OTT ehk otse tootjalt tarbijale on hoo sisse saanud kogukondlik algatus, andes kohalikele võimaluse osta oma kodukohas head ja tervislikku toidukaupa otse toidu tootjalt või kasvatajalt.

OTT asutati esmakordselt 2009. aastal Kuusalu vallas ning toimib tänapäevani. Viimsi inimesteni jõudis see 2019. aastal, mil Metsakasti küla eestvedaja Kaia-Leena Pino täheldas, et mitmetel küla suvistel külapäevadel ja laatadel oli kõige muu kõrval alati oluline roll ka kodumaisel maitsval toidukraamil. Ühtlasi toodi toreda ettevõtmisega ka Metsakasti poolsesse otsa elu ja tegemisi juurde ning omakandi rahvas sai toredalt kokku juhtuda ja juttu puhuda.

Kaia-Leena Pino.

Nüüd aga on Metsakasti OTT nimetanud end ümber Viimsi OTT-iks ning on esmakordselt kolinud keskusele lähemale. Värske kodumaise toidu- ja joogikraami otse tootjalt ja talunikult leiad Vimka suusamäest üle tee jäävast parklast (Krillimäe bussipeatus).

OTT kaubakohtingutel on juba välja kujunenud tore kaubapakkujate tuumik, kes alati vankumatult kohal on. Muhetalu pakub maitsvat suitsusinki ja mitut sorti suitsuvorsti, Aive ahvatleb koogivalikuga ja Hindreku talu mesila toob kaasa parima ja puhtaima mee ja mesikärje ning palju talukaupa. Üks põnevama valikuga püsikauplejaid on Virumaa Vutt, kelle vutimunavalik on klass omaette – saadaval on nii suitsutatud vutimunad kui ka vutimunad erinevates maitsvates marinaadides. Samuti suitsuvutt, värsked vutimunad ning põnev vutimunast ja vutimuna koortest valmistatud kooriv lõhnaseep. Lisaks Avikala oma ahvatlevate tarretises ja marinaadis kalapurgitäitega, Leelo juuretisega saiad ja leivad, Silja hoidised ning Teletorni restorani pestod, koogid ja muu suupärane. Uhke kartuli- ja õunavalikuga rõõmustab Rebase talu ning Arotaga hapukapsas on juba praegu üle Viimsi kuulsust kogunud. Üks viimaseid liitujaid on Siiraku talu, kes käib meie juures lausa kaugelt Peipsi äärest, täiendades meie toidulauda Peipsi sibula, värske kohafilee, suitsukala, köögiviljade ja hoidistega. Mainimata ei saa jätta ka Suitsukappi ja nende maitsvat Bbq ribi, suitsujuustu, väikest pikkpoissi ning Mesioja mett. Kevadepoole täienevad püsikauplejate read ilmselt veelgi. Lisaks väisavad OTT-i ka „külalisesinejaid“, vahel on pundis mõni käsitööjuustude valmistaja või hoidistemeister, vahel siidrimaja või kohalik mahlakeetja, vahel mõni piruka- ja saiakestevõlur.

Ostes oma toitu OTT-i kaubakohtumistelt, toetad kodumaiseid väiketootjaid ning lood neile arenguvõimaluse, annad oma panuse kohaliku ettevõtluse kasvu ning jätkusuutlikusse. Samuti kindlustad oma toidulauale parima ja värskeima toidukraami, mis on toodetud hoole ja armastusega päris inimeste poolt, kellega sul on võimalik kaubakohtumistel ka tuttavaks saada.

Täpse kauplejate nimekirja leiab igakord OTT-i Facebooki lehelt www.facebook.com/viimsiott.

Järgmine Viimsi OTT toimub juba 25. oktoobril.

INFOKS

Metsakasti esimene kaubakohting toimus 2019. aasta 5. novembril ja sellest peale on üritus aina tuure kogunud. Praegusel jahedamal ja pimedamal ajal toimub OTT kaks korda kuus – iga kuu teisel ja neljandal teisipäeval ajavahemikus 17.30–19.00. Järgmine Viimsi OTT toimub juba 25. oktoobril.

OTT on mitmekülgselt kasulik algatus, sest see:

  • toetab väiketootjaid ja talunikke;
  • annab inimesele võimaluse näha, kes tema toitu kasvatab või toodab, ja teadmise, kust toit pärit on;
  • pakub regulaarsete kohtumiste näol hea võimaluse anda tootjatele või kasvatajatele kauba kohta tagasisidet ja nii pakutavat paremaks muuta;
  • vahendustasu puudumine teeb kättesaadavaks täisväärtusliku toidu ja ostja maksab talunikule/toojale õiglase hinna;
  • toit on lühikese tarneahelaga, värske ja puhas;
  • aitab kaasa kohaliku elu arengule, andes väiketootjatele võimaluse areneda ja kasvada.