Püsiväärtusega ettevõtmisi on meie ühiskonnal vaja, need loovad kultuurile tüviteksti, annavad väärtusi, mis aitavad ajale vastu pidada. Viimsi Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni ettevõtmised on Viimsi elu edendanud juba 15 aastat. Lisaks Viimsi aasta naise valimise korraldamisele on VEDA daamid lükanud käima Viimsi taluturu, on jaganud sadadele Viimsi vastsündinute vanematele „Titade õiguste deklaratsiooni“, on korraldanud mõisapargis piknikupäevi.

Seekord toimus Aasta naise tseremoonia erilisel päeval – taasiseseisvumispäeval. Veda daamid on seda päeva juba 6 aastat järjest muutnud viimsilaste jaoks pidulikumaks. Kindral Laidonerile kuulunud mõisa pargis on korraldatud isamaaline piknik, alati kaasa aitamas ka Viimsi naiskodukaitsjad – oli ju Maria Laidoner üks naiskodukaitse algatajaid Eestis. Viimsis on olnud varasemalt ja on ka praegu meie kõrval tegutsemas vaimustavaid naisi!

Aasta naise valimisega väärtustame naiste panust ühiskonda.  Emad teavad, kui raske on lapse kõrvalt teha oma tööd ja olla ka ühiskondlikult aktiivne. Kuid naine peab saama võimaluse realiseerida oma võimed ja unistused täielikult – Eesti on väike, kõik anded, kõik oskused, kõik inimesed on olulised. Kuid samuti on olulised ka uued inimesed – lapsed, kellest sageli karjääri pärast loobutakse. Oskus siduda harmooniliselt kokku kõik naiseks olemise potentsiaalid väärib tunnustamist. Viimsi ettevõtlikud daamid on võtnud südameasjaks võimestada selliseid tegusid ja inimesi, tõsta esile eeskuju väärivaid naisi.

Sel aastal esitati Aasta naise nominendiks 9 naist. On tore, et viimsilased panevad üha enam üksteist tähele ka positiivses võtmes, osakavad ja soovivad teist inimest tunnustada.

Tutvustame teile 2020. aasta nominente:

ANGELIKA TIEF on aastaid seisnud erivajadusega inimeste õiguste eest. Autismispektrihäirega poja emana on ta teadlik selliste laste vajadustest ja ta suudab viia vajaliku info otsustajateni. Angelika on enda kogemuste baasil toetanud paljusid autismispektrihäirega laste vanemaid emotsionaalselt ja aidanud orienteeruda keerulises seaduste rägastikus.

Angelika on teadlikult aidanud kaasa positiivse kuvandi loomisele autismispektrihäiretega inimestest ja ärgitanud nende vanemaid avastama oma erilises lapses varjatud andeid. Seda kõike on ta teinud vabatahtliku tööna.

Angelika on MTÜ Viimsi Invaühingu üks asutajatest ja kuulunud juhatusse alates ühingu loomisest 2004. aastal. Angelika kuulub ühe mõjukama erivajadustega laste toetusürituse Viimsi Heategevusballi initsiaatorite ja korraldajate hulka.

Angelika on suutnud luua kokkuhoidva ja hooliva perekonna, kus on kasvanud üles kaks poega.

Angelika Tiefi on Viimsi Aasta Naise kandidaadiks esitanud Aet Urbas Tallinna ja Harjumaa Autismiühingu poolt ja Jana Skripnikov MTÜ Viimsi Invaühing poolt.

EVELIN TATSI

Evelyn Tatsi propageerib elutervet hoiakut, sportimist ja kutsub inimesi ennast karastama, olles Viimsi talisuplusklubi Jääring juhatuse liige alates selle asutamisest.

Evelyn on ka rahvusvahelise heategevusklubi Lions Klubi Viimsi asutajaliige ning olnud ka selle president. Evelin hoolitseb selle eest, et Viimsi Rannapere pansionaadi eakatel oleks sünnipäeval suu magus ja et vähemalt ühel Viimsi diabeedihaigel lapsel oleks toeks hüpokoer. Evelyn toetab regulaarselt ka SOS lasteküla.  

Evelyni pere on 7-liikmeline, lisaks abikaasale ja kahele tütrele kuuluvad sellesse ka kaks briti lühikarvalist näitusekassi ning pikakarvaline chihuahua.

Evelyni on Viimsi aasta naise kandidaadiks esitanud Viimsi talisuplusklubi JääRing.

