Nagu eelmistel aastatelgi, tutvustame ka tänavu erinevaid pille ja muusikastiile lasteaia- ja koolide esimeste klasside lastele. Esikohal on muidugi jazzmuusika ning improvisatsioon ja seda kõike läbi lastele tuntud karakterite.

Sel aastal pakume lastele muusikalise muinasjutu “Buratino” Olav Ehala muusikaga.
Tegemist on Venno Loosaare dramatiseeringuga Carlo Collodi „Pinocchio“ ja Aleksei Tolstoi jutustuse „Kuldvõtmeke“ ainetel.
Peaosa mängib Märten Männiste, Malvinaks on tema õde Merit Männiste. See on esimene lavastus, kus õde-venda laval kokku saavad. Lavastuses teeb kaasa ka maestro Olav Ehala ise.

Lüürilised šansoonid
Prantsuse šansoonid ja akordion on ajast aega kokku sobinud. Šansoone esitavad meie noorema põlve akordionistid – klassikatähed Henri Zibo ja Mikk Langeproon.
Henri alustas akordioniõpinguid 10-aastaselt Haapsalu Muusikakoolis (õp Sirje Roogla), õpingud jätkusid 2012–2015 Tallinna Muusikakeskkoolis (õp Aivi Tilk) ning alates 2015. aasta sügisest EMTA-s (õp Tiina Välja).

Mikk alustas akordioniõpinguid Tallinna Muusikakoolis (õp I. Jõeleht ja K. Laas) ning jätkas G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis klassikalise akordioni erialal (õp T. Välja), mille lõpetas kiituse ning hõbemärgiga. Paralleelselt lõpetas ta ka Kadrioru Saksa Gümnaasiumi kuldmedaliga. Bakalaureusekraadi omandas Mikk Helsingis Sibeliuse akadeemias (prof Matti Rantanen).

Külalised maailmast
Esimesteks külalisesinejateks on Peterburi jazzmuusika filharmoonia asutaja ja kunstiline juht David Goloschekin ja sama filharmoonia solist, kitarrist Gasan Bagirov. Nende suurepäraste muusikutega liituvad Toivo Unt kontrabassil ja Aivar Vassiljev trummidel. Kontsert toimub koos õhtusöögiga restoranis Luu.

Venemaa jazzilegend, Vene Föderatsiooni rahvakunstnik David Goloschekin debüteeris professionaalse muusikuna jazzifestivalil Tallinnas 1961. aastal. 1989. aastal asutas ta Peterburis esimese riikliku jazzmuusika filharmoonia Venemaal, 1994. aastal rahvusvahelise festivali White Night Swing, samuti noorte jazzmuusikute konkursi “Sügismaraton”. Ta on mänginud paljude Ameerika jazzitähtedega, sealhulgas Benny Golsoni, Monty Aleksandri, Wynton Marsalise, Woody Shaw ja teistega.

Gasan Bagirov on džässmuusik, üks juhtivaid Venemaa jazzkitarriste, õpetaja ja produtsent. Ta sündis Peterburis, lõpetas kiitusega Glinka koorikolledži. Ta on õppinud Peterburis Mussorgski nimelises kultuuri- ja kunstiülikoolis. Praegu on ta Peterburi jazzi filharmoonia solist, Peterburi riikliku kultuuriinstituudi muusikateaduskonna õppejõud. Aserbaidžaani president Ilham Alijev andis 2018. aasta mais Gasan Bagirovile Aserbaidžaani austatud kunstniku tiitli.

Festivali esimesel suurkontserdil astub lavale parimas vormis Estonian Voices, seejärel naerutab rahvast armastatud Jan Uuspõld.
Mitme auhinnaga pärjatud Estonian Voices on eksperimenteerimislembene vokaalsekstett, kelle ampluaa hõlmab jazzi, klassikalist muusikat ja folki ning repertuaar koosneb nii originaalloomingust kui ka rahvamuusikast, teiste hulgas isegi paarist popphitist. Kuuikus laulavad Mikk Dede, Rasmus Erismaa, Maria Väli, Mirjam Dede, Aare Külama ja Kadri Voorand, kes on grupi loominguline liider ja enamasti ka vokaalseadete autor.

