Fotod: erakogu

Aastal 2021 pälvis Ülle Kosk oma Laiakülas asuv aia eest Viimsi kauni kodu tiitli ja käesoleval aastal valiti sama aed Harjumaa kolme parima aia hulka.

Palju vajab tiitleid väärt aed hoolt ja tööd?

Aia rajamist alustasin kohe koos maja ehitusega aastal 2011, selle täiustamine toimub aga pidavalt. Küll on vaja uut peenart, uusi köögiviljakaste, täiustada terrassi jne.

Mis on ilusa aia saladus?

Olen taotlenud ühte terviklikkust aia ja eluruumide kokku sidumisel. Samuti seda, et on võimalik väikesest aiast luua oma idülliline oaas, kus tunnen end privaatselt, õnneliku ja turvalisena nii oma pere kui ka külaliste seltsis.

Millised taimed teie aias kasvavad?

Meil on inglise stiilis aed. Liigirikkas iluaias on suurtel istutusaladel palju kõrgeid püsikuid nagu muutlik kirburohi, mailased, astrid, vesikanep, tähtputked, floksid, päevaliiliad jne. Kahte peenart täiendavad okaspuuvormid ja põõsad, aeda ümbritsevad ilupõõsad ja hekid. Aiast leiab ka rodode ja hortensiate peenra. Oma koht on aias ka tarbeaial, kus kasvavad maitse- ja köögiviljataimed, marjapõõsad ja viljapuud.

Kust saate aia kujundamisel ideid?

Teadmisi saame me „doktor Googlelt“ ja headest raamatutest ning ajakirjadest. Samuti on mind inspireerinud aiareisid Inglismaale.

Millist nõu annate aia rajamisel teistele?

Kui planeerid peenraid õigesti, siis palju ümberistutamist ei pea tegema. Kindlasti tuleks teada, millised taimed omavahel kokku sobivad. Aeda taimi valides peab arvestama, kas on varjuala või päikesepaisteline koht ning missugune on muld aias.

Õpetajana soovitan ma väikesed lapsed varakult aeda tuua, anda neile võimalus teha oma peenar, õpetada ja aidata neid. Nii tekib lastel märkamatult huvi selle vastu, mis aias toimub.