Vaba ja sõltumatut Eesti riiki oli omal ajal peetud teostamatuks unistuseks, kohati utoopiaks. Ka meie riigi loojad ei osanud ette näha, et koheselt tuleb asuda vabadust kaitsma relvaga, oma isikliku vabaduse, sageli ka oma elu hinnaga.

Vabadussõjas saavutatud vaprast võidust meie ajalooliste vaenlaste üle täitub järgmisel aastal 100 aastat. Vabadussõjas võidelnud viimsilaste auks ja mälestuseks, aga eeskätt südamlikuks tänuks nende vapruse eest püstitatakse Viimsi valda mälestusmärk. Eesmärk on jäädvustada väärikal maastikuarhitektuuri teosel kõigi teadaolevate Eesti vabadussõja lahingutegevuses osalenud Viimsi elanike nimed. Lõplik nimekiri koostatakse arhiividest kogutud andmete alusel, lähtudes Viimsi valla praegustest piiridest.

Idee algatajad, Viimsi vallavalitsuse ja Eesti Sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumi esindajad ning arhitekt Juhan Kangilaski pidasid sõjamuuseumis esimese töökoosoleku. Ühiselt seati eesmärgiks mälestusmärk avada 23. juunil 2020. aastal – võidupühal, vabadussõja Võnnu lahingu aastapäeval. Koostöös Eesti Arhitektide Liiduga töötatakse välja konkursi tingimused ning see kuulutatakse välja 23. juunil käesoleval aastal.  

Kolme sõjamehe foto. Vasakul seisab Tuulas Oswald Friedrich. Foto erakogust.
Kolme sõjamehe foto. Vasakul seisab Tuulas Oswald Friedrich. Foto erakogust.

Mälestusmärgi asukohana näeme Viimsi mõisa parki. See võiks olla olemasoleva Johan ja Maria Laidoneri monumendiga teatud harmoonias, teineteist täiendades, jutustada mingi loo. Viimsi mõisa park on ideaalne koht jalutamiseks, mõtete kogumiseks, mälestamiseks ja seega igati väärikas ka uuele ainulaadsele mälestusmärgile. Kui seni on Eestisse püstitatud mälestusmärke sõjas langenutele, siis sõjas võidelnute nimede jäädvustamine teostatakse meile teadaolevalt esmakordselt.

Projekti algataja Raivo Tomingas on juba tänaseks teinud ära suure töö ning tuvastanud arhiividest andmed üle 20 sõjamehe kohta. Paraku on arhiivis tulemusrikka töö eelduseks eelneva informatsiooni olemasolu, nagu eeskätt pere- ja eesnimi, kelle kohta andmeid otsima minna.Seetõttu kutsume üles kõiki, kes teavad vabadussõja lahingutegevuses osalenud Viimsi elanike kohta andmeid, saatma allakirjutanutele nende nimed ja muud asjakohast teavet. Kindlasti ootame nii sõjaaegseid kui ka hilisemaid fotosid sõjameestest ja nende elust Viimsis.