Keegi ei ole õnnelik, elades hunniku asjadega, mida tal vaja pole. Küll aga toob palju rõõmu mõte, et sinu vana asi võiks elada uut elu kellegi teise juures, kes vajab ja hindab seda sinust rohkem. Üheks selliseks võimaluseks on annetada oma kasutatud esemed uuskasutuseks. Eesti suurimal uuskasutusega tegeleval sotsiaalsel ettevõttel Uuskasutuskeskusel on maikuus käimas kogumiskampaania “Toome ära”.

Uuskasutus on asjade korduvkasutamine või neile uue kasutuseesmärgi andmine. Selle asemel, et toota juurde üha uusi asju, püüab uuskasutus asjade eluiga hoopis pikendada. MTÜ Uuskasutuskeskuse tegevusmudel on üles ehitatud Eesti inimestelt annetuste kogumisele ning seejärel asjade uuele ringile suunamisele läbi oma 15 kaupluse üle Eesti. Asjade müügist saadud tuluga katame Uuskasutuskeskuse kaupluste ülalpidamiskulud ning laieneme üle Eesti, et pakkuda järjest rohkematele inimestele võimalust nii annetada kui ka soetada soodsalt teise ringi esemeid.

Tänu uuskasutusele jõuab igal aastal prügimägedele mitusada tonni vähem jäätmeid.

Uuskasutuskeskuse unistus on, et Eestis oleks miljon uuskasutajat.

Annetamiseks sobib kõik veel puhas ja korralik
Uuskasutuseks annetamiseks sobib peaaegu kõik majapidamises leiduv, mis on endiselt puhas, terve ja kasutuskõlblik. Lisaks rõivastele, jalanõudele, aksessuaaridele ja mänguasjadele leiavad läbi Uuskasutuskeskuse hõlpsasti uue kodu ka raamatud, CD-plaadid ja filmid, mööbel, vana kodutehnika, laudlinad, kangajäägid, lauanõud, potid-pannid ja isegi toataimed.

Viimsis, Randvere tee 9, asuv Uuskasutuskeskuse konteiner võtab annetusi vastu igal nädalavahetusel L-P kell 11:00-16:00.

Tallinnas on kokku 7 Uuskasutuskeskuse kauplust. Lähim nendest Viimsile on vast avatud Tähesaju Uuskasutuskeskus aadressil Tähesaju 31. Kauplused võtavad annetusi vastu aasta läbi esmaspäevast reedeni kell 10:00–18:00 ning laupäeviti 10:00-16:00.

Oluline on teada, et suurematele esemetele, nagu näiteks mööblile või kodutehnikale, saab järele kutsuda tasuta kaubiku. Kaubikut saab tellida kirjutades e-mailile kaubik@uuskasutus.ee või helistades numbril +372 555 33 001.

Sinu asi saab uue elu
Uuskasutuskeskus toetab ka erinevaid abivajajaid ning teisi sotsiaalselt mõjusaid ettevõtmisi. Näiteks on Uuskasutuskeskus toetanud Heateo ning Kiusamisvaba Kooli (KiVA) sihtasutusi. KiVa kiusamisvastase programmiga on liitunud ka Viimsi kool.

Annetatud asjadega aidatakse ka abivajajaid. Harjumaal näiteks on toetatud Tallinna Sotsiaaltöö keskust, MTÜ Tänavtööd, Haabersti Klubimaja, LC Tallinn Reval klubi, Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liitu, Varjupaikade MTÜ’d ja paljusid teisi. Koostöös Tallinna Sotsiaaltöö keskusega korraldab Uuskasutuskeskus iga-aastast tasuta asjade turgu peredele ja inimestele, kes on mingil põhjusel kodu kaotanud. 

Lisaks aidatakse materjaliga Eesti teatri-ja filmitegijaid ning käsitöölisi, hoides niimoodi ära erinevate uute rekvisiitide ühekordse soetamise ja tarbimise.

On siiski esemeid, mis annetamiseks ja uuesti kasutamiseks ei sobi. Kasutatud patareid, vanad kineskooptelerid, vanad värvid, ehitusjäätmed, metalliromu, plastid, paber, papp, rehvid, katkised elektri- ja elektroonikaseadmed, pakendid ja lehtklaas on asjad, mis peaksid tingimata leidma tee keskkonnajaama või prügilasse. Tallinnas on jäätmejaamu 3.

Loe lähemalt www.toomeära.ee