Tekst: Gerli Nõmm, Artiumi kommunikatsioonijuht

Hollandi parimaks tantsulavastuse 2020/2021 auhinna pälvinud “8: METAMORFOOS” ühendab endas tantsuetenduse ja kaasaegse ooperi, võttes vaatluse alla muutused, mis meid paratamatult ees ootavad.

Polaarjää ja liustikud sulavad, kliima on muutunud heitlikuks, maailmakord, nagu me seni seda tundnud oleme, on kõikidest otstest korraga lagunemas. Tulevik on ebakindlam kui kunagi varem. Kas need muutused on järkjärgulised või seisame silmitsi ootamatu varinguga? Kas suudame asjade käiku pidurdada või isegi muuta?

Laval on kaheksa lauljat-tantsijat ja virtuoosne trummar/löökriistade mängija. Lavastus algab ulmelise audiovisuaalne installatsiooniga, mis etenduse kulgedes transformeerub ooperilavastuse sugemetega tantsuetenduseks.

Publiku asetus on tavatu – istutakse laval näoga auditooriumi poole. Seega saab publik hoopis teistsuguse ruumielamuse kui traditsiooniliste teatrietenduste või kontsertide nautimisel tavaks.

Nicole Beutler

Nicole Beutler (1969) on olnud enam kui 20 aastat tegev multidistsiplinaarsete lavastuste loomisel, mis hõlmavad tantsu, etenduskunste ja performance’ikunsti. Aastal 2017 lõi ta koostöös ooperikompaniiga Silbersee lavastuse “DIDO”, mis kujutab endast Henry PurcellI kuulsa aaria “When I am Laid” dekonstruktsiooni ooperist “Dido ja Aenais”.

Lavastuses “8: METAMORFOOS”kombib Beutler jällegi ooperižanri piire ja võimalusi inspireerituna Henry Purcelli muusikast. Beutleri lavastusi iseloomustab originaalne lähenemisviis algmaterjalile, vormide hämmastav mitmekesisus ja abstraktne visuaalne ilumeel. Nicole Beutler on Madalmaade etenduskunstide maastikul unikaalne ja eripalgeline lavastaja ja koreograaf, keda on korduvalt pärjatud oluliste preemiatega.

Nicole Beutler. Fotod: Anja Beutler

Aastal 2018 omistati Beutlerile Madalmaade prestiižsseim Gieskes-Strijbis Podiumprijsi preemia erakordse panuse ja kvaliteedi eest etenduskunstide mitmekesistamisel. Lavastus „8: Metamorfoosid“ kuulutati sesooni 2020/2021 hollandi parimaks tantsulavastuseks.

Beutleri viimaseks projektiks on triloogia nimega “Transformatsiooni rituaalid”, mis keskendub keskkonna ja seda asustavate elusolendite ja tehnoloogia arengu vahelise tasakaalu võimalikkusele.