Taas on üks Viimsi õpilasmaleva suvi möödunud ning 140 noort on saanud töö- ja malevasuve kogemuse. Kui 20 aastat tagasi alustati mõnele noorele heakorratöö korraldamisest, siis seekord osales malevas 40 noort rohkem kui eelmisel aastal, mis oli ka korraldajate jaoks väljakutse.

Maleva ettevalmistuses ja läbiviimises osalesid mitmed osakonnad, lisaks haridus- ning ehitus- ja kommunaalosakonnale olid kaasatud nii personali-, avalike suhete osakond kui ka rahandusosakond ning lisaks ka noortekeskus. Suured tänud kõikidele kolleegidele, kes aitasid kaasa maleva korraldamisel! Maleva rahastus tuli vallavalitsuse eelarvest ning lisarahastus taotleti ja ka saadi Eesti Noorsootöö Keskusest (ENTK). Projektitoetus oli eelkõige vaba aja veetmise võimaluste läbiviimiseks.

Noored kandideerisid malevasse, kirjutasid motivatsioonikirjad, osalesid töövestlusel ning tööõiguse ja -ohutuse alasel koolitusel, töötasid 10 päeva ning said võimaluse osaleda erinevatel vaba aja üritustel. Viis heakorrarühma töötas ehitus- ja kommunaalosakonna koordineerimisel erinevatel valla spordiväljakutel, mänguväljakutel, rannas ja pargis. Lisaks said noored töötada MLA-s Viimsi Lasteaiad, Viimsi raamatukogus ja Rannarahva muuseumis.

Vanemad noored said töökogemuse Viimsi ettevõtetest, suur tänu meie koostööpartneritele, kes noortele töökogemust, juhendamist ja mentorlust pakkusid: SPA Tours OÜ, Selver AS, Apollo Kauplused OÜ, Sportland Eesti AS, Koduekstra OÜ, Viimsi Hambakliinik OÜ, ToomDev OÜ. OÜ Starset (Taru), Saiakohvik OÜ (Viimsi Lyon), Põnnipesa, ABC Supermarkets AS ja Hawaii Express Viimsi. Lisaks täname MyFitness Viimsit ja Kuulsaali, noortele vaba aja tegevuste pakkumise eest!
Seekordne malevasuvi on lõppenud ja aeg on kokkuvõtteid teha. Peatselt hakkame juba ette valmistama 2020. aasta malevasuve. Suured tänud noortele, rühmajuhtidele, ettevõtjatele, noortekeskusele ja vallavalitsuse kolleegidele!

Kertu Vahemets- Randvere noortekeskuse noorsootöötaja / Viimsi õpilasmaleva rühmajuht. Foto: Erakogu
Kertu Vahemets- Randvere noortekeskuse noorsootöötaja / Viimsi õpilasmaleva rühmajuht. Foto: Erakogu

Kertu VahemetsRandvere noortekeskuse noorsootöötaja, Viimsi õpilasmaleva rühmajuht

Juubeliaastale kohaselt võtsime tööle rekordarv huvilisi – lausa 140 noorel avanes võimalus saada töökogemus, teenida taskuraha ja leida uusi sõpru.
Kuigi õpilasmaleva vahetused toimuvad juunis ja augustis, kokku 10 tööpäeva, siis ettevalmistused malevaks algasid juba aasta alguses. Viimsi noortekeskuste noorsootöötajad planeerisid ja viisid noortega läbi töövestlused, mille jaoks noored pidid koostama motivatsioonikirja. Vestlusel küsiti varasema töökogemuse ja huvialade kohta ning mida noored malevalt ootavad. Samuti koguti infot, milliseid ühistegevusi malevlased sel aastal tahaksid.

Noorte soovidest lähtuvalt pandi paika ühistegevuste kava – peaaegu iga päev pärast tööpäeva lõppu oli noortel võimalus võtta osa erinevatest ühistegevustest. Esimene vahetus algas ühise piduliku rongkäiguga Viimsi vallamajast kuni Viimsi Keskuseni, kust noored suundusid edasi töökohtadesse. Koos käidi Viimsi Kuulsaalis bowlingut ja FK Arenas lasermängu mängimas, MyFitnessis noorte eritrennis ja Viimsi kinos õudusfilmi vaatamas. Haabneeme rannas said noored üksteisega mõõtu võtta rühmadevahelistes võistlustes jalg- ja võrkpalli mängides. Noortekeskuses toimusid maleva alguses meeskonnamängud ning noortel oli võimalus koguda rahatarkusi ning osaleda virtuaalreaalsuse töötoas.

