Ühel ilusal kevadisel päeval 5. mail 2005 koondas Merike Immato enda ümber tegusad Viimsi naised, kes toimetasid enam kui töö ja kodu vahet, hoolides laiemalt Viimsist kui elu- ja kultuurikeskkonnast. Nii sündiski VEDA – Viimsi Ettevõtlike Daamide Assotsiatsioon, kes on ellu kutsunud 4 Viimsit positiivselt mõjutanud sündmust.

Viimsi aasta naine (2005) on juba 15 aastat järjest esile tõstnud ja tunnustanud paljusid vaimustavaid Viimsi naisi.

Titade Õiguste Deklaratsioon (2008) on palvekiri vanematele, et nad lubaksid lapsel kasvada õnnelikuks eneseküllaseks inimeseks oma eelistustele ja võimetele toetudes.

Viimsi taluturg (2009) tegutseb tänaseni tänu Rannarahva muuseumile, kes korraldamise enda õlule võttis, maailma kõige ilusamas kohas arhailises rannakülas mere piiril.

Isamaaline piknikupäev (2015) taasiseseisvumispäeval 20. augustil on algatatud Maria ja Johan Laidoneri auks, et tänada neid kui tulihingelisi Eest iseseisvuse eest võitleid nende oma kodus.

Lisaks on VEDA olnud kaasatud Viimsi kauni kodu konkursi korraldamisse.

VEDA-t võib kahtlusteta nimetada ka Viimsi igapäevakultuuri inkubaatoriks ja suhtumiste idufirmaks. Anname ühiskonnas tooni sellistele väärtushinnangutele, mis aitavad meil, eestlastel, rahvana püsima jääda.

Inimkonna tegutsemine muudab maailma, seetõttu peame hoidma seda, mille nimel tasub elada, töötada ja kapitali koguda. Oluline on see, et inimene teeks tähtsaid asju, aga ka see, et ta oleks tegutsedes õnnelik. Püüdlemine õnne poole on inimese ülim eesmärk. Iga inimene, kes elab vabal maal, on terve, omab järeltulijaid, on materiaalselt kindlustatud, ümbritsetud sõpradest ja kogukonnast, on õnnelik. VEDA daamid ei rahuldu üksnes oma isikliku õnnega.

Oleme tundliku sotsiaalse närviga naised ja tahame kaasinimesi märgata ja aidata, vähendada tegevusetust, käegalöömist ja vaimuvaesust. Mida rohkem on maailmas hakkama saavaid inimesi, seda vaimustavam on elu.

Aasta naised läbi aastate:
2005 Leelo Tiisvelt
2006 Merike Ennomäe
2007 Ene Mets
2008 Piret Kõõra
2009 Carmen Ott
2010 Ita-Riina Pedanik
2011 Külli Talmar
2012 Aina Saarma
2013 Irene Lään
2014 Annika Prangli
2015 Agne Kurrikoff-Herman
2016-2017 Kaja Kuusik ja Jana Skripnikov
2019 Kadi Bruus

Üks aasta oli erandlik, kui seoses Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga valisime hoopis aasta mehe. Väärikate nominentide seast sai tiitli Andrus Kalvet.

Aasta naise valimine on sündmus, millega tunnustatakse ka kõigi nominentide lähikondseid, kes võimaldavad naistel ennast ühiskonnas teostada.
www.veda.ee

Kes on aastal 2020 VEDA aktiivsed liikmed

MERIKE IMMATO, VEDA asutajaliige aastast 2005 ja esimene president, hambaarst, ettevõtja, abikaasa, ema neljale lapsele ja vanaema kolmele lapselapsele. Asutanud Viimsis 3 hambaravikliinikut.

Merikese missioon on tema elukutse. Tema esimestest patsientidest on saanud juba emad-isad ja vanaemad-vanaisadki. Millegi kestva loomine elus on suurim väärtus, mida Merike hindab üle kõige. VEDA puhul imponeerib talle eelkõige selle liikmete kokkukuuluvustunne, hoolimine oma kodukohast Viimsist ning üksteise muredest ja õnnestumistest.

„Meid ei ole suunanud poliitika ega enesekasu, ei ammugi ronimine kõrgele või astumine kellegi jalgadele. Just nimelt ANDA on hea tunne, ja seda VEDA naised teevadki.“

ENE LILL, VEDA liige aastast 2005, president aastast 2009, lasteaia Lillelapsed ja tervisekeskuse Harmoonikum omanik, lähisuhtevägivalla probleemidega tegeleva tugikeskuse HooliMine asutaja, koolitaja, Naiskodukaitse liige, abikaasa, poegade Carli ja Roberti ema.

