Pühapäeval, 19. detsembril etendub Viimsi huvikeskuses Gian Carlo Menotti lasteooper „Amahl ja öised külalised.“ Jõululoo toob lavale kollektiiv Opera Veto. Vaatama on oodatud nii väikesed kui ka suured.

Gian Carlo Menotti (1911–2007) oli Itaalia/Ameerika helilooja, libretist ja kahekordne Pulitzeri preemia laureaat ooperite „Konsul“ ja „Püha Bleeckeri tänav“ eest. Ta kirjutas ise kõikide oma ooperite libretod. 28-le ooperile lisaks on ta loonud ühe balleti, klaveri- ja viiulikontserdi ning sümfoonia. Amahli lasteooperi inspiratsiooniallikaks on Hieronymos Boschi maal „Maagide austamine“.

Inspiratsioon maalikunstist

Lasteooperi allikaks on Hieronymos Boschi maal „Maagide austamine“. Foto: wikimedia.org

Helilooja rääkis lavastuse saamisloost järgmiselt: „Otsisin inspiratsiooni jõuluteemalise teleooperi tarvis ning sattusin nägema Boschi maali. Itaalias (Menotti sündis Itaalias, kasvas üles ja töötas Ameerika Ühendriikides – toim.) ei toonud kingitusi jõuluvana, vaid kolm maagi ehk tarka – Kaspar, Melchior ja Balthasar.“

Helilooja noorem vend oli millegipärast veendunud, et Kaspar oli kõva kuulmisega… Nii saidki lasteooperis karjuspoiss Amahli öisteks külalisteks kolm tarka, kellest ühel oli üpris kehv kuulmine.

Südamlik jõululugu

Ooperi tegevus toimub Petlemma lähistel. Amahl on vigase jalaga karjuspoiss, kes on käimise hõlbustamiseks vestnud endale lihtsa kargu. On hiline õhtutund, kristalselt puhas talvine taevas on tähtedega üle külvatud, nende keskel särab jõulutäht. Hütist väljas, mitte kaugel uksest, istub kivil suurde pleedi mähkunud Amahl ning puhub karjasevilet. On aeg magama heita, aga imeliselt helklev taevas ja sabaga täht ei anna Amahlile kuidagi asu ning alles ema tungival pealekäimisel heidab ta vastumeelselt ja rahutuna asemele. Keset ööd kõlab vali koputus, Amahl avab ukse ning tema mõõtmatuks imestuseks seisavad seal kolm võõrast. Nad on riides uhkelt nagu kuningad ja paluvad öömaja, olles sabatähe kannul käinud läbi pika, pika maa… Täht näitab neile teed ühe erilise lapse juurde. Lõpuks sünnib jõuluime, Amahl läheb kuningatega kaasa, et viia ka enda poolt kingitus Pühale Lapsele.

Kes lavale astuvad?

Opera Veto ooperistuudio on asutatud kolme laulja poolt: Aule Urb (metsosopran), Atlan Karp (bariton) ja Aivar Kaseste (tenor). Nende eesmärk on tuua lavale nii Eestis kui ka mujal maailmas vähemtuntud ja unustatud kammer- ja lühioopereid, anda eneseteostus- ja täiendamisvõimalusi Eesti lauljatele, lavastajatele ja pianistidele. Nad on Eestis ainsad, kes kammer- ja lühiooperitega järjekindlalt tegelevad. Alates 2020. aastast korraldab Opera Veto koostöös Vello Jürna pärijate, Väike-Maarja Muusikaseltsi ja Väike-Maarja omavalitsusega Vello Jürna nimelist vokalistide konkurssi.

Opera Veto soovib laiendada ja teha koostööd erinevate muusikaliste- ja draamakooslustega Eestis, propageerida seeläbi ooperižanrit, anda võimalus praktiseerida oma elukutset (artist kasvab ainult laval!), kaasata Eesti ooperiteadmisi ja oskusi ka väljastpoolt Eestit. Selle kõige eelduseks on hästi läbimõeldud koolitustegevus – head vokaalcoachid, töö näitlejameisterlikkusega ja väga põhjalik muusikaline ettevalmistus.

„Amahl ja öised külalised“

Gian Carlo Menotti

Viimsi huvikeskuses

19. detsembril kell 19

Lavastaja: Thomas Wiedenhofer (Saksamaa)

Kunstnik: Helen Moon

Koreograaf: Katharina Wiedenhofer (Saksamaa)

TMKK orkester, dirigent Jaan Ots

Muusikaline juht: Toomas Kaldaru (Itaalia)

Klaver: Marko Martin, Aarne Talvik

Osatäitjad:

Amahl – Ka Bo Chan, Anneliis Volmer

Ema – Aule Urb

Kaspar – Aivar Kaseste

Melchior – Atlan Karp

Balthazar – Aarne Talvik

Paaž – Arno Jürjens

Karjused (koor K.O.O.R.), tantsijad (Eesti Tantsuagentuur)

Piletid on müügil fienta.com keskkonnas.