Keskkonna-aasta Viimsis sai hoo sisse juba 2019. aasta sügisel kolmekuulise kohvipuru kogumise projekti näol. Viimsi koolide, ettevõtete ning elanike toel koguti Haiba lastekodu elektrivarude katteks 2500 kilogrammi kohvipuru.  

Jaanuari esimestel päevadel läks Viimsist teele viimane saadetis – 170,5 kg kohvipuru, mis nüüdseks on jõudnud Vinni biogaasijaama Lääne-Virumaal. Kahest ja poolest tonnist kohvipurust tekib anaeroobse lagundamise teel biogaasijaamas ligikaudu 625 000 liitrit biogaasi. Sellise koguse biogaasi põletamisel on võimalik toota tervelt 1250 kilovatt-tundi elektrienergiat. Selle tulemuseni viis keerukas, aeganõudev, kuid kahtlemata parimaid emotsioone pakkuv teekond.

Minu pere hakkas kohvipuru projekti tarbeks koguma juba eelmise aasta augusti lõpus, kui kõik oli alles idee faasis. Kõige esimesed entusiastlikud kohvipuru kogujad olid minu vanavanemad. Vanaema kraapis kohvikannu sisu, mis tavapäraselt lillepeenrasse, rooside alla rändas, väikesesse karpi ja pani pliidi kõrvale kuivama. Mulle kui kohvivõhikule tundus, et mis see ,,puru” korjamine ka ära ei ole, kuni päevani, mil ema otsustas töö juurest hakata umbes kümne kilo kaupa kohvipuru koju vedama. Vähem kui kahe kuuga oli meie maja kohvipuru anumaid täis. Kütteruumi ust avades täitus terve esik vänge kohvilõhnaga. Õnneks oli minu pere kogu protsessi vältel väga kannatlik – peatus ju 3 kuu kestel meie värava taga arvukalt võõraid autosid. Isal tuli veel põnev idee kasutada kohvipuru transpordiks ära tühja koeratoidukotti ning koos toimetasime oktoobri lõpus esimesed kotid Mustamäele Pauligi esindusse. 

Väike muutus, suur asi
Oktoobri lõpus õnnestus Viimsi koolis õpetaja Peeter Sipelga eestvedamisel kohvipuru kogumine käima lükata: ,,Kohvipuru kogumise aktsioon haakus väga hästi Viimsi koolis septembrikuus teadlaste öö raames alguse saanud kestliku arengu eesmärkidega. Juba väikeste muudatustega oma igapäevaelus saame korda saata suuri asju. See aktsioon pani noori mõtlema teadlikumale tarbimisele ja et kohvi teekond ei pea lõppema tassis, vaid sellest on võimalik saada bioenergiat. Rõõm oli tõdeda, et paljud pered hakkasid pöörama rohkem tähelepanu jäätmete sorteerimisele ja kooli toodi kilode kaupa kohvipuru, millega andsime oma panuse biojäätmete taaskasutusse roheenergia saamise eesmärgil.“

Haabneeme kooli õpilasena oli mul kindel plaan ka enda kool projekti kaasata. Kool tuli, esiti küll väikese skepsisega, kaasa. Koos kooli arendusjuhi Tuuli Roostfeldtiga tekkis idee korraldada klassidevaheline kohvipuru kogumise võistlus, kus kohvi teekonna näitel saaks lõimida erinevaid õppeaineid, pöörata õpilaste tähelepanu jäätmekäitlusele ning muuta õppimine huvitavamaks. 

Asendamatuteks abilisteks neljal kohvipuru kogumise päeval koolis said kolm õpilasesinduse liiget: Õnne Anton, Sandra Kristin Paju ning Rasmus Popell. Kuigi nende päevade hommikul valitses kooli garderoobis hullumaja ning poole tunni jooksul voolas innukate lapsevanemate abiga uksest sisse sadu kilosid kohvipuru, siis tagasi vaadates oli see kõik kahtlemata seda füüsilist ja vaimset pingutust väärt.