Heakorrarühmades töötasid noored rühmajuhi juhendamisel neli tundi päevas. Tööd, mida tehti, olid erinevad – prügikorjamine, rohimine, toolide, laudade ja akende pesemine jne. Lisaks töötegemisele pandi heakorrarühmades rõhku ka uute sõprussuhete loomisele ning toimus ka sõbralik rühmadevaheline rivaalitsemine. Nimelt oli malevlas sel aastal esmakordselt maskott, kes kandis Töölooma nime. Tööloom töötas iga päev uues rühmas ning lisas võistlusliku momendi töötegemisse. Rühm pidi Töölooma valvama ja kui see ei õnnestunud ja vastased looma röövisid, oli röövlitel võimalik mõelda välja karistus, et maskott tagasi enda kätte saada. Karistused olid sportlikku laadi – ring ümber maja, kükid, kätekõverdused.

Viimsi õpilasmaleva pidulik lõpetamine toimus esmakordselt Viimsi kinos. Üheskoos vaadati malevas tehtud videoid suurelt ekraanilt ning tänati parimaid töötajaid. Kõik osalenud noored said ka tunnistuse malevas töötamise kohta.

Koostööpartnerid. Foto: Erakogu
Koostööpartnerid. Foto: Erakogu

TÖÖANDJAD

Tiiu Valm -Viimsi raamatukogu juhataja

Kuna Viimsi raamatukogul on perspektiivis võtta uutes ruumides kasutusele RFID tehnoloogial põhinev iseteeninduslik raamatute laenutus- ja tagastussüsteem, siis selle rakendamisel on eelduseks, et igal raamatul on RFID turvaelement. Raamatukogul on üle 60 000 teaviku, mistõttu on turvaelementide kleepimine ja aktiveerimine igapäevase laenutustegevuse kõrval raamatukogu personali jaoks üsna aeganõudev. Meil on olnud pea igal aastal raamatukogu riiulite korrastamisel abilisteks malevlased, loomulikult mõtlesime nii töömahuka uuenduse puhul kutsuda neid taas appi. Uskumatu, aga tublid tüdrukud Johanna Elisabeth, Kärt Lisanne ja Elis jõudsid kleebistega varustada peaaegu kolmandiku kõikidest raamatutest. Tänud neile tehtu eest!

Tiiu Mihkelson -Tallinn Viimsi SPA

Tallinn Viimsi SPA andis ka sel suvel tööd mitmele Viimsi valla malevanoorele, rakendades neid nii Atlantis H2O Aquaparkis, Viimsi spaa restoranis, lastekeskuses, hotellis kui ka saunakeskuses.
Kõik osakonnajuhid hindasid väga malevlaste kohusetundlikkust. Samuti jäid mitmed malevlased silma oma sõbralikkuse ja positiivse suhtumisega. Viimsi spaa restorani vahetusevanem Helina Värki sõnul jäi osakond malevlastega väga rahule. „Näiteks Erikul oli teisel päeval kogu töö juba selge ning meie osakonnal oli temast väga palju abi. Kogu restorani meeskond tänab Erikut hea töö eest!“ sõnas Helina Värk.

Kindlasti jätkab Viimsi spaa õpilasmalevaga koostööd. „Soovime järgmisel aastal veelgi süsteemsemalt malevanoori oma töösse kaasata, andes neile rohkem tööd ja laiema ülevaate erinevatest turismisektori töövaldkondadest,“ lubas Tallinn Viimsi SPA tegevjuht Hardi Kerde.

