Teisipäeval, 8. märtsil avati Viimsi vallavalitsuse, huvikeskuse ja Rannarahva muuseumi koostöös valminud näitus ühest meie valla kõige paeluvamast kaasaegsest avalikust hoonest ja selle ajaloost. Jutt käib mõistagi Nelgi tee 1 asuvast majast.

Kui nõukaajal oli Nelgi tee 1 hoone koduks kunagisele Pirita lillekasvatuse näidissovhoosile, siis praegu asuvad seal Viimsi vallavalitsus ja huvikeskus. Näitus ongi pühendatud Viimsi huvikeskuse 25. juubelile ja Viimsi kultuuriaastale, jutustades loo siinsest kultuurielust ningsellega seotud inimestest ja sündmustest.

25 aastat on pikk aeg

„25 aastat – seda on piisavalt, et majas oleksid oma legendid, oma kultuur, oma mälestused ja oma hing. Huvikeskus on olnud poolsaare loometegevuse süda ja Nelgi tee 1 on maja, millest algab Viimsi kultuur ning kultuuri on vaja jagada. See näitus on väga tähtis ka vallavalitsuse jaoks, sest vallakultuuri teekondki sai alguse aadressilt Nelgi tee 1,“ ütleb abivallavanem Nikolai Bentsler. 

Ta kutsub kõiki viimsilasi näitust külastama. „Näitus on huvitav kõigile. Lapsed näevad, kuidas asjad kunagi olid ja millised need on praegu, ning hakkavad mõtlema sellele, mida ja kuidas nemad võiksid teha oma tulevikus. Täiskasvanutel on aga huvitav jälgida, kuidas vald on arenenud ja kasvanud. Kultuuri mõttes on see näitus väga oluline, sest saadab selge sõnumi, et kultuur on alati arenemises ning meie käes on võimalus ja otsus Viimsi valla kultuuri säilitada ja edendada.“

Avamise puhul peeti meeleolukas kontsert, kus astusid üles mitmed huvikeskuse kollektiivid. Pildil on segakoor Viimsi.
Avamise puhul peeti meeleolukas kontsert, kus astusid üles mitmed huvikeskuse kollektiivid. Pildil on segakoor Viimsi.

Võimalus osaleda ajarännakul

Näituse idee autor on Viimsi huvikeskuse juht Heidi Kirsimäe. „Näituse tegemise mõte oli mul väga pikka aega. Huvikeskus tegutseb ajaloolises Pirita lillekasvatussovhoosi hoones ja mitmed meie rahvakultuurikollektiivide liikmed on selles asutuses varem töötanud. Kuulates nende lugusid, sai selgeks, et praegu on õige aeg lood kirja panna ja kokku koguda. Mõttega tuli kohe kaasa Rannarahva muuseum, kes võttis hoone ajaloo materjalide kogumise enda peale. Kuna sel aastal saab huvikeskus 25-aastaseks ja on Viimsi kultuuriaasta, siis toome näitusel välja ka huvikeskuse ajaloo,“ räägib ta.  

Väljapanek sisaldab kindlasti palju huvitavat, aga Heidi jaoks on eriti põnev maja arhitektuuriga seonduv ja Pirita lillekasvatussovhoosi ajalugu. „Väga huvitavad on fotod imelisest talveaiast, pikast koridorist, mis viis kasvuhoonetesse, ja ainulaadsetest valgustipostidest, mis kaunistasid huvikeskuse aatriumi,“ arvab ta ning soovitab kindlasti näitust vaatama tulla. „Külastajad saavad osaleda ajarännakul, mis räägib loo Viimsi jaoks olulise hoone ja kohaliku kultuuri ajaloost. Muuhulgas saab tutvuda ka huvikeskuse võimalustega tänasel päeval.“

Pilguheit ajalukku

Üks näituse kuraatoritest, Rannarahva muuseumi direktor Janek Šafranovski ütleb, et näituse kokkupanemine oli huvitav protsess.

„Viimsi poolsaarel oli nõukaajal kaks edukat majandit: Kirovi kalurikolhoos ja Pirita lillekasvatussovhoos. Esimene neist on muidugi tublisti rohkem tähelepanu saanud tänu oma suurusele, edule ja kohalikule mõjule. Nüüd, kui oleme seoses uue näituse korraldamisega rohkem kokku puutunud Pirita lillekasvatuse majandiga, tulevad ilmsiks omapärased võrdlused ja huvitavad faktid. Eriti avaldub üldine mentaliteedi vahe – tundub, et lillekasvatussovhoosi ajalugu ongi olnud mõneti lillelisem, rahulikum ja inimlikum,“ võrdleb ta. 

Kuna näitusel on esil ainult killuke sovhoosi ja maja lugu, siis plaanib muuseumirahvas selle majandi ajaloost tulevikus kokku panna ka infomahukama meenutuse.

Tulge külla!

Vastavatud näitus andis nii vallavalitsusele, huvikeskusele kui ka muuseumile võimaluse Viimsiga seotud mälestusi koguda ja neid kogukonnaga jagada. Näitusega soovivad korraldajad tänada kõiki tegusaid inimesi ja nende tööle austust avaldada. 

Näituse kuraatorid 

Heidi Kirsimäe ja Kalle Erm  – Viimsi huvikeskus

Külvi Kuusk, Janek Šafranovski, Kadri Metsaots, Nele Maipuu – Rannarahva muuseum

Ott Kask – Viimsi vallavalitsus

Kujundaja

Anneliis Aunapuu

Näitus on avatud 31. augustini.

Fotod: Peep Kirbits ja Merilin Piirsalu