Viimsis avati 16. septembril Pihlakodu eakatekodu, mille 130 koha seas on ka esimesed kolm eakatele mõeldud sviiti, mis on tänaseks kõik broneeritud.

Eesti esimestes privaatsetes terrassiga sviitides on rohkelt ruumi, luksuslikum sisustus ning omaenda isiklik köögi- ja istumisala. Sviidid asuvad eraldi hoone osas, kuhu on elanikel ka võimalik iseseisvalt tulla-minna. 

Eakatekodus on lisaks sviitidele kaasaegse sisustuse ja teleriga tavatoad, oma raamatukogu, saun, massaaži- ja protseduuriruumid ning avar saal üritusteks. Värske toit valmib oma köögis toitumisterapeudi iga nädala kohta eraldi loodud menüü alusel. 

Viimsi Pihlakodu projekteerisid arhitektid Inno Vanaselja ja Lauri Nõmm ning ehitas AZELTA Projekt. Arendust rahastasid BaltCap Growth Fund ja Swedbanki pensionifondid. Pihlakodu ketti kuulub 180-kohaline esinduslik Tabasalu eakatekodu, Tallinna moodsaim 85-kohaline Pihlakodu Nõmmel ning uusim 130-kohaline eakatekodu Viimsis.

Pihlakodu omanikfirma AS Viru Haigla juhatuse esimees, Pihlakodude juht Kadri-Ann Tivas, teie juures maksab koht alates 990 eurost (hooldusabi I aste kolmeses toas) kuni 1990 euroni (personaalne sviidiga terrass). Mida eakas inimene selle raha eest teie juures saab?

Selle saab kokku võtta kahe sõnaga – väärikas vananemine. Meile tähendab see kvaliteetset hooldust, toitlustamist 4 korda päevas menüü alusel, mille on spetsiaalselt eakatele koostanud toitumisterapeut, ja nõustamist kogemusega meditsiinipersonali poolt. Pakume mitu korda päevas erinevaid huvitegevusi ning saunakompleksi kasutamise võimalust. Meie toad on sisustatud kõige vajaminevaga, kaasa arvatud suur televiisor laia kanalivalikuga. Põhimõtteliselt tuleks elanikul juurde hankida ainult retseptiravimid.

Milliseid teenuseid te veel pakute?

Nii nagu teistes Pihlakodudes  pakume eakatele kohandatud teenuseid väga heade hindadega: juuksur, maniküür ja pediküür. Oleme sõlminud koostöölepingu füsioterapeudi ja massööriga ning samuti on võimalik kasutada kokkuleppel ka optometristi teenuseid.

Keskmine vanaduspension oli tänavu septembris Eestis 522 eurot (netosummana). Teie soodsaim teenus maksab pea kaks korda rohkem. Kuidas inimesed oma elamist ja hooldust teie juures finantseerivad?

Eesti hooldekodude hinnatase on hakanud juba ühtlustama, seega on rahastamine suuresti ka sotsiaalne küsimus. Sama raha eest pakutakse aga sõltuvalt asukohast erineva sisuga teenust. Finantseerimisvõimalused on väga erinevad – on inimesi, kes rendivad oma senise eluaseme välja, või aitavad puudujäägi katta lapsed. On ka elanikke, kes oma eluaseme on ära müünud.

Kas Pihlakodu on mõeldud ainult eakatele?

Teiste Pihlakodude näitel võib öelda, et vanusevahe võib olla elanikel lausa enam kui põlvkonna pikkune. On noori inimesi, kel parandamatu haigus, ja samas ka üle 100 aasta vanuseid elanikke. Oluline on, et suudame pakkuda kõigile õdusat kodu ning elanikke ka vastavalt hooldada.

Mille põhjal otsustatakse, et nüüd on vaja hooldekodusse kolida?

Elanikel on meie juurde tulemise ajendiks erinevad põhjused. Sageli ei oodatagi enam n-ö päris viimase hetkeni, tulles otse õendushaiglast, vaid tullaksegi juba varem, et endale sobilikke seltsilisi leida või siis argimuredest pääseda. Vahel on lähedased need, kes leiavad, et kodus olemine ei tule enam kõne alla või siis on lapsed välismaale kolinud ning ei saa igapäevaselt vanemate eest hoolitseda.

Meil saab proovida ka n-ö intervallhooldust, mille käigus on võimalik meie majaga tutvuda ning lähedased saavad samuti mõttega harjuda.

Pihlakodude juht Kadri- Ann Tivas uue kodu avamisel Viimsis. Fotod: Ardo Kaljuvee
Pihlakodude juht Kadri- Ann Tivas uue kodu avamisel Viimsis. Fotod: Ardo Kaljuvee

Kas ja kui palju saab inimene teie juures elades säilitada oma varasemat elustiili? Kas inimene saab soovi korral teie juures elades ise õunakooki küpsetada? Toataimed kaasa võtta? Kas saab valida, kellega ühes toas elada?

Katsume teha elanikele argipäevarütmi võimalikult harjumuspäraseks. Loomulikult julgustame ja innustame kõiki oma endiste hobidega tegelema. Kui keegi on andunud näputöö tegija või ristsõnade lahendaja, siis saab ta oma hobidega meie juures jätkata ning loodetavasti leiab seeläbi endale sõprugi.

Meil on plaanis ka kevadel oma aiamaa rajamine ning sarnaselt Tabasalu Pihlakodule on plaanis võtta ka küülikud. Tähistame üheskoos tähtpäevi, toimuvad  kontserdid ja vestlusõhtud tuntud inimestega. Õunakoogid või muud küpsetised saab kenasti meie köögipersonali ning tegevusjuhendajate abil valmis teha.

Toataimed ja mälestusesemed, samuti oma lemmiktugitooli saab loomulikult endaga kaasa võtta. Kahekohalises toas elades on kindlasti võimalik ka endale sobilik kaaslane leida.

Kuidas te personali leiate ja hoiate?

Oleme leidnud Viimsi Pihlakodu juhtima suurepärase eelneva kogemusega juhataja, kes on suutnud enda ümber koguda palju sõbralikke ja suure südamega inimesi. Rõõmustav on näha, et hooldaja ametis hakkab tööle ka mitmeid meesterahvaid, kel on eelnev kogemus ja tahe inimestega tegeleda. Enne tööle asumist toimub meil koolitustsükkel, mille käigus saavad erialased teadmised ka eelneva kogemuseta töötajad. Meie jaoks on kõige olulisem see, et töötajatel oleks tahe seda tänuväärset tööd teha, kõik muu õpetame selgeks! Omalt poolt lubame ka väärilist tasu ning pakume kaasaegseid töötingimusi.

Millise sammu riik peaks astuma, et unistus väärikast vananemisest kõigile kättesaadavaks muutuks?

Meie vananevas ühiskonnas on paratamatu, et surve eakate hoolekandele tugevneb ning piiride kompamine on pidevalt käimas. Õdusat eakatekodu aga ei loo ainult puhtad seinad ega uus maja, vaid inimesed, kes seal töötavad. Lisaks erasektorile on riigil palju veel teha, et aidata hooldaja koolitustega ning muuta seadusandlust, et teenus oleks abivajajatele kättesaadav ning koduhooldajad saaksid vajaduse korral tööle naasta.