Oleme harjunud aastavahetust tähistama ilutulestikuga. Üha enam kasutatakse aga linnades keskkonnasõbralikumaid ja ohutumaid ning raha kokkuhoidvamaid viise. Näiteks kaunistades linnaruumi või kasutades inimeste meelelahutuseks lasershowd. Seda põhjusel, et paugutamine tekitab nii saastet, valgus- kui ka helireostust ning ebamugavusi paljudele inimestele ja nende neljajalgsetele sõpradele.

Esimesed ilutulestikud leiutati iidses Hiinas, 200 eKr. Algelised ilutulestikud olid valmistatud kuumutamisel plahvatavast bambusest, mis pidi kurje vaime eemale peletama. 600–900 pKr leiutas hiina alkeemik kaaliumnitraadi, söe ja väävli segul baseeruva püssirohu, mida kasutati esimese keemilise ilutulestiku loomiseks. 

Tänapäeval valmistatakse ilutulestikke jätkuvalt püssirohuga. Paljud ilutulestiku loomiseks kasutatavad toorained on kaevandatud mägedest, mille käigus raiutakse metsi ja hävineb elusloodust. Maapinnale langevad ilutulestiku osakesed sisaldavad sageli raketikemikaale ja värvaineid, mis satuvad pinnasesse ning veesüsteemidesse. Lisaks tekitavad pürotehnilised vahendid üsna palju prügi.

Siin on mõned suurepärased võimalused, mida teha ilutulestiku asemel aastavahetusel: külastage kontserti või võtke ette matk, tähistage tähtede all rannas või künkal või jääge näiteks suurepärase muusika saatel perekonnaga vesteldes  koju. Aina rohkem korraldatakse linnades valgusshow´sid, mida on tore koos vaadata. Võite rakettide ostmise asemel annetada ka varjupaika, tehes head nii neljajalgsetele sõpradele kui ka rõõmu iseendale. 

Artikli kirjutamisel on tuginetud Jenny Coheni artiklile “Fireworks’ Vibrant History” 2019.