Viimsis tegutsev kirjastus Million Mindset annab välja enesearengule ja teadlikkuse tõstmisele suunatud raamatuid. Miks just selline suund ja milline on olnud nende teekond, räägib viimsilane ja üks kirjastuse asutajatest Alo Tammsalu.

Ettevõtet Million Mindset veavad täna kaks perekonda. Viimsis elavad Alo ja Ketlin Tammsalu ja Pirital elav paar Eve Kaunis ja Toomas Väli. Kirjastuse idee tekkis Toomasel kuus aastat tagasi, kui ta luges reisil inglise keeles raamatut „Babüloni rikkaim mees“. Loetud mõtted ja teadmised olid ühelt poolt lihtsad, kuid teisalt elumuutvad. Toomast hakkas painama, milline oleks tema elu olnud siis, kui ta oleks need teadmised omandanud aastaid varem. Et teised ei peaks liiga hilja end samadelt mõtetelt avastama, tekkis idee raamat eestikeelsena kättesaadavaks teha. Sealt tuli ka kirjastamise ja kirjastuse loomise plaan, mida neli sõpra ellu viima hakkasid.

„Kogu protsess oli pikem, kui esialgu arvasime, sest meil ei olnud kirjastamisega seotud teadmisi ega kontakte. Esmalt tuli leida väljavalitud raamatute kirjastamise õiguste omanikud, siis jõuda nendega kokkuleppele tingimuste osas. Eesti turu väiksuse tõttu ei ole me õiguste jagajatele alati kõige atraktiivsemad partnerid ja müüginumbritest sõltuvad autoritasud ei vasta sageli ootustele. Ka hea tõlkija, toimetaja, küljendaja, kujundaja ja trükikoja leidmine võttis aega. Esimene raamat sündis alates tegutsema hakkamisest umbes üheksa kuu möödudes ehk sama kiiresti, kui sünnib keskmine inimlaps,“ muigab Alo Tammsalu.

Väljakutseid jagub

Ettevõtja sõnul on kirjastaja töös mitmeid väljakutseid. Eelkõige muidugi kirjastada ja turustada raamatuid nii, et ei jää kahjumisse. „Tõlkeraamatu kirjastamise õigused antakse tavaliselt 3–5 aastaks alates lepingu sõlmimisest. Lepingu sõlmimisel tuleb ennustada õige tiraaž, mille suudaksid õiguste omamise perioodil ära turustada. Sellelt tiraažilt maksad kohe autoritasu, mis Eesti turu väiksust arvestades võib raamatu müügihinnaga võrreldes proportsionaalselt üsna suur olla. Lisanduvad tõlkija, toimetaja, kujundaja, küljendaja tasud ja trükikulu. Hiljem tulevad turustuse, ladustamise ja kõige muuga seotud kulud,“ selgitab Alo. „Kogu protsess võib üsna pikaks kujuneda. Vahel võib ideest raamatu valmimiseni minna enam kui aasta. Alles 3–5 aasta möödudes näed, kas ja kui palju raamatuid on turustamata jäänud või oled hoopis saanud teha lisatiraaže.“

Million Mindset annab välja enesearengu ja teadlikkuse tõstmisele suunatud raamatuid.

Et avastada enda potentsiaali

Million Mindseti valikusse kuuluvad enesearengule ja teadlikkuse tõstmisele suunatud raamatud, mis on juba mõjutanud miljonite elu. „See nišš oli suuresti katmata ja paljud head raamatud eesti keeles välja andmata. Kuidas see kõlbab, kui mõni ülemaailmne bestseller lööb juba aastaid terves maailmas laineid, neid tsiteeritakse tuhandete edukate ja õnnelike inimeste poolt ja meie Eesti inimestel puudub võimalus neid emakeeles lugeda,“ põhjendab Alo kirjastuse valitud suunda. „Meie soov on välja anda raamatuid ja jagada teadmisi, mis muudavad meid endid ja annavad uue hingamise ning võimaluse kõikidele eestlastele,“ lisab ta.

