Märtsi esimestel päevadel panid raamatukogud üle Eesti kokku Ukraina-teemalised väljapanekud, et näidata oma toetust ning pakkuda kogukonnale informatsiooni selle riigi ajaloost, kultuurist ja teemakohasest kirjandusest. Ukrainaga seotud teosed on esile tõstetud ka Viimsi raamatukogus.

„Kuigi Ukraina kirjanike teoseid on eesti keeles ilmunud suhteliselt tagasihoidlikult, suutsime siiski Viimsi raamatukogust leida enam kui 30 raamatut, mis lugejatele näitusealale välja panna. Lugemisvara hulgas on nii lastele kui ka täiskasvanutele mõeldud kirjandust,“ ütleb Viimsi raamatukogu direktor Tiiu Valm.  

Tema sõnul tõlgiti ukraina kirjandust eesti keelde enam 1970.–1980. aastatel. Näiteks Ivan Franko, Mõhhailo Kotsubõnski, Vsevolod Zinovijovitš Nestaiko jpt teised, kelle teosed on raamatukogus olemas ja mida näitusel eksponeeritakse. „Väljas on ka Nikolai Gogoli ja Mihhail Bulgakovi raamatuid, kes on sündinud Ukrainas, kuid kelle puhul on jätkuvalt vaidlus, kas tegemist on ukraina või vene kirjanikega. Viimastel aastatel ilmunud kirjandusest on kõige ehedamalt kirjeldanud Ukraina sündmusi ja argielu Sergei Loiko „Lennujaam“ (2016) ja Sergei Žadani „Depeche Mode“ (2020), mis seejuures on ka üks viimaseid tõlkeid eesti keelde,“ toob Tiiu Valm välja.

Ta usub, et paljud teavad või on lugenud kõige uuemat Ukraina teemalist Jaanika Merilo raamatut „Minu Ukraina“. Selle teose esitlus toimus Viimsi raamatukogus jaanuarikuus. Samuti on paljud lugenud sama sarja Loone Otsa raamatut „Minu Odessa“ või Mihkel Tiksi „Krimmi vang“ esimest ja teist osa,“ ütleb raamatukogu juhataja. Ta lisab, et talle on lugejana kõige muljet avaldavam olnud Sergei Loiko „Lennujaam“. „See on sünge, aga tõepärane kirjeldus Donetskis toimunust. Samuti meeldis väga „Minu Ukraina“, mis värskendas Ukraina külastuste mälestusi ja tekitas soovi taas seda maad külastada. Ainult, et millal…“

Kõiki näitusele välja pandud raamatuid on võimalik tavapäraselt laenutada, et tutvuda Ukraina, ukrainlaste, nende ajaloo ja rikkaliku kultuuriga. Näitus jääb avatuks määramata ajaks, et võimalikult rohkem inimesi saaks kirjandusega tutvuda ja neid laenutada. Näituseala asub raamatukogus vaatega keskuse fuajee poole.

Avafoto: Viimsi raamatukogus on välja pandud enam kui 30 Ukraina-teemalist raamatut. Foto: Viimsi raamatukogu