Reiu Tüüri isikunäitus Viimsis

Reiu Tüüri näitus “12 runo vihmaveele“ oli avatud 10. veebruarini Tallinna Jaani kiriku galeriis ja EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus. Näitus on Eesti kunstniku sümboolne austusavaldus oma kodumaale pärast Leedus veedetud 10 aastat. Tüüri kunst ühendab Baltikumi põhja- ja lõunaosa kultuuri, kastes selle meie ühisesse Euroopa pärandisse.

“Leedu keeles on vihm lietus ja sõna Lietuva tähistab Leedumaad, mis võib samaaegselt tähendada ka vihmamaad. Oma näitusel kõnelen ma vihmast, milles olen elanud 10 aastat,” ütleb Tüür.

Näitus „12 runo vihmaveele“ toimub korraga kahes kohas: Tallinna Jaani kirikus Vabaduse väljakul ja Püha Jaakobi kirikus Viimsis. Kuigi Tüür esitleb töid oma elu erinevatest perioodidest, on need kõik ühel või teisel moel seotud pärandi väärtustamise teemaga – olgu siis tegemist renessanssi sakraalmaali või linnaruumiga, mis oli kunagi elus, kuid nüüdseks jäädavalt muutunud.

Tallinna Jaani kirikule loodud 12 maalist koosnev kollektsioon on inspireeritud Firenzes asuvasse maailma vanimasse Uffici galeriisse kogutud töödest. Kuna Tüüri hinnangul olid just Martin Luteri algatatud protsessid 15. sajandil need, mis suuresti puhastasid Tallinna kirikud sakraalmaalidest, siis püüab ta oma tagasihoidliku kingitusega kolmekuningapäevaks seda tühikut täita.

“Minu vanim poeg kannab nime Jaan ja nõnda on Püha Jaan mulle tähtis personaalselt, mitte ainult kui üks põhilisi kristluse pühakuid. Püha Jaan oma unistustega vihmaveest kõrbes muutis vee läbi ristimise rituaali imetabaseks substantsiks, andes lootust eestlastele ning teistele rahvastele, kes on ajaloo vältel palju läbi elanud,” ütleb Tüür.

EELK Viimsi Püha Jakobi kirikus avatava näituse fookuseks on urbanistlikud ideed. Väljas on rida maale, mis kujutavad Euroopa linnu Vilniusest Pariisi ja Mantuani, kus Tüür on elanud ja töötanud. Oma töödel kujutab ta neid paiku 15. sajandi kontekstis.

“Paratamatult leian sarnaseid struktuure ja mustreid ristlemas läbi erinevate linnade. Kui maalin Vilniuse linnaväravaid, maalin ühtlasi ka Pärnu Koiduväravat – mõlemad ehitised kaitsevad linna sissepääsu. Mul leidub maal keskaegsest Vilniuse sillast, mis on võrreldav Firenze iidse sillaga, mis omakorda oma kullassepatöökodade ja väikekauplustega sarnaneb Kullassepa tänavaga Tallinnas, mis juhatab meid Raekoja platsile,” sõnab kunstnik.

Selle näituse tööd sisaldavad muuhulgas ka ainest, mis pärineb 12. sajandi Ojamaa kirikutest ning on loodud 20 aastat tagasi Slovakkias. Samuti on väljas muidu erakogus olev Maarja kroonimine. On ka portree Eesti president Lennart Merist, kes oli Viimsi kiriku loomise idee üks toetajaid ning Reiu Tüüri vanaonu, Eesti märkehitiste looja enne ja pärast teist ilmasõda.