Autor: Kaisa Lõhmus, muusikapäeva meeskonna liige

Eesti eri paigus kõlab 1. oktoobril muusika, sest tähistame koos ülejäänud maailmaga rahvusvahelist muusikapäeva.

Eestis tähistatakse muusikapäeva Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel juba 20 aastat, ent komme sai alguse veelgi varem. Traditsiooni algatas 1975. aastal tollane rahvusvahelise muusikanõukogu president ja maailmakuulus viiuldaja Yehudi Menuhin, kes soovis inimeste tähelepanu juhtida sellele, kui tähtis on muusika meie igapäevaelus. Muusikapäeva eesmärk oli olla ka solidaarne ja viia muusika kõigini – ka nendeni, kel rahakott seda muidu ei võimaldaks. Seetõttu on ka võimalikult paljud muusikapäeva kontserdid tasuta.

Sel aastal on võimalik kõigil muusikasõpradel aktiivselt muusikapäeva programmis kaasa lüüa, korraldades ise meeldejääv muusikapäeva sündmus, külastades kontserte või kuulates head muusikat. Kontserdid kõlavad jätkuvalt erinevates paikades, muusikat võib kuulda kaubanduskeskustes, raamatukogudes, kirikutes ja mitmel pool mujal. Muusikapäeva kontsertide repertuaargi on seinast seina, muusikat kõlab klassikast pärimuseni. Muusikapäev kutsub ülesse muusikast mõtlema, seda märkama ning väärtustama.

Eesti muusikanõukogu president ning muusika- ja teatriakadeemia rektor Ivari Ilja rõhutab, kui olulist rolli mängib muusika maailma eri otstes – ja seda vaatamata viirusele või konfliktidele: „Muusika võime muutuva maailmaga kohanduda on lõputu, kuid meie põhisõnum siin Eestis on, et uues olukorras hüppeliselt arenenud virtuaalse, kontaktivaba muusika esitamise kõrval on elav muusika ikkagi kõige tähtsam. Muusikapäev on kindlasti ka rõõmupidu, sest saame seda tänavu tähistada ilma piiranguteta. Rõõmustame, et meil on inimesed, kes suudavad muusikat luua ja esitada, ning muidugi neid, kes soovivad ja oskavad seda nautida ja vastu võtta. Väärtustagem, ja mitte ainult rahvusvahelisel muusikapäeval, muusikuid, kes on end pühendanud elukutsele, mis ei saa kunagi selgeks, mis on kogu elu kestev teekond täis loomist, lõputut harjutamist ja eneseületust. Ja loomulikult ütleme aitäh publikule, kelle huvi ja armastus sellele kõigele sügavama mõtte annab.”

Foto on rahvusvahelise muusikapäeva galalt aastal 2021 rahvusooperis Estonia. Fotod: Rasmus Kooskora

Muusikapäev Viimsis

Viimsi vallas toimub 1. oktoobril mitmeid muusikapäevale pühendatud tasuta sündmusi. Kell 13 astub Viimsi huvikeskuses ülesse Anne Adams, kes esitab valiku oma armsamatest autorilauludest ning parimaid sõprade-muusikute loodud heliteoseid. Viimsi raamatukogus esinevad kell 15 tšellist Andreas Lend ja akordionist Allan Jakobi, kelle esituses kõlab Heino Elleri, Jean Sibeliuse ja Astor Piazzolla looming. Muusikaelamuse võrra rikkamaks saavad ka Prangli saare elanikud ja külalised, kell 15 toovad Prangli rahvamajas lauljanna Loore Laimets ning klaverivirtuoos Eduard Kuzovlev kuulajateni tuntud lugude kavereid nii eesti kui ka inglise keeles. Pillide kuningat – orelit – saab muusikapäeval kuulda Aivar Sõerdi esituses kell 18 algaval kontserdil Püha Jaakobi kirikus.

Traditsiooniliselt kulmineerub muusikapäev suurejoonelise galaga, kus tunnustatakse muusikavaldkonna parimaid. Sel korral toimub rahvusvahelise muusikapäeva gala koostöös suurepärase akustikaga ja mitmekülgseid võimalusi pakkuva Viimsi Artiumiga ning on ühtlasi uue kultuuri- ja hariduskeskuse avakuu lõpupidustus. Gala muusikajuht ja dirigent on Risto Joost, lavastaja ja stsenarist Veiko Tubin, õhtujuht Hennesi Schmidt. Laval on üllatussolistid ja Vanemuise sümfooniaorkester. Galast on huvilistel võimalik osa saada ETV vahendusel kell 21.35 ning piiratud koguses pileteid on müügil Piletilevis. Lisainfo muusikapäeva kodulehelt www.muusikapäev.ee.