Need viimsilased, kes söandasid sel aastal vaatamata vihmale Viimsi vabaõhumuuseumisse muinastulede ööle tulla, said kindlasti toreda emotsiooni osaliseks. Algatuseks viisid šamaan Kotkasulg ning tema abiline Thor läbi vägevad rituaalid tule süütamisel.

Trummi kõmina saatel kõlasid loitsud, mis kõiki kohalolijaid kindlasti paremaks muutsid. Paremateks inimesteks muutsid kuulajaid ka Mick Pedaja oma rituaalselt kõlavate lauludega, mis öösse sobisid sama hästi kui lõke.

Kalurid navigeerivad koju

Muinastulede öö rituaal kutsuti ellu tuletamaks meelde omal ajal randades süüdatud tulesid, mis pidid kalurid merelt koju juhatama. Kutsuti neid iilas-, iide-, või iidlatuledeks. Arvestades, et merel käidi pea aastaringselt ning pimedal aastaajal toimus suur osa igapäevasest navigeerimisest kottpimedas, oli selliste tulede tegemine vältimatu. Tänuväärne sündmus algatati aastakümneid tagasi Hiiumaal ja on tänaseks muutunud tähtsaks suvelõpuürituseks eelkõige randades. Hiidlasi peab tunnustama uute traditsioonide juurutajatena – on ju ka laialt levinud kohvikute päevad sealt pärit.

Muistsed tuled

Muinasajaga seostatakse võimalust, et kunagi tehti rannikul tulesid, mis andsid teada vaenlase laevastiku saabumistest. Läänemerega seoses on paar vihjet muistsetest põhjala saagadest, kus märgitakse, et fjordides anti tuledega märku laevade saabumisest. Kalevalas on mitu korda kasutatud nimetust vainovalkeat, mida käsitletakse samuti võimaliku muistse signalisatsioonisüsteemina.

Paar aastat tagasi proovisime teha koostöös Naissaare rahvaga ajaloolist eksperimenti ja muinastulede ööl üksteisele märku anda. Vabaõhumuuseumis jäi tule tegemine ebasoodsa tuule tõttu küll ära, aga naissaarlased süütasid vägeva lõkke, mis mingil hetkel küündis maja kõrguseks. Viimsi pool punnitasime samal ajal silmad koobastest välja ja hea tahtmise juures mingit tule võbelust ikka märkasime. Igal juhul jõudsime arvamusele, et 10 kilomeetrit on sellise tule ja asetusega arvestatavaks märguandeks liig. Pealegi navigeeriti muinasajal rannikul peamiselt päeval.

Navigatsioonile abiks

Keskajal muutusid laevade süvised oluliselt suuremaks ja navigeerimine läks seetõttu keerulisemaks. On ju meri täis madalikke, millele sattudes laev kergesti hukka saab. Seetõttu hakati eelkõige rahvusvahelise kauplemisega tegelevate inimeste pealekäimisel mõtlema meremärkidele. Spetsiaalseid meremärke nimetatakse paakideks (sõna ei tulene tünnist). Esimene ja kõige kuulsam meie paak oli muidugi Hiiumaale rajatud Kõpu torn, mis ehitati tallinlaste initsiatiivil selleks, et lääne poolt Tallinnasse kaupa toovad laevad Hiiumaale või eelkõige seda ümbritsevatele karidele otsa ei põrutaks. Tegemist oli suure heledaks värvitud ehitisega, mis kaugele silma paistis. 1649. aastal lisati sinna ka tuli. Tule tegemise eest hoolitses kuus meest! See näitab kui tõsist tuld on vaja teha ja kui kõrgel, et asjast ka tolku oleks.

Tänapäeval on bååki järglaseks veidi maad põhja pool asuv Viimsi alumine tulepaak.
Tänapäeval on bååki järglaseks veidi maad põhja pool asuv Viimsi alumine tulepaak.

Viimsi navigatsiooni ajaloos

Kui hoolega vanu kaarte uurida, võib rootsiaegsetelt kaartidelt leida Miiduranna küla juures navigatsiooni paagi. Rootsi keeles kõlas paak siis kaardilt lugedes toredasti bååk. See rajatise kujutis on igati tähelepanuväärne selle poolest, et tõenäoliselt oli see Kõpu majaka järel teine spetsiaalne meremärk Eesti randades. Kahjuks mingeid muid ajaloolisi dokumente peale kaardi pole õnnestunud leida ja seega ei tea ka selle mõõtmeid. Ilmselgelt on sellise asetusega paak rajatud abistamaks Tallinnale lääne poolt lähenevaid laevu madalikest mööda. Tänapäeval on selle rajatise järglaseks veidi maad põhja pool asuv Viimsi alumine tulepaak. Kas omaaegne rajatis oli võrreldav tänase paagi vaadeldava pinna suurusega, on kaheldav. Aga arvestades, et märk teenis sama eesmärki, pidi tegemist olema arvestatava suurusega.

Tänapäeval, kui igapäevaselt juhindume sadadest liiklust suunavatest märkidest, on ju tore teada, et üks väljapaistev liiklust suunav märk asus siinsamas Viimsis. Ja lootkem, et kõik märgid kõiki turvaliselt koju toovad. Kohtugem ka järgmisel muinastulede ööl!