JEKATERINA TUNIN

Jekaterina väga hea näide sellest, kuidas tänapäeva kiires elurütmis on võimalik saavutada kõike: olla väga hea professionaal oma erialal, ema ja tegeleda hobidega, mis rõõmu toovad. Ta peab loenguid Mainori kõrgkoolis, osaleb raadiosaadetes, tegeleb spordiga, osaleb aktiivselt avalikel sündmustel: jooksudel, avatud kohvikute päevadel, aitab vanemana korraldada üritusi lasteaias.

Jekaterina peres kasvab 5-aastane tütar, kellega ta väga palju koos tegutseb.

Jekaterina on Viimsi aasta naise kandidaadiks esitanud Anna Zaskaleta.

KSENIA ADROV

Ksenia on ettevõtlik ja aktiivne, positiivne, nakatavalt elurõõmus ja sportlik. Ta ei anna alla elutakistuste ees, on väga inspireeriv ja eeskujuks igale naisele. 

Ksenia on pidanud laste mängutuba, praegu on tema põhitegevuseks dekoreerimine. Tema firma Ink Deko, mida ta peab koos abikaasaga, on Eesti turul üks kõvemaid tegijaid. Ta on olnud dekoraatoriks sellised üritused nagu Black Cherry, New Trend – New Look, Uus Laine, samuti erinevates teatriprojektides. Viimsis tegeleb ta ka pere- ja laste ürituste korraldamisega.

5 aastat tagasi avas Ksenia Facebookis Viimsi vene naiste kogukonna grupi, kuhu ta tahab integreerimise eesmärgil kaasata ka eesti naisi. Ksenia on hooliv abikaasa ja ema oma kahele lapsele.

Ksenia on Viimsi aasta naise kandidaadiks esitanud  Ilona Mušnikova, Viktoria Nikolajeva ja Katrin Susi.

MAARIKA PÄHKLEMÄE

Maarika on üdini elurõõmus ja aktiivne tegelane, tegutseb mitmetes kodanikeühendustes.  Ta omab juristibürood, mille kaudu ta võitleb naiste õiguste eest. Ta on korduvalt olnud mentoriks algajatele juristidele.  Maarika suureks hobiks on talisuplus. Ta on Viimsi talisuplusklubi Jääring üks asutajaliikmetest. Maarika tegutseb aktiivselt naiskodukaitsjana, olles alati  õppustel kohal, pelgamata kaevikutes roomamist ja öist valvekorda.

Maarika on Viimsi naiste tugikeskuse HooliMine kaasasutaja. Ta kuulub veel Estonian Women Programmers´i ridadesse, Viimsi Hobiaiapidajate Klubisse ning on Eesti Naiste Matkaklubi üks asutajatest.

Kui enamik inimestest unistab, siis Maarika tegutseb. Temas on peidus suur sisemine jõud ja palju energiat. Maarika on suurepärane ema ja ühe pisikese printsessi vanaema.

Maarika on Viimsi aasta naise kandidaadiks esitanud Anu Piht.

MARGIT KIVIMÄE

Margit Kivimäe on Viimsi Hobiaiapidajate klubi aktiivne hing ja võrgustiku administraator.   Viimsi Gümnaasiumi noored on temast kui armastatud administraatorist kirjutanud persooniloo, nähes temas lahket ja empaatilist inimest, kes on alati kohal, kui abi on vaja.

Margitile meeldib ilu enda ümber. Hobiaiapidajate klubi tegevuse kaudu viib ta ellu oma unistust muuta Viimsi koduaiad veelgi kaunimaks.

Kuna Margiti eriala on looduskaitse, siis tahab ta maailma parandada. Ta on osalenud Roheliste rattaretkedel, päästab vabatahtlikult abi vajavaid loomi ja panustab Viimsi Naiste Tugikeskuse HooliMine tegevusse.  

Margiti peres on kaks last, tütar ja poeg, kes on aktiivsed Viimsi valla noored. Margiti moto on: ,,Katsun iga oma päeva elada nii, nagu oleks see minu unistuste päev”.

Margiti on Viimsi Aasta Naise kandidaadiks esitanud Viimsi Hobiaiapidajate klubi.

TIIU VALM

Tiiu Valm juhib Viimsi Rahvaraamatukogu alates 2014. aastast. Ta leidis oma kutsumuse Tallinna Pedagoogilises Instituudis raamatukogundust õppides. Taasiseseisvunud Eestis on Tiiu kultuuriministeeriumi raamatukogunõunikuna rajanud 150 rahvaraamatukogu. Põhitöö kõrvalt on ta kuulunud mitmete raamatukogude nõukogusse, olnud tegev Euroopa Nõukogu elektrooniliste väljaannete, raamatukogude ja arhiivide töörühma eksperdina. Tiiu pühendumust on tunnustatud mitmete kodu- ja välismaiste aumärkidega.

