Tekst: Eeva-Johanna Vasar ja Triinu Ress, Viimsi gümnaasiumi õpilased
Mis on kunst? Kuidas määratleda selle väärtust, edukust üldisemalt? Kas kunsti saavad teha vaid kunstnikud? Need on küsimused, millele lavastaja Külli Täht ja näitetrupp EKSPERIMENT 3. oktoobril Viimsi koolis taasetendunud lavaloos “Lavastus kõigile neile, kellele on kunagi öeldud, et nad ei oska joonistada” maitsekalt, kuid provokatiivselt vastuseid otsis.
Kooliteatri mängutükk ei kõla iseenesest paljudele eriti kutsuvalt, kuid nähtu mõjus positiivse ja värskendava üllatusena, haarates publiku terveks pooltunniks oma värvi-, muusika- ja tekstimängu. Intrigeeriv pealkiri, et lavastus on kõigile, pani samuti tahtma seda näha – kas ikka on? Kunstiteemaga on igaühel tõenäoliselt lapsepõlvest saadik oma “teema”.
“Kes aias, kes aias – mesilane aias. Mis nimi, mis nimi – ebaõnnestunud inimene!” laulab rõõmus koor etenduse algusminutitel ja see jahmatav parafraseering on alles algus. Nagu ka kunst, on edukus kindlalt piiritletud – vaid teatud erialavalikuid kujutatakse õnnestumise kehastusena, üksnes ettemääratud tee on aktsepteeritav. “Saa arvustajaks, aga mitte näitlejaks või lavastajaks” kostus etendusel kibe remark, viidates loomingulise sihi valimise väljakutsetele. Uute suundadega kaasneb suurem läbikukkumise risk, kuid olgu mainitud – ka suurem võimalus märkimisväärselt läbi lüüa ja ennast tõeliselt teostada. Kunstiga on samamoodi.

Etendus algas inimesi täis fuajees kunstinäitusega, kus näitlejad tutvustasid prooviprotsessi jooksul endi loodud teoseid – kollaaž, installatsioon, video, maalid. Kõik olid andnud oma panuse. Ekspositsiooni jätkuks osutus etendus ise, kus lavalolijad kehastasid eelkõige iseennast ja seejärel kujutasid nimekirja maailmakuulsaid kunstitöid ning sidusid nende temaatikat, jutustades lugu eneseteostuse allasurumise ja ebaõiglase kriitika mõjust loovusele, enesehinnangule. See toimis ka kunstiajaloo kiirkursusena, pakkudes 30 särtsaka minuti jooksul äratundmisrõõmu tuttavate maalide näol, kuid jättes ka piisavalt mõistatamisruumi. Jäi meelde, kuidas näitlejad taaslavastasid stseeni 1830. aastal toimunud juulirevolutsioonist, jäljendades Eugene Delacroix’i maali “Vabadus viib rahva barrikaadidele”. Mainitud teos visualiseerib erinevatesse sotsiaalsetesse klassidesse kuuluvaid indiviide, keda kõiki ühendab vabadus kui ühine eesmärk. Tundsime, et eraldiseisvate killukeste motiiv oli näituse ja lavastuse ühendav lüli, tuues tähelepanu inimeste individuaalsusele, mis ühise eesmärgi nimel harmoonilise liidu saavutab.
Lavastuses ei näe üht kindlat kronoloogilist lugu ja lõpplahendust, publikule näidatakse erinevaid killukesi. Lavastaja Külli Täht on osanud kaootilisena tunduvad stseenid tervikuks siduda. Julgeme väita, et selles peituski lavastuse võlu – ettearvamatus ja visuaalsusesse peidetud tähendused. Olnud kütketest vabanenud, jõudsid näitlejad etenduse lõpuminuteil eneseavastuse teekonnas murranguni: saal täitus kilgete, tantsu ja naeruga, mis manas iga kohalolija suule muige, kui mitte naerurõkatuse.
Lavastus mõjus kohati vastuhakuna loomingulistele allasurujatele, kelle ranged juhised või hukkamõistmine kunstiloojat rõhub, kuid eks see kunstimaailmas nii olegi – halastamatu võitlus. Kuid mitte ainult. Viimsi gümnaasiumi noorte esituses ei jää lugu kõlama halisemisena, tragikoomiliste isiklike lugudega poevad nad publiku südamesse, sest samastumis- ja äratundmismomente on mitmeid – see puudutas ja mõjus.

“Lavastus kõigile neile, kellele on kunagi öeldud, et nad ei oska joonistada” tuuakse vaatajateni uuesti rahvusvahelise teatrifestivali NAKS festivali raames 4. novembril Paide muusika- ja teatrimajas. Lavale astuvad lisaks Viimsi gümnaasiumi näitetrupp EKSPERIMENT liikmetele ka mõned Järvamaa noored.
Meeskond NAKSil:
Georg Abner, Gretel Abner, Robin Kivirand, Liisa Kivirand, Birgit Kask, Eva-Riin Järve, Iko Marten Kiisler, Sirli-Marit Sikka, Meribel Kuusik, Brita Melinde Ploom, Triin Mihkelson, Laura-Liis Uussaar, Grete Tuur, Emily Uibo, Lisa Näks, Dorel Lisett Jartsev, Tobias Salla, Ott Orub, Kadi-Leen Rõigas, Helena Katreen Hinn, Kasper Sebastian Silla + näitust aitavad ette valmistada Maria-Eliise Muinaste ja Henri Kivi, fotod ja videod Emily Bruus.