Ene elutee on musternäide mitmekesisest elukestvast õppest: toidutehnoloogia, rõivadisain, pedagoogika, kunsti- ja kultuuriteadus ülikoolidest, pärimusmeditsiin, Hiina meditsiin, kosmeetika täiendõppest. Ene missioon on puhas ja kemikaalidevaba maailm ning isiksuse vaba areng.

„Kui tahad maailma parandada, alusta iseendast! Mind tiivustab tegutsema soov luua paremat maailma enda, oma lähedaste, kõigi laste ja inimeste jaoks.“

AVE KÄIGE, VEDA asutajaliige aastast 2005, üksikettevõtja, kahe tütre ema ja kolme lapselapse vanaema.

Ave sattus VEDA-sse siis, kui ta oli oma ettevõtet rajamas ning suur soov oli teada-tunda- näha teisi sarnaseid naisi. Üksikettevõtja ju teebki kõike üksi, iseenda tarkusest ning kogemuste vahetamine on väga oluline. Ave peab ülioluliseks kõiki VEDA naistega koos oldud tunde ja minuteid: kultuurireise ja matku, vestlusi ja arutelusid Harmoonikumi sundimatus õhkkonnas koos tassikese teega ja lõputuid naermisi. VEDA on omamoodi sõpruskond.

“Sõbrad on nagu tähed – sa ei pruugi neid kogu aeg näha, aga sa tead, et nad on alati olemas. Tihti on pärast koosolemist tunne, et ma olen natuke parem, hoolivam, armastavam, tolerantsem, tegusam inimene. Mul on energiat ja minu on tass täis ja on, mida jagada.”

TIIA HUSSO, VEDA liige aastast 2007, üksikettevõtja, kahe tütre ema, viie lapselapse vanaema, viimsilane aastast 1978.

Tiia on päikeseline ja rõõmsameelne inimene, kes naudib naerurohkeid reise ja kõike kaunist, aga ei põlga ka sellist rasket tööd nagu verivorstide toppimine. Tiia arvates mõned asjad muutuvad ajaga paremaks ja nähtavamaks, näiteks naist märgatakse ja väärtustatakse üha rohkem.

„Igal aastal on Viimsi aasta naise valimine üha keerukam ülesanne, sest kõik nominendid on selle tiitli väärilised!“

EVA LAASMA, VEDA liige aastast 2006, vanemõpetaja MLA Viimsi Pargi lasteaias, Rootsi kosmeetikafirma Oriflame sõltumatu konsultant, Kelvingi küla juhatuse liige, kahe lapse ema ja kahe lapselapse vanaema, viimsilane aastast 1996.

Eva on võrratu huumorisoonega naine ja naerutanud Kirovi kalurikolhoosi päevil inimesi estraadilavadel üle terve Eesti, aga tema tõeline armastus on lapsed, keda ta on õpetanud ja kooliks ette valmistanud juba 40 aastat, alguses legendaarses Piilupesas, nüüd Pargi lasteaias. Oriflame´i viis Evat soov kanda hoolt selle eest, et inimesed kasutaksid vaid väga kvaliteetseid tervise- ja ilutooteid.

„Mulle väga meeldib, et VEDA tunnustab Viimsi naisi ja väärtustab samavõrra nende pühendumist perele ja ühiskonnale.“

KERSTI RANDMER, VEDA liige aastast 2006, Haabneeme kooli klassiõpetaja, abikaasa ja ema.

Kersti meelest pole VEDA koosolemised kunagi igavad ega üksluised. Ta on nautinud lisaks VEDA missioonikatele sündmustele kõiki siseringi ettevõtmisi: rabamatku, kunstituure Eestis ja välismaal, VEDA ja Läti naisteklubi kokkusaamisi, kohtumisi põnevate inimestega, verivorstide valmistamist jõulude paiku.

„Me oskame rõõmu tunda sellest, mis meil on. Elu pakub meile väsimatult võimalusi ja me haarame nendest alati kinni. Koos olles püüame kinni iga päikesekiire nii elust kui ka loodusest!“

LEHTE JÕEMAA, VEDA liige aastast 2009, Viimsi päevakeskuse tegevjuht, suure pere ema ja vanaema.

Lehte luges VEDA tegemistest Viimsi Teatajast ja tundis vastupandamatut soovi seltskonnaga liituda. Ta meenutab, et see ei olnudki nii lihtne – tuli kirjutada avaldus ja hankida soovitaja. Lisaks oli vaja edukalt läbida vestlusvoor. Lehte saab kõigega hakkama ja on üks aktiivsemaid ja tulihingelisemaid VEDA-kaid. Lehtet imponeerib VEDA juures lisaks kaalukate sündmuste eestvedamisele ka tegelemine eestlusega laiemalt, keskkonnaprobleemide teadvustamine ja ökoloogilise tegutsemise propageerimine.

