Oktoobrikuu viimane nädal möödus Viimsi raamatukogu külastajatele sünnipäeva tähistamise tähe all. Esmaspäevast neljapäevani pakkus raamatukogu igal õhtul midagi huvitavat

Nii oli esmaspäeval külas tele- ja filmirežisöör, stsenarist ja kirjanik Elo Selirand, kes kõneles oma mitmekesisest tegevusest televisioonis ja uute raamatute kirjutamisest. Igapäevase teletöö kõrval on Elo Selirand jõudnud kirjutada ainuüksi käesoleva aasta jooksul kolm väga erinevat raamatut: „Punane päevik“, „Elu eesliinil. Koroonalahing Kuressaare haiglas“ ja pseudonüümi Aliis Jõe nime all „Unustamatu ööbiku villa“. Kohtumiselt jäi kõlama Elo Seliranna optimistlik suhtumine: kes teeb palju, see palju jõuab.

Teisipäeva õhtupooliku sisustas ajakirjanik ja psühholoog Tiina Jõgeda, kes arutles teemadel, mis teevad inimesi õnnelikuks või õnnetuks. Need teemad erutavad kõiki inimesi, sest kes ei sooviks olla õnnelik. Vestluse käigus andis Tiina Jõgeda oskuslikke näpunäiteid sellest, kuidas hoiduda oma elu raskemaks tegemisest. Kahju, et Tiina Jõgeda raamatust „Õnne valem“ (2011) pole ilmunud uut trükki, sest head nõuanded kuluvad eriti praegu väga ära.

Kõneleb Tiina Jõgeda
Kõneleb Tiina Jõgeda

Kolmapäeval olid raamatukogus külas kaks kaua oodatud raamatusõpra Mart Juur ja Andrus Kivirähk, kes vestlesid raamatutest, lugemisest ja raamatukogust. Tuntud head jutuvestjad kõnelesid oma lugemiselamustest, sellest, millega hetkel tegelevad ja milliseid uusi raamatuid nendelt võib oodata. Kokkuvõttes sai arvukas kuulajaskond neilt sõnumi, et raamatute lugemine on televiisori vaatamise kõrval üks parimaid tegevusi, mida võib alati aja sisustamiseks teha.

Neljapäeva õhtul oodati kõiki lugejaid tähistama raamatukogu 100. sünnipäeva. Meeleolu loomiseks avas piduliku õhtu Maire Eliste Muusikakooli lastekoor ja kammerkoor Chalice`i lauluga „Minu inimesed“, millele järgnes albumi „Viimsi raamatukogu ajalugu“ esitlus. Album käsitleb auväärsesse ikka jõudnud raamatukogu arenguid ja tagasilööke 1920. aastast kuni kaasajani, milles on rohkelt fotosid kultuurilukku läinud inimestest. 

Viimsi raamatukogu juubel

Viimsi raamatukogu ajaloo uurimine sai alguse Ave-Liis Alti bakalaureusetööst ning jõudis aastasse 2006, mida jätkas aastatel 2007–2012 raamatukogu juhtinud Kristiina Puura. Kui raamatukogu tähistas oma 95. sünnipäeva hakkas üha enam küpsema mõte koostada nii auväärse raamatukogu 100. sünnipäevaks terviklik ajalooline ülevaade, kontrollides fakte ja andes sellele raamatule omane vorm ja sisu. Nii tegeleski siinkirjutaja muu töö kõrval ajaloo albumiga. Teksti toimetas suurte kogemustega toimetaja Anne Velliste ja kujundas Krista Saare. Tänu Viimsi vallavalitsuse rahalisele toetusele nägi album trükivalgust. Nagu tänapäeval kombeks, on albumi tiraaž väike ja jääb peamiselt kinkimiseks raamatukogu külalistele. Küll aga saavad kõik huvilised seda laenutada Viimsi raamatukogust või lugeda raamatukogu kodulehel e-versiooni. Raamatukogu sünnipäeval kingiti ajaloo album paljudele headele raamatukogu koostööpartneritele kui ka raamatukogu endistele ja praegustele töötajatele.

Raamatukogu eriline meene – raamatukogu pross, millel on raamatukogu logo kujutis – said kauaaegsed töötajad Ene-Linda Tammik ja Maie Keskküla ning abivallavanem Annika Vaikla, kes alates 2017. aasta lõpust võttis südameasjaks raamatukogu ruumiküsimuse lahendamise.

Piduliku õhtu lõpetuseks vaadati režissöör Eve Esteri 40-minutilist filmi „Üks aasta sajast“, mis andis ülevaate Viimsi raamatukogu tegemistest uutesse ruumidesse kolimise eelsest ajast, ruumide valmimisest, kolimisest ja elamisest/olemisest uutes ruumides. Filmis nägi ka kaadreid vallaraamatukogu harukogudest Pranglil, Püünsis ja Randveres. Eks see filmgi jääb meenutama lähiajaloo sündmusi ja annab ainest vallaraamatukogu ajaloo kirjutamise jätkamiseks järgmisel sajandil. Piduliku sündmuse lõpus esitas meie lugeja Priit Arro emotsionaalse lugejapoolse tervituse. 

Suur tänu kõigile, kes õnnitlesid Viimsi raamatukogu kollektiivi ja soovisid meile uusi õnnestumisi!

Fotod: Sandra Rohesalu