Lavastuse proovid on täise hoos. Foto: Margus Pahv

Autor: Ade Piht, Delfi elamuse projektijuht

Lennart Meri astus 30 aastat tagasi, 6. oktoobril 1992 aeglase ning väärika sammuga Kadrioru presidendilossi trepist üles. Eesti oli saanud taas endale riigipea. Lennart – just nii on ta rahva mälus! – oli esimene iseseisvuse taastanud Eesti vabalt valitud president.

Sel hetkel oskasid vähesed midagi loota või karta, millised presidendiameti kontuurid ta joonistab meie kahvatule poliitkaardile. Kirjanikust ja filmimehest oli saanud riigipea, keda uue Eesti ajaloos ainsana sai valida rahvas. Vähemalt esimeses voorus, kus sai küll enim hääli Arnold Rüütel. Parlamendis toimunud teises voorus aga kuulutati võitjaks just Lennart Meri. Hiljem on riigipea valitud alati parlamendi või valijameeste poolt.

Just sellest räägibki endise diplomaadi, kirjaniku ja Lennart Meri lähedase kaasteelise Jaak Jõerüüdi kirjutatud näitemäng „Lennart. Pöördtooliaastad“. Esimesed aastad Kadriorus olid kui poliitiline start-up-äri, kus otsustati Eesti arengukiirus ja positsioon tulevikumaailmas. Lennarti intelligents ja ambitsioonid panid kimbatusse paljusid. Temaga polnud lihtne, see-eest oli iga sekund ta kõrval kordumatu. Lennart tõestas nii Eestile kui ka maailmale, et pisikesest Eestist saab välja kasvada rahvusvaheline mees ja Moskvast Washingtonini nõudlik riigipea.

16. oktoobril esietendub Viimsi Artiumis lavastus Lennart Merist – „Lennart. Pöördtooliaastad“. Lavale astuvad lisaks Lennartile Helle Meri, Mart Laar, Boriss Jeltsin, Bill Clinton, Jaan Kross ja teised, kelle sõrme- ning tegutsemisjäljed on Eesti lähiajalool.

Lavastuse „Lennart. Pöördtooliaastad“ autor on Jaak Jõerüüt, lavastaja Karl Laumets, peaosatäitja Ivo Uukkivi (Eesti Draamateater). Teistes osades on Gert Raudsep (Eesti Draamateater), Rasmus Kaljujärv (Von Krahl), Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater), Eva Koldits, Ragnar Uustal, Anu Lamp (Tallinna Linnateater), Christopher Rajaveer (Eesti Draamateater), Hardo Adamson ja Toomas Hendrik Ilves. Kunstnik Eva Maria Põldmäe, muusikaline kujundaja Robert Jürjendal.

Etendused 16., 23., 30., 31. oktoobril, 14. ja 20. novembril ning 11. detsembril.