„Teadmisi ja erinevad oskusi on meil kõigil küllaga. Üksteise toetamine või kellelegi nõu andmine loob sooja ja hooliva tunde. Ühine tegutsemislust seob meid ühtseks ja tegusaks sõpruskonnaks. VEDA tegevuses on kõike just nii parasjagu, et selle keskel saab end mõnusalt ja hästi tunda.“

LEELO TIISVELT, VEDA liige aastast 2007, Randvere kooli juht, abikaasa, 3 lapse ema ja 2 lapse vanaema, viimsilane aastast 1996.

Leelo on tegutsenud Viimsi haridus- ja kultuurielus juba 40 aastat, neist 20 koolijuhina. Nende aastate sisse jääb ka Viimsi kooliteatri asutamine ja projektijuhtimine, mis on kindlasti üks põnevamaid ja väljakutset pakkuvamaid eluetappe. Kõige paremaks asjaks VEDA juures peab Leelo inimesi, kes ei tundu iial muretsevat, on alati heas tujus ja kellega koos üritusi korraldada on lihtsalt rõõm.

“VEDA-kad on daamid selle sõna kõige paremas tähenduses, aga eelkõige siiski inimesed, kahe jalaga maa peal, et näha ja tunnetada reaalsust, aga pea pilvedes, et lennukatel ideedel ruumi oleks.”

AINA SAARMA, VEDA liige aastast 2012, OÜ Medenti õde, abikaasa ja 4 lapse ema, viimsilane aastast 2004.

Kuigi Aina peab oma elu olulisimaks õnnestumiseks peret, on ta õena, koduõena ja vaimse tervise õena näidanud üles hoolivust ja soovi aidata väga paljusid inimesi siis, kui neil on raske. Aina õpib lakkamatult, et olla oma valitud raskel erialal tõeline professionaal.

“Soovin, et Viimsis oleks turvaline ja võimalusterohke paik kõigile, kes selle oma koduks valivad.”

KADI BRUUS, VEDA liige aastast 2019, Viimsi valla haridusosakonna haridus- ja noorsootöö peaspetsialist, Viimsi õpilasmaleva eestvedaja, abikaasa ja ema.

Kadi on 15 aastat VEDA tegemisi kõrvalt jälginud ja alates möödunud sügisest täieõiguslik liige.

„Tore on näha, kuidas aktiivsed Viimsi naised, kes igapäevaselt toimetavad erinevates eluvaldkondades, koostööd teevad ja ühiseid tegevusi planeerivad. Nüüd tahan ka ise aktiivselt kaasa rääkida ja panustada.“

KÜLLI TALMAR , VEDA liige aastast 2011, Prangli rahvamaja juhataja, Viimsi kooli huvijuht, abikaasa ja ema.

Külli on pikki aastaid juhtinud Viimsi kooliteatrit, seal on ta lavastanud hulga Viimsiga seotud etendusi. Johan ja Maria Laidoneri elust „Ma vaatan maailma igaviku aknast“, Kingu talu elust „Rannarahva lood ja laulud“, „Lugu Rohuneeme kabeli kellatornist“, Aksi saare ajaloost on valmimas „Mis sa ilma paadita teed?“. Viimsi asja ajamine on Külli kirg ja rõõm.

Prangli rahvamaja juhtimist nimetab ta „doktoritööks“ – sinna paneb ta kõik oma siiani saadud oskused ja õpib iga päev lisakski. VEDA-s hindab ta kõige enam koostegemist, üksteise aitamist ja sõbralikkust.

„On nii tähtis, et sul oleks lähikonnas sõbralikud inimesed ja tunda nendega koosolemise rõõmu. See tohutu sõbralikkus ja abivalmidus on nii ilus. Kihvtid inimesed on koos.“

AGNE KURRIKOFF-HERMAN, VEDA liige alates 2019, rahvatantsuõpetaja, abikaasa ja 4 lapse ema.

Agne õpetanud Viimsi lastele rahvatantsu 2010. aastast, on tantsuansambli Sõprus eestvedajaid, õpetab tantsujuhte Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia juures, on paljude üldtantsupidude juhendaja.

„Minu missiooniks on siin, kodusel Eestimaal, anda läbi tantsu edasi kasvõi pisikest osakest meie omakultuurist. Olen õnnelik Eesti tantsu õpetades ja luues.“

URVE PALO, VEDA liige alates 2016, Tartu Ülikooli ja korporatsiooni Anicitia vilistlane, abikaasa ja kahe lapse ema.

Urve on oma majandusalaste teadmiste ja naiseliku tarkusega aidanud kaasa nii Eesti kui ka Viimsi paremale käekäigule. Tal on majanduskõrgharidus, ta on juhtinud ettevõtteid, olnud Eesti Vabariigi valitsuse minister ja Viimsi abivallavanem. Urve on VEDA-katele sõbralik ja rõõmsameelne kaaslane.

VEDA daamid