Tiiu eestvedamisel on Viimsisse kuue aastaga ehitatud kohalikust külaraamatukogust maailmatasemel teabe- ja hariduskeskus, mis on atraktiivne, inspireeriv ja ühistegevust soodustav koht lugemiseks, kooskäimiseks, huvitegevuseks ja elukestvaks õppeks.

Tiiu on suurepärane ema ja vanaema.

Tiiu on Viimsi aasta naise kandidaadiks esitanud Viimsi Raamatukogu nõukogu.

TRIINU MARAN

Triinu koordineerib Viimsi Women in Code gruppi, mille eesmärgiks on kaasata Viimsi naisi IT -valdkonnas, näidata naistele ja lastele, et programmeerimine ja reaalained on kõigile jõukohased. Grupiga on liitunud 98 naist. 

Triinu on lisaks Viimsi Talisuplusklubis JääRing talisulpleja ja surfaja, ta on on väga sportlik, ka tööle linna sõidab ta tihti jalgrattaga.

Triinu on enda kohta öelnud: “Mul on rõõm panustada Viimsi naiste elukvaliteedi ja karjääri loomisse, et nad saaksid samal ajal olla ka perenaised Viimsi rannakülades.”

Triinul on toetav pere, kus kasvab üks tütar.

Triinu on Viimsi Aasta Naise kandidaadiks esitanud Estonian Women Programmers´i grupp VIIMSI WOMEN IN CODE.

MAIRE ELISTE

Maire on muusikapedagoog, kelle käe all  ja juhendamisel on mitmekümnete aastate jooksul õppinud palju muusikahuvilisi mudilasi.

Maire juhib omanimelist muusikakooli, mis alustas alguses lauluõppega ja hiljem lisandusid võimalused ka pilliõppeks. Võimaluse laulda ja pilli mängida saavad selles koolis kõik lapsed, kellel on tahe ja huvi muusika vastu. Õpilased ja vanemad on läbi aastate iseloomustanud teda sõnadega: erakordselt musikaalne, energiline, positiivne, nooruslik, ettevõtlik, elurõõmus, südamlik, hooliv superõpetaja.

Õpetaja Maire annab muusikatunde ka Viimsi eralasteaias Lillelapsed.

Mairel on üks tütar ja lapselaps ning abikaasa Matiga tähistati hiljuti kuldset pulma-aastapäeva.

Maire on Viimsi Aasta Naise kandidaadiks esitanud Kaire Remmak-Grassman.

Sel aastal sai tiitli „Viimsi Aasta Naine 2020“ Tiiu Valm. Uue raamatukogu loomine Viimsi keskusesse  on võimas kultuuritegu. Raamatukogu aitab meil endil vaimu värskemana hoida, kuid annab ka ülejäänud Eestile teate – Viimsi hindab kõrgelt vaimuvara.  Tiiu tegi enamat, kui töökoht nõub – ta mõtles suurelt ja loovalt ning suutis unistuse ellu viia – meie kõigi jaoks. Oleme talle tänulikud!

Viimsi Aasta naine 2020 Tiiu Valm
Viimsi Aasta naine 2020 Tiiu Valm

Sel aastal toimus Viimsi suurkujude Maria ja Johan Laidoneri ausamba tseremoonia koos koos Aasta naise külalistega – asetati lilli ausamba juurde, Andrus Kalveti juhtimisel lauldi isamaalisi laule. Päeva lõpetas meeleolukalt Gerli Padari musabuss.

Järgmisel aastal, kui taasiseseisvumisest saab 30 aastat, väärib see päev mõisapargis suuremat tähistamist.  Pargiruumi oleks vaja ühte kena ajaloolise arhitektuuriga kõlakoda, kus saaks esitada elavat muusikat ja miks mitte ka teatrietendusi. Ikka selleks et viimsilastel oleks õdus koos olla ka avalikus ruumis.

Täname toetuse eest: Eesti Sõjamuuseumi, hambakliinik Lumeni, Tallinn Viimsi SPAd, Naiskodukaitse  Viimsi jsk, tervisedenduskeskus Harmoonikumi, Viimsi Vallavalitsust.

Ene Lill

VEDA president