4. eluaastast. Ülemist vanusepiiri ei ole – vanemas eas on liigesed küll n-ö kinni, aga õppida saab ja õppimine läheb kohati jõudsamalt, sest osatakse end paremini juhtida ja häälestada.

Õppimist alustame pilli tundmisest, tunni ülesehituses on esmalt tehniline osa ja seejärel palad. Klaverit on põnev õppida ja erinevaid kõlavärve leida. Klaveris on ju mitu pilli koos, see on nii klahv- kui ka löökpill, mille heli tekib „haamrikeste“ löögist vastu keeli. Kui on soov klaverit õppida, peaks häälestatud pill kodus olemas olema. Sobib ka täisklaviatuuriga digiklaver.

Kogemus.

Õppisin klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Andres Alaru. Klaver, basskitarri ja kontrabass.

Võtan oma tundidesse igas vanuses õpilasi, alates 8. eluaastast.

Tunni ülesehitus sõltub eelnevast kokkupuutest instrumendiga. Algajatega alustame täiesti nullist ning tegeleme esialgu käehoiu, nootide tundmaõppimise ja lihtsamate palade mängimisega.

Kui on olemas muusikaline kuulmine ja rütmitunnetus, võib õpinguid alustada ükskõik millises vanuses. Kindlasti peaks aga olema pilliharjutamise võimalus ning lisaks suur tahe õppida. Mõistagi on hilisemas eas uusi oskusi raskem omandada, sest enamasti on aja jooksul tekkinud harjumused, millest on vaja vabaneda, kuid miski pole võimatu ja jääb ainult tahtejõu taha kinni.

Kogemus

Alustasin varases eas tšello õpingutega, mõned aastad hiljem lisandus klaver. Kui hakkas rohkem huvitama jazzmuusika, otsustasin tšellolt kontrabassile peale üle minna. Kuna pillid on üsna sarnased, kulus kohanemiseks umbes pool aastat. Kontrabass aga on üsna sarnane basskitarrile ning kuna lisaks jazzmuusikale meeldib mulle popp ja rokk ning üldse mängivad enamus tänapäeva bassimängijad mõlemat pilli, õppisin ka basskitarri mängima.

Toomas Laur. Kitarr.

Vanuselist piiri ei tahaks määrata, kuid minu noorimad õpilased on olnud 5-aastased ja kõige vanem koguni 60.

Õppimist alustame tavaliselt klassikalise kitarri põhialustest, noodiõppest koos muusika elementaarteooriaga ning heliredelite ja akordidega. Kõik sõltub õpilase vanusest, tasemest ja huvidest. Tavaliselt mängime heliredeleid ja akorde koos lahti mõtestamisega, milleks neid vaja on ja kuidas neid kasutada, proovime improviseerida ning teeme erinevaid harjutusi ja õpime/mängime noodist.

Pill peab kindlasti endal olema, kuna suur osas tööst toimub iseseisvalt harjutades. Kõige olulisem, isegi ainus eeldus on huvi pillimängu vastu ja soov iseseisvalt tööd teha. Hea kuulmine, viisi pidamine, rütmitunne on väga suureks eeliseks, kuid need on arendatavad. Kõige kaugemale jõuab ikka see, kes kõige rohkem tööd teeb. 

Kogemus

2001. aastal lõpetasin Viljandi Kultuuriakadeemia, kus eriala juhendajaks oli Ain Agan. Olen mänginud väga paljudes koosseisudes ja projektides (nt Laur ja Sadam, Meie Mees, hetkel Synne Valtri Bänd jt.) Kirjutanud ja arranžeerinud muusikat. Paralleelselt tegelenud pilliõpetamisega.

Miks pillimängu õppida?

  • See tekitab häid emotsioone
  • Arendab loogikat, koordinatsiooni
  • Parandab mälu ja reaktsioonikiirust
  • Arendab loovust
  • Pakub võimalust enese väljendamiseks
  • Muusika on suurepärane sotsiaalse suhtluse vahend
  • Kunagi pole hilja õppida midagi uut

NB! Lisaks individuaaltundidele on võimalik liituda löökpilliringiga, muusika loomise ringiga, ukulele- ja mandoliiniorkestriga.Õpetajate kontaktid Viimsi huvikeskuse kodulehel.