Enesearengu suund on kirjastuse teadlik valik. „Meis kõigis on kasutamata potentsiaal, mis enesearengut võimaldab. Selle avastamiseks ja rakendamiseks peab aga esmalt kasvama ja arenema. Ühe meie raamatu autor John C. Maxwell on öelnud, et enamus inimesi, kes enesearengu teed minna otsustavad, leiavad oma esimesed mentorid raamatulehekülgedelt. Enesearengule suunatud raamatud on täis kogemusi, taipamisi, avastusi, mõtteid, soovitusi, toimivaid valemeid ja praktikaid, milleni enamik autoreid on jõudnud oma eluaja jooksul. Neid raamatuid lugedes on võimalik neid elukogemusi ammutada aga päevade või lausa tundidega,“ leiab Alo.

Seni on Million Mindseti rõhk tõlkeraamatutel, kuid koostööd on tehtud ka kodumaiste autoritega. „Chris Kala kogumik „Kontaktis endaga“ on üles ehitatud tema podcastide „Ausad Mehed“ külaliste intervjuudele ja mõtisklustele erinevatest eluvaldkondadest. See oli esimene koostöö kodumaise autoriga ja plaanime seda suunda edasi arendada,“ toob kirjastaja välja.

Suured eesmärgid

„Senini oleme raamatute kirjastamist teiste tegevuste kõrval võtnud pigem hobina ja vedanud entusiasmi pealt. Oleme seda teinud justkui eneste jaoks. Vaikselt hakkab aga tunduma, et bränd Million Mindset ja enesearengu raamatud on leidmas püsivat kohta lisaks meie endi südametele ka teiste unistuste saavutamise teekonnal,“ sõnab Alo. „Paljud ettevõtted kingivad juba aastaid just meie raamatuid oma töötajatele ja klientidele ning koolitajad on oma programmid üles ehitanud nendele tuginedes. Kui seni oleme peamiselt ise välja valinud, mida kirjastame, siis nüüd oleme asunud ka teiste soove ja tellimusi täitma.“

Hiljuti sisenes ettevõte samas valdkonnas Läti turule ja maad uuritakse nii mõneski teises riigis. „Meie unistuseks on see, et kõik, kes on valmis asuma enesearengu teekonnale või vajavad puuduvat pusletükki edu ja õnnelikkuse saavutamise teekonnal, saavad toetuse meie raamatute või koolituste näol,“ sõnastab kirjastaja ettevõtte lootused.

Millest lugejana alustada

Keda enesearengu teemad huvitavad, leiavad Million Mindseti valikust palju huvitavat. Alo jagab mõned soovitused. Kui teed esimesi samme enesearengu teekonnal, oleks hea alustada paljutsiteeritud klassikutest nagu Napoleon Hilli „Mõtlemist muutes rikkaks“ või John C. Maxwelli „15 hindamatut kasvuseadust“. Kui sa ei ole kindel, kas teed elus õigeid asju, võiks lugeda Simon Sineki „Esmalt küsi „MIKS?“. Kui soovid omandada kaljukindlalt toimivaid rikkuseni viivaid rahatarkusi, vali Georg S. Clasoni „Babüloni rikkaim mees“. Kui oled ennast avastanud mõtisklustelt, miks sinu elutee just selline on olnud ja kuhu peaksid edasi liikuma, sobib seiklusjutu stiilis kirjutatud James Redfieldi „Taevane ettekuulutus“ (kirjastus palub end pealkirjast mitte eksitada lasta!), mis annab edasi iidseid tarkuseid, aidates mõtestada elus toimuvat, ühtlasi sobib raamat hästi tänase kiire elu tasakaalustamiseks. „Meie raamatud katavad edu ja õnnelikkuse saavutamise valemite ja teekondade lahutamatuteks osadeks olevaid märksõnu nagu harjumused, mõtteviis, enesehinnang, tulemuslikkus, uskumused, edukus, õnnelikkus, teadlikkus jne,“ võtab Alo kokku.

Pole saladus, et mõned inimesed suhtuvad enesearengusse ettevaatlikult. Neile on kirjastusel üleskutse. „Valige üks raamat meie varamust, lugege läbi ning andke hinnang, kas ja kuidas see võiks aidata teie elu muuta. Usume, et enesearengul ja teadlikkuse kasvul on laiem ühiskondlik mõju, sest see aitab kaasa nii inimese enda vaimse ja füüsilise heaolu kasvule kui ka Eesti majanduse kasvule. TEADLIKKUST TÕSTES TÄIUSLIKUMA ELU POOLE – nii kõlabki meie ettevõtte missioon!“

Loe lisaks www.million.ee

Fotod: Million Mindset