OTT on kogukondliku algatus, mis annab kohalikele elanikele võimaluse osta head ja tervislikku toidukaupa otse toidu tootjalt või kasvatajalt. Vahendajaid ei ole, importkaupa ei pakuta.

Esimene OTT asutati Kuusalu vallas aastal 2009 ja see toimib tänapäevani. Metsakasti OTT-i mõte kasvas välja küla suvisest külapäevast ja laatadest, kus kõige muu kõrval on alati olnud oluline roll ka kodumaisel maitsval toidukraamil. Ühtlasi püüame sellega taas Viimsi siinpoolsesse otsa elu ja tegemisi juurde tuua – et elu ja melu ei käiks ainult keskuses. Viimsi taluturg jääb siitnurga rahvale pisut kaugeks ning ühtlasi on külaplatsil toimuv OTT tore võimalus omakandi rahvaga kokku juhtuda ja pisut juttu puhuda.

OTT on mitmekülgselt kasulik algatus, sest see:

  • toetab väiketootjaid ja talunikke;
  • annab inimesele võimaluse näha, kes tema toitu kasvatab või toodab ja teadmise, kust toit pärit on;
  • pakub regulaarsete kohtumiste näol hea võimaluse anda tootjatele või kasvatajatele kauba kohta tagasisidet ja nii pakutavat paremaks muuta;
  • vahendustasu puudumine teeb kättesaadavaks täisväärtusliku toidu ja ostja maksab talunikule/toojale õiglase hinna;
  • toit on lühikese tarneahelaga, värske ja puhas;
  • aitab kaasa kohaliku elu arengule, andes väiketootjatele võimaluse areneda ja kasvada.
  • Metsakasti esimene kaubakohting toimus eelmise aasta 5. novembril ja sellest peale on üritus aina tuure kogunud. Praegusel jahedamal ja pimedamal ajal toimub OTT korra kuus – iga kuu teisel teisipäeval ajavahemikus 17.30–19. Eks suvepoole ole näha, kas tasub graafikut tihedamaks muuta või piisabki siitkandi rahvale korrast kuus.

Metsakasti OTT kaubakohtingutel on juba välja kujunenud tore kaubapakkujate tuumik, kes iga kord vankumatult kohal on. Muhetalu pakub maitsvat suitsusinki ja mitut sorti suitsuvorsti, Aive ahvatleb oma laia koogivalikuga ja Hindreku talu mesila toob kaasa parima ja puhtaima mee ja mesikärje ning seekord ka peotäied kevadisi vitamiine – pundid värsket rohelist sibulat. Üks põnevama valikuga püsikauplejaid on Virumaa Vutt, kelle vutimunavalik on klass omaette – saadaval on nii suitsutatud vutiminad kui ka vutimunad erinevates maitsvates marinaadides. Samuti suitsuvutt, värsked vutimunad ning põnev vutimunast ja vutimuna koortest valmistatud kooriv lõhnaseep. Lisaks Lahe Muna Lahemaalt, kellelt saab varuda vabapidamisel kasvatatud kanade mune. Hiljuti lisandus igakordsete kauplejate ridadesse Avikala oma ahvatlevate tarretises ja marinaadis kalapurgitäitega ning naaberkülast Randverest käib pere karvastele lemmikutele parimaid palasid pakkumas Säde Gurmee. Kevade poole täienevad püsikauplejate read ilmselt veelgi.

Lisaks väisavad OTT-i ka „külalisesinejaid“, vahel on pundis mõni käsitööjuustude valmistaja või hoidistemeister, vahel siidrimaja või mõni põnevate tinktuuride valmistaja, vahel mõni piruka- ja saiakestevõlur. Ka seekord on kauplejate seas vähemalt üks põnev külaliskaupleja – Jõelähtmelt on 10. märtsi OTT-ile tulemas maitsvad ja mahedad võrsed, valikust leiab näiteks redise, sinepi, herne, päevalille ja punase kapsa võrsed. Ideaalne vitamiiniamps, millega end talve lõpul turgutada!

Metsakasti küla ootab OTT-ile ostlema kõiki viimsikaid! Ostes oma toitu OTT-i kaubakohtumistelt, toetad Eestimaiseid väiketootjaid ning lood neile arenguvõimaluse, annad oma panuse kohaliku ettevõtluse kasvu ning jätkusuutlikusse. Samuti kindlustad oma toidulauale parima ja värskeima toidukraami, mis on toodetud hoole ja armastusega päris inimeste poolt, kellega sul on võimalik kaubakohtumistel ka tuttavaks saada.

Täpse kauplejate nimekirja leiab igakord OTT-i Facebooki lehelt www.facebook.com/metsakastiott.

Kohtumiseni 10. märtsil kell 17.30–19 Metsakasti külaplatsil!