Kodust huumorit
Hea muusika ja hea nali on kaks kõige toredamat asja, mida üks õhtu pakkuda saab. Nüüd on need mõlemad koos stand up-kontserdis „OMA JAZZ“ ja pealegi veel suurepärase muusikalise trio esituses, mille solistina särab Eesi monoteatri grand old man Jan Uuspõld.
Trio koosseisus Jan Uuspõld, Mairo Marjamaa ja Rene Puura ei ole tavapärane ansambel lauljast, saksofonistist ja klahvpillimängijast, vaid fantastiline kolmik, kes päästab teid sügispimedusest parima muusikalise huumoriga. Täiesti uutmoodi stand up-kontsert pakub üllatavaid ja vaimukaid eksperimente pillide ja teada-tuntud lugudega, muidugi Jani nalju oma tuntud headuses.

Auhinnatud talent
Selle aasta peaesineja on multitalent ja jazzisaadik Austraaliast James Morrison, kelle partneriks on Estonian Dream Big Band – ainus professionaalsetest muusikutest koosnev jazzorkester Eestis.
James alustas klaveriõpinguid kuueselt, seitsmeselt võttis kätte trompeti, üheksaselt moodustas oma esimese bändi ja kolmeteistkümneselt mängis professionaalina ööklubides. Sama kiirelt arenes ka tema rahvusvaheline karjäär, debüteerides Monterey Jazz Festivalil kuueteistkümneaastaselt. Edasi tulid esinemised maailma suurimatel jazzfestivalidel nagu Montreux, North Sea, Nice ja Hollywood Bowl, mängides koos paljude jazzlegendidega – Dizzy Gillespie, Herbie Hancock, Dave Brubeck, Chick Corea, George Benson, Quincy Jones, Ray Charles, B.B. King, Ray Brown, Wynton Marsalis jpt.

James mängib tihti ka maailmas tuntud jazzklubides nagu Birdland, The Blue Note ja Village Vanguard New York’is, New Morning Pariisis, Tokyo Blue Note ja Ronnie Scott’s Londonis. Teda on pärjatud lugematute auhindadega ja ta on mitmete ülikoolide audoktor.

Jämmiõhtud koolides
Festivali põhiprogramm algab traditsiooniliselt Viimsi Muusikakooli kontsertidega „Noortelt noortele“, mille üritame korraldada nädala jooksul kõikides Viimsi koolide saalides eesmärgiga tutvustada noortele jazzmuusikat ja laiemalt muusikaõppe võimalusi Viimsis.
Jämmiõhtud on saanud festivalil tavaks ja majabändideks on oodata külalisi Ungarist, Saksamaalt, Taanist, Norrast ja Eestist. Just nii rahvusvaheline on noortest andekatest muusikutest koosnev bänd Foyl Aka.

Ungarlanna Maja Magedli ja eestlase Mathei Florea poolt loodud koosseis sai alguse 2018. aastal, õppides koos Berliini jazziinstituudis. Bändi põhifookuses on oma loodud souli ja jazzi mõjutustega lood.
Soomest tulevad meile külla pianist Lasse Hirvi ja bassist Wade Mikkola ning Soomes resideeruv Inglise lauljatar Caron Wuotila.

Festivali lõpetab eksklusiivse kontserdiga kitarritrio Triller koos Vaiko Epliku, Ain Agani ja Andre Maakeriga. Koosseis ühendab endas kolme erinevat eesti muusikut ja kolme erinevat stiili kitarri, esitades instrumentaalset kitarrimuusikat, kus iga pill laulab.
Kontserdid toimuvad Rannarahva muuseumis, Viimsi koolide saalides, restoranis Luu, kohvikus Lyon ja Laidoneride mõisas. Oleme jätkuvalt uute ning põnevate kontserdipaikade otsinguil.