Jaanika Lauk. Foto: Erakogu
Jaanika Lauk. Foto: Erakogu

Jaanika Lauk-Viimsi Hambakliinik

Viimsi Hambakliiniku jaoks oli see teine malevasuvi ning meie juures on nüüdseks töökogemuse saanud 3 noort. Tööandjale annab malevlaste kaasamine võimaluse oma tööprotsesside lihtsust ja loogilisust hinnata, noortele kohalikke ettevõtteid tutvustada, näidata, millise ameti esindajaid Viimsisse ka tulevikus oodatakse, ning muidugi toob see värskust kollektiivi. Oleme noori utsitanud töökogemuse omandamise raames võimalikult palju uurima ettevõtte, tööprotsesside ja ametite kohta, julgustanud neid endid proovile panema, et kogemusest maksimum saada. Eelmise suve malevanoor oli sel suvel meil puhkuseasendajana kliinikus abis juba malevast sõltumatult, mis näitab, et noorte jaoks avardab malev võimalusi ning annab häid kontakte ka tulevikuks.

MALEVAKOGEMUS

Tristan Aik Sild

Viimsi malevasuvi tegi minu koolivaheaja asjalikumaks ja vaheldusrikkamaks. Hommikul malevasse tööle, siis trenni ja seejärel vaba aega nautima! 10 päeva malevas mulle väga meeldisid, sest sain ennast uues olukorras proovile panna, tutvuda uute inimestega ning neid tundma õppida ja nendega koostööd teha. Juhendajad ja tööandjad olid positiivsed ja sõbralikud, jagasid meile lahkesti ja arusaadavalt juhtnööre päevaülesannete täitmiseks. Kahju oli sellest, et mõni kaasmalevlane ei suhtunud oma tööülesannetesse kohusetundlikult ega osanud hinnata seda, mis võimalus neile antud on. Seega soovitus, et kui ikka ise ei taha ega viitsi midagi teha, siis ei tasu üldse malevasse tulla, sest mõni teine tuleks sinu asemel suurema heameele ja innuga. Lisaks 4-tunnisele tööpäevale oli boonus see, et pea iga päev oli mõni tore ühine vaba aja tegevus. Kindlasti soovitan igal Viimsi noorel osaleda malevas, saab kulutada otstarbekalt enda aega ja enda kodukandi heaks midagi positiivset ära teha. Lisaks töökogemusele on hea võimalus leida uusi tutvusi ning teenida taskuraha.

Loore Lotta Rahula

Viimsi malevas osalesin teist korda, mõlemal korral koos sõbrannaga. Seekord proovisime kätt Apollos töötades. Tagasi mõeldes olid emotsioonid enamjaolt ikka positiivsed. Tööandjatega saime suurepäraselt läbi, seega vajadusel saime näiteks aja planeerimise osas läbi rääkida. Oli väga meeldiv, et meile usaldati mitmeid erinevaid tööülesandeid, mitte vaid lihtsamaid, mida malevast ootasingi. Näiteks saime tegeleda nii kaubaga kui ka koristamisega. Tunneme, et teenisime oma palga ausalt välja. 
Maleva korraldajad ja noorsootöötajad olid samuti äärmiselt sõbralikud ja abivalmid. Kui mõni mure oli, võis selle neile kahtlemata usaldada. 

Vaba aja tegevused olid huvitavad. Kino ja bowling meeldisid mulle enim, aga ka teised üritused näisid kõigile meeldivat.
Üldiselt jäin malevaga väga rahule ja on plaanis ka järgmisel aastal võimalusel osaleda.

Robert Pappel. Foto: Viktoria Tuulas
Robert Pappel. Foto: Viktoria Tuulas

Robert Pappel

Mina sain Viimsi õpilasmaleva kaudu töötada TARU Viimsis ja olen igati rahul, et just sinna sattusin. Tööaeg oli paindlik ning nii TARU kui ka Viimsi vald vastutulelikud. Kuigi kaks nädalat oli lühike aeg, õppisin ma selle jooksul palju uut. Kõige olulisem oli minu jaoks kohvipuru kogumise projekti algatamine, mille raames saan ka edaspidi TARUga seotud olla. Kõige raskem oli käsitsi kirjutatud tekstide trükkimine tahvelarvutisse. Vaba aja üritustega jäin ma ka üldiselt rahule. Soovitan südamest TARU kõikidele noortele, kes plaanivad tulevikus Viimsi õpilasmalevasse tööle minna.