Juba pikka aega on enamik peresid toimetanud koduses keskkonnas, kus päeva vältel toimub nii laste kodukool kui ka vanemate töö. Asjaolu, et ühes keskmises kooliealiste lastega peres on tavaliselt kasutuses minimaalselt kolm arvutit, mida sagedasti laadida tuleb, tingib olukorra, kus nii mõnigi elektrisüsteem korraliku pinge alla satub. Tuletame meelde kõige olulisemad kuldreeglid: pikendusjuhe on mõeldud ajutiseks lahenduseks ning nende toel ei ole mõistlik kodus elektrisüsteemi pikemaajaliselt laiendada/pikendada.
Kui palju seadmeid võib ühte pikendusjuhtmesse ühendada?
Pikendusjuhtme valikul tuleb kõigepealt läbi mõelda, milleks seda vaja läheb. Lisaks sobilikule pikkusele tuleb kindlasti arvestada ka juhtme maksimumvõimsusega. Seejärel tuleb hoolikalt lugeda pakendil toodud nõuandeid, kas antud juhe on ikka sobilik pere vajaduste katmiseks. Üldjuhul müüakse ja kasutatakse pikendusjuhtmeid ristlõikega 1,5 mm2, mida võib koormata maksimaalse võimsusega 3 kW. Selle piiresse jäävad majapidamises üldjuhul kasutuses olevad seadmed, nt külmik 1,5 kW + televiisor 0,6kW + arvuti ca 0,4 kW = 2,5 kW.
Lihtne rusikareegel on, et pikendusjuhtmete ülekoormamise vältimiseks tuleb võtta kõigi seadmete juhtmed, mida soovitakse ühendada, ühte kokku ning võrrelda tekkinud juhtmete kogumi ja pikendusjuhtme enda jämedust. Kui juba silmaga on näha, et juurde liidetavate juhtmete jämedus on oluliselt suurem, on selge, et kõiki neid seadmeid ei tohi kokku ühendada (nt kindlasti ei tohiks ühte pikendusjuhtmesse ühendada veekeetjat, mikrolaineahju ja kohvimasinat). Eemaldage pundist juhtmeid seni, kuni tulemused on võrdsed.
Miks ei või panna seina „vargapesasse“ (see haruline adapter, kus iga haru otsas on veel omakorda pistik) igasse auku pikendusjuhet ja pikendusjuhtmete igasse pistikusse panna täisvõimsusel töötav elektriradiaator, puhur, telekas, veekeetja, boiler jne?
Tuleb arvestada, millised on suuremad voolutarbijad ja millised mitte. Üldine põhimõte on, et kõik seadmed, mis teevad kiiresti midagi valmis (mikrolaineahi, veekeetja, kohvimasin), on suured voolutarbijad. Nende ühine kasutamine suurendab koormust ühes seinakontaktis, mille tulemusel seinakontakt koos adapteriga kuumeneb ja võib tekitada tulekahju.
Miks ei ole hea idee pikendusjuhtmeid jätkata st pikendusjuhtme otsa panna veel üks pikendusjuhe?
Lisaks sellele, et kogu võimsus tõuseb kriitilise piirini, mis võib tuua kaasa ülekoormuse, on pikendusjuhtmete jada väga ohtlik seetõttu, et selle otsa võib kergelt komistada. Eriti ohtlik on pikendusjuhtmeid kasutada väikelastega ja eakamate pereliikmetega peredes, kuna mõlemal grupil on liikumine ja tasakaal ebakindlad. Kujutage ette, et veekeetja on pikendusjuhtme abil toodud mugavalt laua juurde, samas komistab keegi selle otsa ning tõmbab kuuma vee endale peale. Sellist ohtlikku olukorda ei soovi keegi.
Miks pikendusjuhe ise ülekoormusest aru ei saa ega end välja lülita vaid hoopis põlema läheb?
Pikendusjuhtme ülekoormamisest on võimalik aru saada, kui seda elektriseadme kasutamise ajal käega katsuda. Ülekoormuse tekkides esiti karbik kuumeneb, seejärel võib tekkida sulamine, mis võib lõppeda põlenguga. Avastades, et pikendusjuhe on soojenenud, tuleks tarbimine selle juhtme kaudu koheselt lõpetada.
Kas pikema juhtmega pikendusjuhe on mingil määral ohtlikum kui lühema juhtmega variant?
Tootja poolt ettenähtud tingimustel kasutamise juures ei ole pikendusjuhtmed ohtlikud. Pikema pikendusjuhtme kasutamisel veendu, et kogu juhe on laiali tõmmatud. Voolutarbimisel rullis oleval pikendusjuhtmel temperatuur tõuseb kiiresti, aga seda on niisama (nähtavalt) raske tuvastada. Rullis olev juhe hakkab sulama ja temperatuuri püsival tõusmisel läheb lõpuks põlema.
Pikendusjuhtme ostmisel:
- arvesta, mis on seadme ja/või seadmete koguvõimsus, mida soovitakse pikendusjuhtmesse ühendada;
- vali sobiv pistiku pesade arv ühendatavate seadmete arvust lähtuvalt. Pea meeles, et ühendatavate seadmete koguvõimsus ei tohi ületada pikendusjuhtme kasutustingimusi;
- vali sobiva pikkusega pikendusjuhe;
- vali pikendusjuhe, millel on tootja poolt kaasa pandud ohutusjuhis. Enne kasutamist tuleb juhis läbi lugeda ning kasutamise aluseks võtta.
Allikas: Päästeamet