Illar Lemetti

Viimsi Artiumi pidulik avamine toimus 19. augustil, kohal olid ja kõnedega esinesid nii president kui ka peaminister. Päev oli ka muus mõttes meeldejääv – sooja oli üle 30 kraadi, tegemist oli lausa troopilise õhtu ning ööga. Kuna avaüritused toimusid nii sees kui ka väljas, aitas ilm meie uue kultuuri- ja hariduskeskuse avamisele igati kaasa.

Artiumit on nimetatud nüüdisaegse tippkultuuri, põhjamaise arhitektuuri ja ürgse looduse kohtumispaigaks. Sellesse lausesse on kokku võetud nii hinnang arhitektide vaimustavale tööle ja hoone asukohavalikule kui ka Artiumi tulevikuambitsioonid. Ambitsioonid on aga suured ja seda nii kultuuri kui ka hariduse valdkonnas.

Artium avati kontserdiga „Õhtumissa“. Dirigendiks oli Viimsi aukodanik Tõnu Kaljuste, esinesid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerkoor ning solistid. Eraldi hoones paiknev kaasaegse kunsti galerii avati animafilmirežissööride, viimsilaste Priit ja Olga Pärna näitusega „Läks lendu“ ning toimus veel palju muudki huvitavat.

Ka Artiumi avakuu programm on väga mitmekesine, kultuurihuvilisi on olnud palju ja mõnele üritusele pääsemisega on olnud seetõttu isegi raskusi. See kinnitab, et uus kultuurikeskus oli Viimsis vägagi oodatud.

Viimsi Artium on rajatud viimsilastele, aga selleks, et oleks võimalik pakkuda väga huvitavat ja mitmekesist programmi, kutsuda esinema rahvusvaheliselt tuntud esinejaid ning tagada Artiumi edukas majanduslik toimetulek, on kultuurihuvilised oodatud mujalt Eestist ja välismaaltki. Nii et olgem siis kõik Artiumi esindajateks ja tutvustame seal toimuvat üle Eesti ja mujalgi.

Viimsi Artiumi, mille nimi valiti teatavasti rahvahääletusel, idee sai tegelikult alguse mõttest rajada noorte talentide kool. Usun, et see plaan on suurejooneliselt teostunud. Artiumis on endale kodu leidnud Viimsis juba 45 aastat tegutsenud muusikakool ja kunstikool ning alles sel aastal asutatud teaduskool. Need kolm munitsipaalkooli pakuvad Viimsi noortele ja üha rohkem ka täiskasvanutele väga erinevaid võimalusi oma annete arendamiseks, uute oskuste ja teadmise omandamiseks või siis lihtsalt huvialadega tegelemiseks.

Artiumis on endale suure harjutamisruumi saanud ka Viimsi huvikeskus ja loodetavasti saab selle hoone võimaluste kasutajaid olema veel palju.

Artium on hea koht väga erinevate ürituste korraldamiseks. Näiteks möödunud laupäeval toimus seal teabepäev, kus oma tegevusi tutvustas üle 50 erineva organisatsiooni – huvihariduse ja huvitegevuse pakkujad, Kaitseliit, Eesti Naabrivalve, raamatukogu ja väga paljud teised. Sama päeva õhtul toimus aga esmakordselt tänavakunsti festival, mis osutus samuti väga populaarseks ürituseks.

Viimsis elab palju aktiivseid ja ettevõtlikke inimesi. Kui näiteks teie firma kavatseb korraldada mõne seminari, konverentsi, tänuürituse vms, siis palun kaaluge ühe võimaliku toimumiskohana ka Viimsi Artiumi. Nii aitame keskuse edukale toimetulekule omalt poolt kaasa.

Oleme koalitsioonilepingus kokku leppinud, et arendame Artiumist kogukonnakeskuse, kus leiavad rakendust ja huvipakkuvaid kultuurielamusi kõik Viimsi valla elanikud. Võimaldame Artiumi baasil elukestvat õpet ja huvikursusi, sh hakkavad seal toimuma väärikate ülikooli loengud. Arendame Artiumi baasil välja loomemajanduse valdkonna ettevõtlusinkubaatori ja kujundame piirkonnast rahvusvaheliselt tuntud loomemajanduskeskuse. Sellised on edasised plaanid.

Artium asub Randvere tee ääres. Randvere teest oleme kujundamas Viimsi rohelist ja turvalist peatänavat, mille äärde või lähedusse jäävad paljud juba rajatud või kavandatavad kultuuri-, haridus- ja spordiobjektid, aga ka rohealad ning tulevikus ehk ka valla peaväljak.

„Läks lendu,“ ütleb näituse pealkiri. Soovime meiegi Viimsi Artiumile kõrget ja turvalist lendu!