Üha olulisemaks saab, et beebide ja väikelastega vanemad ei jääks koduseinte vahele üksi, vaid leiaksid võimaluse kohtuda omasugustega. Vaimse tervise turgutamiseks on hea leida mõttekaaslasi, õppida midagi uut ning end lihtsalt tuulutada.

Neli aastat on Eesti pered kohtunud beebiviiplemise lauluringides ning õppinud põnevat suhtlusviisi, mis annab lastele võimaluse end väljendada ja olla mõistetud juba enne esimesi sõnu. Sügisest alustas beebiviiplemise grupp meie kodukandis, kus õpetajaks on julge ja positiivne Merle Blank.

Viimsi huvikeskuses tundides käinud 8-kuuse poja ema Piibe Lind on võimalusest elevil. „Beebiviiplemise tunnid on lõbusad, mängulised ja hea energiaga. Merle teeb tegevused vahvaks nii emadele kui ka lastele – õpime küll beebidele kohandatud viipekeelt, aga tunnen, et ka endal on värskendav heita pilk viipekeele põnevasse maailma.“

Mis tundides toimub?

Ühest küljest on tegu justkui tavapärase beebikooli tüüpi ringiga, kus iganädalaselt 6–18-kuuste lastega kogunetakse. Teisalt aga on beebiviiplemise metoodika midagi ainulaadset. Kelly Visnapuu hakkas Viimsi tundides käima, kui poeg oli 5-kuune. Kõige vahvamaks peab ta seda, et nii emmed kui ka beebid saavad omavahel sotsialiseeruda. „Tund kulgeb mõnusas rütmis ning iga kord saab kaasa uued viiped, mida praktiseerima hakata,” jagab Kelly.

Tunnid on lastele nauditavad muusika ja laulu sees „kümblemise“ hetked ning võimaluseks teisi omaealisi uudistada. Ei saa aga eeldada, et laps õpiks viiplema vaid õpetajat vaadates. Oluline töö on lapsevanemal, kes õpitu kodus kasutusele võtab. Sestap ongi beebilauluring koht, kus õppida uut ning põnevat ka enda jaoks, mitte lihtsalt lasta õpetajal „etelda“ ja lapsi lõbustada.

Kui keeruline on kodus alustada?

Kõik osalejad kostavad, et keeruline pole, lihtsalt ise tuleb järjepidev olla ning mitte heituda, et esialgu kipub asi meelest minema. „Kõige keerulisem on alguses, et üldse tuleks meelde viibelda, ja hiljem, et alguse ind ei kaoks. Tundides käimine annab motivatsiooni juurde,“ räägib 8-kuuse poja ema Airi Žmenja. Ta lisab: „Beebiviiplemises on mõnus ja sõbralik õhkkond – pole hullu, kui mõni viibe kohe meelde ei jää, laps näeb ka teisi viipelmas. Kui oled juba mõnda aega tunnis käinud, siis avastavad, et tegelikult oskad päris palju ja tekib tahtmine viipeid ka kodus kasutusele võtta.”

9-kuuse tütre ema Riin Kibin leiab, et üsna loomulik on esialgu tunda lapsega viibeldes kohmetust. Viibete tegemist peab endale eraldi meelde tuletama, kuid pikapeale muutub see loomulikumaks ning viiped hakkavad automaatsemalt tulema. „Kindlasti võiks seda proovida kõik, kes otsivad põnevat ja erilist viisi oma beebiga suhtlemiseks. Lõbus ja arendav on see pealekauba,“ ütleb ta.

Kuidas beebiviiplemise juurde jõutakse?

Enamik emasid kuulis sellest esmakordselt sotsiaalmeedia vahendusel ning esimesed viiped õpiti beebiviiplemist tutvustavatelt kontodelt. Mõni entusiastlikum oli otsuse lapsega viiplema hakata teinud juba enne beebi sündi. Piibe Lind selgitab: „Olin asjaga varem kursis ning mõtlesin, et kindlasti tahan seda proovida. Kui poja sai 6-kuuseks, avastasin, et saame Viimsis tundides käia.” Airi Žmenja sõnul oli ta beebiviiplemise sõna erinevates virtuaalsetes beebigruppides märganud, kuid päriselt tõuke tundidega liituda sai pärast „Pealtnägija“ lugu, kus teised pered kogemusi jagasid.

Kas tundides või omal käel?

Küsimusele, kas ongi mõtet seda asja õpetaja käe all õppida, kui ise võib internetist infot leida, vastatakse ühest suust, et kindlasti on. Kord nädalas koduseinte vahelt väljasaamine ning teiste vanemate ja beebide nägemine on seda väärt – mõistad, et sa pole üksi, vaid teistel on sarnased mured ja rõõmud. Vahva on ka oma kandi beebiperedega tutvuda.

Tundidest saab häid ideid, mida beebiga kodus ette võtta, ning mõnusaid laulukesi ja tegevusi igapäevaelu rikastamiseks. Heaks võimaluseks peetakse sedagi, et veebimaterjalide toel saab hiljem mälu värskendada ja tundides õpitut korrata. „Beebiviiplemine on kõvasti silmaringi avardanud. Naudin sellisel viisil beebiga koos tegutsemist!” tõdeb Riin Kibin.

Beebiviiplemise tunnid jätkuvad Viimsi huvikeskuses kolmapäeviti alates 19. jaanuarist.

Esmased teadmised saad beebiviiplemisest: www.beebiviiplemine.ee/minikursus
Õpi viipeid ka sotsiaalmeedias: @Beebiviiplemine