Novembri esimesel nädalal on Viimsis võimalik kuulata head jazzmuusikat, sest 3. kuni 8. novembrini toimub Viimsi Happy Jazz Festival.

Selle aasta peaesineja on kitarrist Olli Soikkeli Trio Soomest. Praegu New Yorkis resideeruv Olli alustas kitarrimängu 12aastaselt. Olles mõnda aega mänginud, tutvustati talle Django Reinhardti muusikat ja mustlasjazz on olnud tema meelisstiil selllest ajast peale. Juba varsti mängis Olli klubides ja festivalidel üle Soome. Pärast Euroopa tuuri selliste muusikutega nagu Paulus Schäfer ja Arnoud Van Den Berg, otsustas Olli kolida New Yorki ja on musitseerinud sealsetel kuulsatel lavadel Birdland Jazzklubis, Blue Note’s ja Lincoln Centeris.

Noorusele vaatamata on Olli koostööd teinud selliste tähtedega nagu Bucky Pizzarelli, Stochelo Rosenberg, Tommy Emmanuel, Andreas Öberg, Cyrille Aimee, Anat Cohen, Antti Sarpila ja Marian Petrescu.

Marian Petrescu sündis 1970. aastal Bukarestis ja on pärit suurest muusikute perest. Ta hakkas klaverit mängima neljaselt ning õppis Rootsis klassikalises ja jazzkonservatooriumis, millele järgnes Helsingi Sibeliuse Akadeemia. Oma kindla klassikalise koolituse, pimestava tehnika taustal hakkas Marian kirglikult huvi tundma džässi ja improvisatsiooni seiklusliku maailma vastu.
Pori Jazzifestivalil debüteeris ta noorena, 15aastaselt. Sellest ajast on tema karjääri iseloomustanud rahvusvaheline edu: Martial Solal Jazz klaverikonkursil (2. koht 1989. aastal) ja Bukaresti džässifestivalil (1. koht 1992. aastal). Esinemiste hulka kuuluvad Montreux, Pariis, Haag ja Kopenhaagen, Soome jazzifestivalid nagu Pori, April Jazz, Baltic Jazz jne.
Marian on mänginud paljude tähtedega – Arturo Sandoval, Toots Thielemans, Al Jarreau, Didier Lockwood, Jon Larsen, Richie Beirach, Tony Williams, Ulf Wakenius, Ray Charles bänd, Lars Danielsson, Riccardo Del Fra, Ron McClure, Hot Club de Norvege jne.
Täna on Marianil oma muusikakool, mis pakub nii klassikalist kui ka džässikoolitust ning ta õpetab ka konservatooriumis. Tema stiil on eklektiline ja ta naudib kõiki jazzistiile, alates ragtimest kuni moodsateni välja.
Marian armastab klaverit. Ta kohtleb klaverit sõbra, sparringupartneri ja armukesena. Tema mentor Pariisis, Martial Solal, nimetab Mariani “Jazz-klaveri Horowitziks”, tema kõla on kristallselge, ilmselgelt inspireeritud Oscar Petersonist. Grammy auhinna pälvis Marian Resonance Big Band Plays Tribute to Oscar Peterson plaadil mängitud West Side Story medly eest.

Kaisa Mäensivu on auhinnatud Soome džässibassist ja helilooja. Ta esineb koos erinevate ansamblitega Euroopas ja USA-s. Kui Kaisa esineb enamasti ansambliliikmena, on Kaisa’s Machine tema peamine projekt juhina.
2018. aastal võitis ta I koha rahvusvahelisel bassikonkursil Riga Jazz Stage. Samal aastal autasustati teda Pori džässifestivalil tõusva tähena.
Kaisa elab New Yorgis, kus omandas lõpetas magistrikraadi kõrgelt hinnatud Manhattani muusikakoolis 2017. aasta mais ja õppis selliste professorite juhendamisel nagu Dave Liebman ja Ron Carter.
Kaisa on salvestanud väga erinevate artistidega, sealhulgas oma grupiga. Kaisa’s Machine andis oma debüütalbumi In the Key of K Eclipse välja Musicu vahendusel 2017. aasta detsembris. Album on saadaval kõigil voogesitusplatvormidel.

