Star Sailors League Gold Cupi nimeline uudne purjetamisvõistlus toob 2021. aasta sügisel Šveitsi 11-liikmelised rahvusmeeskonnad rohkem kui neljakümnest riigist. Tegemist on täiesti uue võistlusformaadiga, mille eesmärk on luua maailma suurim ja kõrgeima tasemega purjetamisvõistlus, kus omavahel võtavad mõõtu riikide praegustest ja endistest parimatest purjetajatest koosnevad meeskonnad. Kapten Tõnu Tõniste poolt juhitavasse Eesti rahvusvõistkonda kandideerib ka mitu Viimsi purjetajat.

Võistluse korraldajate inspiratsioon pärineb jalgpalli MM-i süsteemist, seega kroonitakse SSL Gold Cupil maailma parim purjetamisriik, kes saab endale nii-öelda kuldse karika. Esmalt sõidetakse kvalifikatsioonid Šveitsis Grandsonis Neuchateli järvel, seejärel veerand- ja poolfinaalid ning finaal Genfi järvel. Korraldajate laiem eesmärk on purjetamist kui spordiala populariseerida ning muuta selle jälgimine laiemale publikule lihtsamaks ja kaasahaaravamaks.

SSL Gold Cupil võisteldakse SSL-47 tüüpi jahiga, millega Eesti võistkonna kandidaadid on korra suvises treeninglaagris juba harjutada saanud. Asjaolu, et kõik riigid kasutavad võistlusel täpselt samasuguseid jahte, loob aga võrdse olukorra ehk ei anna eelist neile, kellel on rohkem raha. Enamik Eesti tiimi kandidaate puutusid suvises treeninglaagris seda tüüpi jahiga esimest korda kokku.

Purjetamisvõistluse Star Sailors League Gold Cup Eesti võistkonna kapten Tõnu Tõniste. Foto: Raigo Pajula
Purjetamisvõistluse Star Sailors League Gold Cup Eesti võistkonna kapten Tõnu Tõniste. Foto: Raigo Pajula

Võistkonda pääsemine toimub kindla süsteemi alusel. 11-liikmeline võistkond moodustatakse nii kapteni valikute kui ka paadiklasside ülese pingerea põhjal – viis liiget saab võistkonda nimetada kapten Tõnu Tõniste, viis liiget selguvad aga pingerea alusel. Kogu võistkonna moodustamise protsess kestab kuni 10. aprillini 2021. Praeguseks on selgunud kaks esimest liiget, kelle nimetas võistkonda kapten Tõnu Tõniste. Need on Toomas Tõniste ja Peter Šaraškin. “Kui mind aasta alguses SSL Gold Cupi Eesti tiimi kapteniks kutsuti, oli mul kohe selge, et Toomas ja Peter on kindlasti tiimis,” sõnas kapten Tõniste.

Juba mõne nädala pärast, 10. jaanuaril 2020 selgub aga esimene paadiklasside ülese pingerea alusel võistkonda pääsenud liige. Pingerea koostavad võistluste korraldajad sportlase isiklike tulemuste alusel oma paadiklassis. Kapten Tõnu Tõniste on Toomas Tõniste ja Peter Šaraškini näol kaks liiget juba nimetanud, mis jätab lahtiseks veel kaheksa kohta. Kandidaate, kes veel vabale kaheksale kohale pürgivad, on u poole rohkem. Nende hulgas on lausa kuus Viimsi vallaga seotud purjetajat.

Juba võistkonna liikmeks nimetatud Toomas Tõniste elab Viimsis ja on purjetamisega tegelenud 43 aastat. Enda olulisemateks saavutusteks purjetamises peab ta olümpiamängude 1988. aasta hõbe- ja 1992. aasta pronksmedalit ning 1992. aasta Euroopa meistri tiitlit paadiklassis 470. “Kindlasti on suur au kuuluda Eesti meeskonda ja osa saada ühest maailma suurimast purjetamisvõistlusest,” ütles Toomas.

Võistkonna kõige noorem kandidaat on Viimsist pärit Aleksander Kuusik, kes on purjetanud üheksa aastat. Kõige olulisemaks peab ta enda kahte saavutust: 2018. aasta Euroopa meistri tiitel Zoom8 klassis ja 2019. aasta MM-il saavutatud 3. koht samas paadiklassis. “Suurimaks lähiaja eesmärgiks purjetamises oleks pääseda SSL Gold Cupi võistlusele Eesti meeskonda,” ütles Aleksander.

Viimsilane Georg Haud alustas purjetamisega 2005. aastal. Georg hindab noorte seas Zoom8 klassis saavutatud kahte Euroopa meistrivõistluste hõbemedalit, kuid kõige olulisemaks saavutuseks peab ta 2019. aasta kevadel Palma regatil kuldgruppi jõudmist. “SSL Gold Cup pakub võimalust võistelda koos Eesti parimate purjetajatega teiste riikide parimate purjetajate vastu. Lisaks saab näha purjetamist natuke teise nurga alt, kui mul tavaliselt võimalus on,” sõnas Georg.

Viimsis resideeruv profipurjetaja Karl-Martin Rammo on purjetanud 1998. aastast ja valmistub hetkel suvisteks Tokyo olümpiamängudeks. Kõige olulisemaks saavutuseks peab ta Miami MK-etapi hõbemedalit aastal 2013. SSL Gold Cup on tema hinnangul väga intrigeeriv võistlusformaat. “Sarnaseid regatte, kus riigid omavahel mõõtu võtavad, pole nii suurejooneliselt, nii kõrge tasemega enne ette võetud,” ütles Karl-Martin.

Mati Sepp elab Viimsis, aga purjetamisega alustas 37 aastat tagasi Haapsalus. Mati on professionaalsete roolimeeste match race edetabelis hetkel 6. kohal. Samuti on ta maailmameister, Euroopa meister ja võitnud palju rahvusvahelisi suurregatte. Mati hinnangul teeb SSL Gold Cupi eriliseks täiesti rahvuslik meeskond. “Eestit esindada on alati tore,” lisas Mati.

Viimsilane Maiki Saaring on purjetanud üle 30 aasta. Enda olulisemateks saavutusteks peab ta klassis 470 juunioride MM-i hõbe- ja juunioride EM-i pronksmedalit ning klassis Melges 24 MM-i 6. kohta ning EM-i 5. kohta. “Lõppvõistlusele minevasse meeskonda pääsemine on ainulaadne võimalus oma seniste purjetamiskogemuste realiseerimiseks Eesti värvides,” sõnas Maiki.

Tänaseks on selgunud 32 riiki, kes võistlustel osalevad, ning see nimekiri täieneb pidevalt. Kaptenite hulgas on mitmekordseid olümpiavõitjaid ja maailmameistreid erinevatest paadiklassidest.

Võistluste ajaliin:

  • Juuli 2019 kapten avalikustab EST tiimi kandidaadid.
  • November 2019 nimetab kapten lisaks endale veel 2 tiimiliiget.
  • Jaanuar 2020 selgub esimene tiimiliige paadiklasside ülese pingerea alusel.
  • August 2020 selguvad kaks järgmist tiimiliiget paadiklasside ülese pingerea alusel.
  • Aprillil 2021 selguvad kaks tiimiliiget pingerea alusel ja viimased kolm liiget nimetab võistkonda kapten.
  • August-september 2021 sõidetakse kvalifikatsioonid Grandsonis Neuchateli järvel.
  • September 2021 avamine Lausanne’is olümpiamuuseumi ees, millele järgnevad veerand- ja poolfinaalid Genfi järvel.
  • Oktoober 2021 toimub finaal Genfi järvel.