Viimsi gümnaasiumis oli kohvipuru kogumise eestvedajaks Viimsi noortevolikogu esimees Martina Kukk: ,,Minus tekitas sooja tunde see, et inimesed päriselt hoolisid ja tulid mu ettepanekuga kohvipuru korjata kohe kaasa. Vahva oli kuulda vahetunnis kedagi ütlemas, et oota, ma pean kohvipuru ära viima. Kogu ettevõtmine tekitas kooliperega palju ühtsema tunde ja tõestas, et piisab väikesest pingutusest, et midagi head üheskoos ära teha.”

Üheks suurimaks kogujaks kujunes ka rohekooli tiitlit auga vääriv Randvere kool asjaajaja Kaire Rikolase eestvedamisel: ,,Kohvipuru kogumise projektile tekkis kohe huvilisi. Fakt, et ühest kilost kohvipurust saab toota 250 liitrit biogaasi ja tonnist kohvipurust 500 kilovatt-tundi elektrit, tuli nii lastele kui ka õpetajatele suure positiivse üllatusena. Teavitasime projektist õpetajaid iganädalasel koosviibimisel ning õpilasi läbi Randvere kooli klassivanemate kogu ja klassijuhatajate. Igal nädalal tegime ka kokkuvõtte, kui palju on kohvipuru kogutud. Klasside vahel kujunes välja omamoodi mõõduvõtt, kus võitjaks tulid Randvere kooli 3. klassid, kes kogusid kohvipuru aukartust äratavalt palju ehk koguni 80 kilo! Neile järgnesid 5. klassid 50, 4. klassid 44, 2. klassid  41, 1. klassid 37 ja 6. klassid 24 kiloga ning väikesed klassid kogusid 3,4 kilo! Kõiki klasse tunnustasime kooli tänukirjaga.“

Fred Mühls kohvipuru kotiga, millesse mahub ühe päeva kogus. Fotod Robert Pappel
Fred Mühls kohvipuru kotiga, millesse mahub ühe päeva kogus. Fotod Robert Pappel

Kaasa lõid ka firmad
Projekti kitsaskohaks osutus kohvipuru transport. Alates ideest kuni logistikani on projekti panustanud Taru Viimsi ettevõtja  Viktoria Tuulas, kes sõna otseses mõttes üle terve Viimsi kohvipuru tonnide viisi oma koju tassis. Seda FIAT 500 ja new beetle kabrioletiga nii öösel kui ka päeval.

,,Paljud viimsikad tõid kohvipuru ka linna ettevõtetest Miiduranna küla konteinerisse. Saime kirju linnas asuvatelt ettevõttelt, kas me oleksime nõus korraldama kogutud kohvipuru transporti. Tõsi, proovisime püsida Viimsi piirides ning julgustasime leidma ettevõtetest vabatahtlikke, kes kohvipuru Mustamäele Pauligi kontorisse toimetavad. Kui novembri keskpaigas koolides, kohvikutes ja Viimsi Circle K täisteenindusjaamas kohvipuru kogumine tõsise hoo sisse sai, mattus kodune kogumispunkt sõna otseses mõttes kohvikottide alla ning autoga garaaži enam asja ei olnud. Õnneks saime Pauligilt transpordiabi. Eraldi tahaks siinkohal tänada Veljo Tammsalut, kes meile nõu ja jõuga appi tuli!

Vaatamata tavapärase elu- ja töörütmi muutusele olen õnnelik, et sain panustada Roberti algatatud ettevõtmisesse. Koolidele aitasid konteinerid muretseda Viimsi vallavalitsus ja Viimsis tegutsev ettevõtja Himshwet Gaurav. 2,5 tonni kogutud kohvipuru on tõend sellest, et inimesed päriselt hoolivad ja selliseid inimesi on Viimsis palju.”

Kõik suured muutused algavad meist endist ja väikestest asjadest!
Fred Mühls, Viimsi Circle K-st: „Minule isiklikult väga see kampaania meeldis ning soojendas südant. Ma arvan, et sama seisukohta toetavad ka kõik minu kaastöötajad Viimsi Circle K-s. Meie töökohas oli kogumine väga lihtne. Kuna paljud ostavad kohvi, siis tekib ka palju kohvipuru, mida sai ilusti kilekotti koguda.

Kui vähegi võimalust on, siis oleks tore seda kampaaniat jätkata ja see energia teistele edasi suunata, et ikka head teha, keskkonda hoida ja jäätmeid vähendada.“