Soojade kevadilmade saabudes võib teedel sõitmas näha aina rohkem jalgrattureid. Arvestades praegu valitsevat olukorda, on jalgrattasport suurepärane võimalus värskes õhus kontaktivabalt treenida. Et jalgrattasõit mööduks ohutult ja pakuks sõidurõõmu, peab iga jalgrattur tundma liiklusreegleid ja neist ka kinni pidama. Lisaks on oluline kõikidel liiklejatel teineteist õigel ajal märgata ja üksteisega liikluses arvestada, et igaüks tervelt sihtpunkti jõuaks.

Enne esimest kevadist sõitu peaks talvel kasutamata seisnud jalgratta seisukorra kindlasti üle vaatama. Alla 16-aastasel jalgratturil on kohustus kanda rattasõidu ajal jalgratturikiivrit. Selleks, et kiivrist kukkumise korral kasu oleks, peab see olema paras, terve, korralikult peas ja rihmadega kinni. Kiivri nõue kehtib ka jalgrattatoolis sõidutatava väikelapse suhtes. Loomulikult kaitseb kiiver ka vanemat jalgratturit ning on tungivalt soovitatav kõikidele jalgratturitele.

Jalgrattal peab olema töökorras pidur ja signaalkell, ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Pimedal ajal või halva nähtavuse korral sõites peab lisaks helkuritele põlema ees valge ja taga punane tuli. Jalgratturi nähtavust suurendab nii valgel kui ka pimedal ajal erksavärviline riietus või helkurvest. Eriti soovitav on see lastele, kes on väiksemad ja seetõttu autojuhtidele raskemad märgata.

Kus tohib ja kus ei tohi? Vaata reeglid üle! Foto: Adobe Stock
Kus tohib ja kus ei tohi? Vaata reeglid üle! Foto: Adobe Stock

Jalgrattaga võib sõita jalgrattateel, jalgrattarajal (st kui sõidutee servas on teekattemärgisega eraldatud rada jalgratturitele), jalgratta- ja jalgteel või sõidutee parema ääre lähedal. Enamik nn kergliiklusteid on jalgratta- ja jalgteed. Võimaluse korral tasub enda ohutuse huvides alati eelistada kergliiklusteed sõiduteele. Alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks täiskasvanud saatjat võivad sõita kõnniteel, arvestades alati jalakäijatega. Kõnniteel tohib sõita ka väikelast jalgrattatoolis sõidutav jalgrattur ning samuti võib kõnniteel sõita sel juhul, kui sõiduteel sõitmine on tee seisukorra tõttu oluliselt raskendatud.

Lapsed võivad jalgrattaga sõiduteel ilma täiskasvanu järelevalveta sõita, kui nad on vähemalt 10-aastased ja neil on jalgratturi juhiluba. Täiskasvanud isiku vahetu järelevalve all võib sõiduteel jalgrattaga sõita vähemalt 8-aastane laps. Kõik nooremad lapsed võivad jalgrattaga sõita vaid kõnniteel, jalgrattateel, jalgratta- ja jalgteel ning samuti õuealal.

Jalgratturile on lubatud ületada sõiduteed mööda reguleerimata ülekäigurada jalgrattal sõites, kuid arvestama peab, et sellisel juhul ei ole jalgratturil sõiduteel liiklevate sõidukijuhtide suhtes eesõigust. Ohutum on alati sadulast maha tulla ja ületada sõidutee jalakäijana. Kui jalgrattatee või jalgratta- ja jalgtee ristumisel sõiduteega ülekäigurada puudub, on eesõigus sõiduteel liiklejatel, v.a juhul kui sõiduteel sõitva juhi jaoks tuleb ristumine jalgrattateega vahetult peale pööret.

Jalgrattur on vähemkaitstud liikleja ja avarii korral jääb ta alati kannatajaks. Seega peavad nii jalgratturid ise olema liikluses hoolsad kui ka suuremate sõidukite juhid tähelepanelikud. Jalgrattureid nähes peaks võtma hoo maha, olema valmis ootamatuteks manöövriteks ja mööduma ratturitest võimalikult suure vahemaaga.

Turvalist liiklemist!