Ari Matti Mustonen käis Püünsi koolis ja oli kõigile teada kui poiss, kes oskas hästi nalja teha. Kaasa naersid nii klassikaaslased kui ka kõige rangemad õpetajad. Keegi neist ei teadnud siis, et Ari Mattist saab elukutseline koomik.

Koolis kutsuti Ari Mattit Jukuks: “Ma olin see naljakas tüüp klassis, kes tegi nalju. Keegi ei oleks toona uskunud, et suudan kunagi selle oma tööks muuta,” räägib ta. “Ma ei olnud andekas näitleja, aga ma olen edev – ma tahan esineda!” 

Tol ajal ei teadnud ka Ari Matti, et koomikuks olemine võib olla elukutse. Eddie Murphyt ja Chappelle Show’d vaadates ei saanud Ari Matti kohe aru, et nende koomikute esitatud naljade taga on suur töö ja ettevalmistus: ”Sa vaatad neid koomikuid ja ei saa aru, et nad on oma nalju harjutanud. Võib-olla on esitanud sama kava kaks aastat, seda muutes ja kohandades. Mulle tundus, et tüübid lihtsalt räägivad.”

Umbes 5–6 aastat tagasi, kui Art Matti Eestist ära läks, kuulis ta esimest korda Comedy Estoniast. Sellel hetkel tekkis tal mõte, et võib-olla on just stand-up koomiku amet see, millega ta ennast tulevikus siduda soovib. Ari Matti leiab, et tal oli kergem alustada koomikuna just välismaal, kuna seal ei tundnud teda keegi ja pinge oli seetõttu väiksem.

Pea kolm aastat tagasi tuli Ari Matti Eestisse tagasi ja läks Comedy Estonia korraldatud Open Mic üritusele esinema. Algus ei olnud kerge. Samuti ei esitanud ta oma nalju kohe eesti keeles, kuna oli välismaal esinenud inglise keeles. Kõik tema eeskujud, kelle esinemisi ta juba lapsepõlvest oli vaadanud, tegid nalju just inglise keeles: ”Ma kartsin eesti keeles esineda. Lõpuks sain aga aru, et eesti keel on naljakas ja meeletult väljendusrikas. Lisaks mõistsin, et ükskõik, kui hästi ma Eestis teen nalju inglise keeles, ei saavuta ma kunagi sama tulemust, kui räägin eestlastele nalju eesti keeles. Ehk siis, kui hakkasin nalju rääkima nii nagu ma tegin seda Püünsi koolis vahetundides, vabalt, kadus müür minu ja publiku vahelt ära.” 

Stand-up koomikuks ei saa otseselt kuskil õppida. See on eraldi kunstivorm, mis on Eestis endiselt veel üsna vähe tuntud. Comedy Estonia üks eesmärke ongi stand-up-i tutvustamine eestlastele ja läbi Open Mic ürituste julgustada uusi koomikuid lavale tulema. Seetõttu on kõik Open Mic üritused publikule tasuta.

“Umbes kaks aastat tagasi sain aru, et ma ei pea enam nii-öelda tööle minema, vaid saan olla professionaalne koomik.”

“Stand-up on esituskunst,” ütleb Ari Matti. “Kui sa laval väriseva häälega räägid, ei ole vahet, kui naljakas sa väljaspool lava oled. Sa pead olema naljakas laval. Kui sa ise endas kahtled, siis lähebki untsu”.

Lavahirm on algajal tavaline. Ari Mattil kulus umbes aasta, et sellest üle saada: “Mul on olnud 1000 inimest saalis ja keegi ei naernud,” tunnistab ta kerge muigega. “Kõige tähtsam on publik. Ükskõik, kui palju sa peegli ees ka ei harjutaks – tagasiside saabub alles laval, kus on näha, kas publik naerab või mitte!”

“Umbes kaks aastat tagasi sain aru, et ma ei pea enam nii-öelda tööle minema, vaid saan olla professionaalne koomik. Ja see on Eestis suur saavutus. Ma tuuritan üle maailma. Välismaal teen umbes 15–20 showd nädalas, Eestis sama ajaga umbes 2–4 showd.”

“Stand-up-i maailmas on koomikuid, kes esitavad 1–2 aastat järjest sama kava, kuid see pole stiil, mis mulle meeldib. Ma olen pidev kaevaja, iga kord teen natuke teistmoodi,” arutleb Ari Matti. “Stand-up on meeletu dialoog publikuga. Kas publik naerab, kas neil on veider, on nad vaikselt – järelikult kuulavad, karjuvad midagi vastu – neile ei meeldi, ja nii edasi. Kõige sellega ma mängin. Ma ei jahi naerude arvu, ma jahin ühte energiat, sidet publikuga. Mõnel show’l ei ole naerude hulk nii suur, aga publik tunnetab, et ma olin siin ruumis. Kõige võimsam on see, kui publikust igaüks tunneb, et ma räägin just temaga.” 

