19.oktoobril avab Põhja-Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus uksed maailma esimene hariduslik virtuaalreaalsuskeskus PROTO, mis toob külastajateni maagiliste leiutiste maailma. Enam kui 30 virtuaalreaalsuse ja „käed-küljes“ eksponaati annavad võimaluse avastada ja proovida maailma muutnud leiutisi.


PROTO avastustehas lennutab tagasi 19. sajandi lõppu. Sel ajal jõudsid masstootmisesse näiteks jalgrattad, ilmusid esimesed autod, merele sõitsid rauast laevad ja allveelaevad ning taevas lendasid kuumaõhupallid. Kõik need leiutised ja see inspireeriv olustik on PROTO-s kaasaaegsete tehnoloogiate abil taasloodud.

Avastustehase ekspositsiooni ühe autori ja Viimsi valla elaniku Andrus Kõresaare sõnul sai avastustehase idee alguse PROTO asukohast ajaloolises Noblessneri sadamalinnakus. „Meie eesmärgiks on luua salapärane tehas, kus saab katsetada ajastutruid ja põnevaid leiutisi. Virtuaalreaalsus on väga kaasaegne ja hea vahend nende leiutiste sisu ja funktsiooni edasi andmiseks,” selgitas Kõresaar.

Kõresaar. Foto: Aron Urb
Kõresaar. Foto: Aron Urb

Koguperekeskuse eksponaadid jagunevad kaheks. VR ehk virtuaalreaalsuse prillidega saab külastaja tehisreaalsuses loodud keskkondi näha 360 kraadi ulatuses ning ise selles osaleda, täites talle seatud ülesandeid. Üks atraktsioon, mis keskusesse sisenedes kohe pilku püüab, on elusuuruses kuumaõhupall. „Inimene astub õhupalli gondlisse, paneb pähe VR prillid, järsku hakkab puhuma tuul, tekib väike vibratsioon ning inimesel tekib tänu tehnoloogiale tunne, nagu ta päriselt lendakski,” kirjeldas Kõresaar. Õhusõiduki liigutamiseks tuleb selle suunda oma keha pööramisega muuta ning kangi liigutades üles-alla liikumist juhtida.

Väikeste teadlaste kasvulava
PROTO avastustehas ühendab põnevuse ka haridusliku poolega. Nii-öelda „käed-külge“ eksponaatidel saab külastaja mõista füüsikalisi nähtusi hoopis uue nurga alt, mänguliselt ja põnevalt. Füüsikareeglite mõistmine nende näitlikustamise ja proovimisel on üks parimaid viide teadmiste kinnistamisel. Ise katsetamine ja kogemine võib nii mõneski noores ereda teadushuvi sütitada ning loodetavast kasvavad PROTO väikestest külastajatest meie tuleviku Einsteinid ja Edisonid.

Neid elamusi pakuvad mitmed sajandivanuste leiutiste mudelid ja teaduskatsed. Nii näiteks saab külastaja õhujugade abil ise palle hõljuma panna või Tesla generaatoritega muusikat teha. „Arvatavasti ühe ekstreemseima elamuse kõigist eksponaatidest pakub protoroller, millega saab teha 100-meetrise lennu üle terve avastustehase vuhisedes,“ märkis Kõresaar. Antud eksponaat on saanud inspiratsiooni 19. sajandi alguses loodud monorelsi prototüübist, mis tol hetkel teadusmaailmas laineid lõi. PROTO-s on ammune leiutis pööratud tagurpidi – üksik raudteerööbas on paigaldatud lae alla, mille külge inimene rakmetega kinnitatakse.

Ajalugu peegeldab ka PROTO asukoht Noblessneris
PROTO hoone ja asukoht Noblessneri sadamalinnakus on ajaloolises mõttes väärtus omaette. 1913–1917 toodeti Noblessneris 12 moodsat allveelaeva, mis tegi sellest ühe tähtsaima allveelaevade tehase Venemaa Keisririigis. Eesti iseseisvudes allveelaevade tootmine Noblessneris küll lõppes, kuid veepealsete laevade ehitus ja remont kestsid seal 2018. aasta augustini.
Põneva ajaloo tutvustamiseks toimuvad majatuurid, samuti hakkavad järgmise aasta algusest haridusprogrammid ning teaduse huvikool kõigile huvitatud kooligruppidele ja noortele.

Avastustehas asub Noblessneri sadamalinakus aadressil Peetri 10. PROTO on avatud esmaspäevast neljapäevani ja pühapäeval kell 11–18, reedel ja laupäeval kell 10–19.

PROTO 3D vaade.
PROTO: 3D vaade.