Eriolukord on meie kõigi jaoks uudne aeg ning otsest plaani, kuidas käituda, olla ja millest mõelda, meil ju ei ole – kogemused lihtsalt puuduvad. Sellegipoolest oleme adapteerunud ning kohanenud hästi – eestlane on tugev nii vaimselt kui ka füüsiliselt ning erilist lähedust võõrastelt ei vaja. Kuidas aga leida ja hoida motivatsiooni, et olla aktiivne ning teha trenni sellisel kodusel perioodil?

Alustada tuleb mõõdukalt
Mis aga puutub meie liikumisvajadusse ning motivatsiooni leidmisesse, siis sellega peame tegelema. Eelmise aasta uuringutest tuli välja, et meie ülekaaluliste inimeste protsent on vapralt tõusuteel – juba see võiks avada nii mõnegi inimese silmad. Motivatsiooni leidmiseks peab igaüks iseenda sisse vaatama ning ausalt üles tunnistama, kui hästi, energiliselt ja õnnelikult sina ennast tunned. Paljud väidavad, et neil on ju ometi kõik hästi, aga see on tihtipeale enesepete, kui arvad, et inimkeha peaks olema pidevalt väsinud ja trepist üles minnes tekkima õhupuudus, sest nii see kohe kindlasti ei ole.

Alustamise ja muutuste tegemise soov peab tulema sinu enda seest, vaid nii saame kindlad olla tahtejõule ja tõelisele muutusele. Selleks ei saa kedagi sundida ega ka ei saa sinu eest keegi teine midagi ära teha. Mina saan olla selle motivatsiooni üleval hoidmisel toeks ning sellele saavad kaasa aidata ka lähedased, aga alguse pead tegema sina ise.

Muutusi soosib ka hetkeline olukord maailmas. Meil on aega vaadata iseenda sisse ning teha, mida soovime. Paljud on oma mõtetega üksi, mis on tegelikult vaimselt väga hea. Proovi endale ette kujutada ennast just sellisena nagu sa sooviksid olla ja hakka tegutsema. Alustada tuleb siiski mõõdukalt, vajadusel puhata, aga kindlasti pärast puhkust edasi liikuda. Inimkeha vajab aega adapteerumiseks, kohanemiseks ning arenemiseks, nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Kõige olulisem osa muutuste alustamiseks on korrigeerida oma toitumist, hoida see tasakaalus ning vältida ekstreemsusi. Siinkohal mainiksin, et tervislik toitumine ei tähenda ainult salatilehtede närimist ja proteiinijookide joomist. Toit peab olema tasakaalustatud, täisväärtuslik ja tervislik. Aga ära unusta, et korra nädalas tuleb elu ikka nautida ka, muidu murdub vaim liiga kiiresti. Positiivsus, eneseväärtustamine ja iseendale lihtsalt naeratamine aitab kaasa igal eluhetkel. Kiida iseennast, kui oled seatud eesmärgid saavutanud, ja väärtusta, kui oled teinud toitumisega õiged valikud, ning hoia pea kõrgel hetkedel, mil sooviksid hoopis halvustada. Reaalne ja teadvustatud enesearmastus teeb teekonnal ära suure töö ning ära hetkekski unusta, et teed seda vaid iseendale.

Treeningprogrammi tuleks muuta iga 4–6 nädala tagant.
Treeningprogrammi tuleks muuta iga 4–6 nädala tagant.

Tähtis on seada eesmärgid
Motivatsioon leitud, toit korrigeeritud – selleks hetkeks peaks juba enesetunne olema nii hea, et tahaks tegutsema hakata. Tasa sõuad, kaugele jõuad – kui sa ei sündinud sprinterina või vingete kõhulihastega, siis palun anna endale aega ning ära arva, et pead alustama maratoni või sajakilose kangi tõstmisega. Alusta esialgu 5000 sammu tegemisega päevas, seejärel sea eesmärgiks juba 10 000 sammu. Tea, et arvesse lähevad kõik sammud – ka need, mis tehtud lastega mängides, aiatöid tehes, kodu koristades jne. Nii saad olla aktiivne, ilma et peaksid selleks eraldi külastama spordisaali või tegema kardiotreeningut (kui nendeks aga soov on, siis miks mitte). Lihtsalt ole mingil määral aktiivne ning nii saabki Sinust aktivist ja tervis paraneb kõike seda kombineerides võluväel. Kui sul on soov veel lisaks oma lihaseid voolida või tuharat trimmida, saab seda kõike teha ka kodustes tingimustes. Alustuseks piisab kolmest terve keha treeningust nädalas, kasutades kas kummilinte või enda keharaskust. Jõutreening põletab energiat suurepäraselt ja aitab kaasa eesmärkidele tõsta keha toonust. Lihastreeningut sooritades põletab see õigel pulsil rasva, lihased taastudes vajavad lisaenergiat ning nii-öelda valmis lihased tõstavad baasmetabolismi ehk siis põletavad ka puhkeasendis rohkem kaloreid.

Kindlasti tuleks aga oma treeningprogrammi iga 4–6 nädala tagant muuta, sest nii annad oma kehale piisava vastupanu ja võimaluse arenemiseks. Samuti peaksid olema eesmärgid nii lühiajalised kui ka kaugemas vaates, et saaksid ennast ikka vahepeal kiita ning oleks ka suurem eesmärk, mille poole rasketel aegadel vaadata.

Toit olgu tasakaalustatud. Fotod: Artjom Fraiman
Toit olgu tasakaalustatud. Fotod: Artjom Fraiman

Veetarbimine
Joo puhast vett, mitte muid vedelikke. Suur osa inimese kehast on vesi ja mitmed elutähtsad protsessid toimuvad kehas just selle kaasabil. Vesi aitab ka kehast eemaldada erinevaid mürkaineid, mis omakorda toetab kaalu langetamist. Mahlad, piimad, spordijoogid, siirupid jne sisaldavad küll kaloreid ja seega annavad energiat, aga need ei oma kasulikku toiteväärtust. Siinkohal on oht endale lisaenergia lihtsalt sisse juua, mis võib hiljem rasvaks talletuda.

Vaimne ja füüsiline tervis käivad käsikäes! Kui keha hakkab saama vaid head ning hoolt, reageerib sellele vastavalt ka Sinu vaimne pool. Vastupidi toimib see samuti – kui mõtted on head ja sisimas oled õnnelik, hakkad koheselt ka oma keha eest hoolt kandma. Sellest lähtudes on ainuõige otsus hakata koheselt tegutsema, leida endas soov muutuda, korrigeerida toitumist ning seada sammud veelgi parema sina poole!