Oma tekstid, nagu stand-up koomikud ikka, kirjutab Ari Matti ise. Ta võtab need oma elust, nii lapsepõlvest kui ka igapäevategevustest: jalutades, kohvikus käies, sõpradega suheldes jne. “Ma kirjutan peaaegu iga päev. Mõned tekstid on reaalselt minuga juhtunud, mõned ei ole, vahel ma pingutan kõvasti üle. See on etenduskunst”.

Ari Matti on otsustanud oma karjääri püstijalakoomikuna ka jätkata. “Ma olen selle otsuse enda jaoks selgeks mõelnud. See ongi minu elu: ma muudan oma tuttavad ja naljakad olukorrad oma karjääriks.” 

Alustavatele koomikutele soovitab Ari Matti järgmist: „Vaata võimalikult palju teisi (nii Eesti kui ka välismaa) koomikuid ja õpi neilt; tule Comedy Estonia korraldavatele Open Mic üritustele. Valmista ette viie minuti jagu nalju ja pane ennast esinejate hulka kirja. Ning lõpuks: kuidas iganes sul esimene esinemine ka ei lähe, ära anna alla. Tee oma kavas vajalikud muudatused ja proovi veel! Selleks, et joosta, tuleb õppida kõndima!”

Comedy Estonia tegemistel saab silma peal hoida Facebooki vahendusel Comedy Estonia lehel. Sealt leiate ka Open Mic üritused ning kõigi koomikute tuuriinfo. Samuti saab Comedy Estoniat tellida oma firma- või eraüritustele, selleks kirjutage info@comedyestonia.com.

Järgmine Open Mic toimub juba 14. novembril Viimsis Jussi Õlletoas.

Jussi Õlletuba. Foto: Jane Saks
Jussi Õlletuba. Foto: Jane Saks

Jussi Õlletoa juhataja Maria Prii.

Kuidas Comedy Estonia teieni jõudis?
Võtsime juba mitu aastat tagasi Comedy Estoniaga ühendust, et kutsuda neid ka enda juurde Viimsisse esinema ja Open Mic üritusi korraldama, aga päris kohe ei jõudnudki me kokkuleppele. Neil läks umbes aastake ikka aega, et selle mõtte ja ettepanekuga harjuda ja Jussi Õlletuba kui võimalikku uut koostöökohta kaaluda. Õnneks ikka kvalifitseerusime!

Milline on olnud publiku vastuvõtt?
Publik võttis kohe esimesest korrast alates Comedy Estonia Open Mic ürituse väga hästi vastu. Tagasiside on siiani positiivne ja noori andekaid esinejaid käiakse hea meelega vaatamas. Seda enam, et teiste hulgas on ju ka “meie oma viimsikas” ja üks tuntuim Comedy Estonia esineja Ari Matti Mustonen.

Keda ootate Comedy Estonia õhtutele?
Comedy Estonia õhtutele on publikuks väga oodatud kõik nalja ja naeru armastavad inimesed! Eriti nüüd, sügistalvisel perioodil, kui väljas on niiske ja tuuline ja pime, teeb hea annus huumorit kõigil tuju ainult paremaks.

Jussi Õlletoas korraldatav Open Mic on show, kus nii uued kui ka kogenumad koomikud saavad proovida oma uut materjali mõnusas ja pingevabas keskkonnas. See annab näiteks uutele tulijatele võimaluse ennast laval proovile panna ning tutvuda rohkem stand-up žanriga. Üritustele on esinema oodatud ka veel avastamata talendid! Kui keegi soovib end esinema registreerida, siis tuleks kirjutada e-posti aadressile info@comedyestonia.com.
 
Kas teil on sellel õhtul ka erimenüü või -pakkumised klientidele?
Spetsiaalselt selle ürituse tarbeks meil iga kord eripakkumisi ei ole, aga nagu igas söögikohas, siis loomulikult on ka meie juures erinevaid sooduspakkumisi mõnele konkreetsele tootele. Tuleb ainult kohapeale uudistama tulla või meie Facebooki lehte külastada, et kõige toimuva ja pakutavaga kursis olla.

Palju maksab pilet Comedy Estonia õhtul?
Comedy Estonia Open Mic üritused on alati kõigile tasuta! Õhtu lõpus liigub küll ringi väike ämbrike, kuhu saab poetada „kuldmünte“, juhul kui esinejad publikule meeldisid. Saadud toetusi kasutavad koomikud, et mööda Eestit ringi liikuda ja rahvani veel rohkem etendusi tuua.

Miks on vaja, et Viimsis Comedy Estonia ikka ja jälle esinemas käiks?
Viimsis elab ju nii palju inimesi, kellel on ülikiire elutempo ning igapäevaelu kohustused ja mured. Vahelduseks kõigele sellele on Comedy Estonia õhtud suurepärased, et juhe mõneks tunniks seinast välja tõmmata ja kasvõi kord kuus Jussi Õlletuppa tulla ning mõnusat huumorit nautida. Igaühele on aeg-ajalt head ja positiivset laengut vaja!