Titoks – Eesti gypsy-jazzi lipulaev!

Virtuoosne, särav, tähelepanu püüdev ja meeletult tehniline, ent samas kõrvale mahe Titoks’i helikeel on miski, mis on Eestisse jõudnud alles viimasel sajandil. Kollektiivi muusika viib kuulaja ajamasinas rännakule, kus avastatakse unustatud nostalgilisi meloodiaid, energiast pakatavaid swing‘i rütme ja suitsuse salongimuusika sumedat atmosfääri. Sel aastal alustas Titoks koostööd Marko Matverega ja selle vilju saame nautida mõnusas õhtusöögiõhkkonnas.

Jämmiõhtud on saanud festivalil traditsiooniks, majabändideks on seekord Titoks ja Wadw Mikkola Session Band Soomest.

Nagu öeldakse: “Öös on asju”

Õige suur hulk muusikud üle ilma kuuluvad öötööliste hulka ja neid iseloomustab töö, mis ulatub ühel või teisel moel ikka öösse. Ilmselt ei ole palju öötöid, mida samaaegselt ka hobiks saab pidada. Džässmuusikute puhul see just nii on, ning enamasti tehakse tööd vaatamata ööle suure rõõmuga. ÖöTöÖ kontsert on selleks hea näide.

Kavas on muusika, mis suures osas on sündinud just öösel. Kontserdil kõlab Toomas Rulli uus materjal ja vanemast loomingust uued öötöötlused. Muusika kuulub stiililiselt džässi piirideta maailma ja on oma iseloomult optimistlik, kaasakiskuv ning tantsuline.

ÖöTöÖ kvinteti öötöölised on Allan Järve öötrompetil, Danel Aljo öötenorsaksofonil,

Raun Juurikas ööklahvpillidel, Heikko Remmel öökontrabassil, Toomas Rull öötrummidel

Eksklusiivne lõppkontsert

Festivali lõpetab ekslusiivse kontserdiga Helin Mari Arder oma trioga. Helin-Mari Arder on meie publikule tuttavaks saanud oma päikeseliste lauludega. Ta esitab võluvalt prantsuse šansoone, brasiilia bossanovasid, vaimulikke rahvalaule, jazziklassikat, eesti heliloomingut ja enda kirjutatud laule. Ta oskab esile tuua just antud stiilile omased nüansid, kuid samas jääb alati iseendaks, unistavaks romantikuks. 

Temalt on ilmunud kümmekond sooloplaati, mille hulgas on ka erinevatele autorite muusikale või tekstidele pühendatud kogumikke. “Päike ikka paistma jääb” Kustas Kikerpuu lauludega, “Kuulates Legrand’i” kuulsa prantsuse autori loominguga, “Ununenud unistused” Ott Arderi tekstidele kirjutatud lauludega ning “Öö valgus” Eeva Pargi tekstidele kirjutatud originaalloominguga. 

Kõige armastatumaks Helin-Mari kirjutatud lauluks võib ilmselt pidada lugu “Väike päike”, mis ilmus tema debüütplaadil aastal 2003. Helin-Mari on loonud mitmeid lastelaule – tema “Naerulohkudega maailm” Olivia Saare tekstile kõlas mudilaskooride esituses 2019. aasta laulupeol. Viimastel originaalloomingu plaatidel (“Sinine”, “Must”) on muusik saanud inspiratsiooni mitmete armastatud autorite luulest (Ilona Laaman, Ott Arder, Eeva Park, Airis Erme, Jaan Kross, Kersti Merilaas, Leelo Tungal, Olivia Saar jt).  

Festivali kontserdid toimuvad Rannarahva Muuseumis, Viimsi koolide saalides, Viimsi raamatukogus, Black Roses, Restoranis Luu, Kohvikus Lyon ja Viimsi Püha Jaakobi Kirikus. Oleme  jätkuvalt uute ning põnevate kontserdipaikade otsinguil.

Lisainfo:

Aivar Vassiljev / programmijuht

+372 5026507

info@happyjazz.ee

www.happyjazz.ee