Juba neljandat hooaega tegutseb Püünsis keraamikastuudio, mida juhendab stuudio perenaine Maris Akkerman. 

Kuidas tuli mõte rajada Püünsi Stuudio?
Nagu ikka, saab kõik alguse meie endi vajadustest. 

8 aastat tagasi oli mul rõõm käia keraamikaringi juhendamas ühes kesklinna keraamikastuudios. See andis väga hea kogemuse edaspidiseks iseseisvaks toimetamiseks. 

Umbes samal ajal oli just koostamisel Püünsi küla arengukava ja mäletan, et kirjutasin küsitluse tagasisidesse, et nii tore oleks, kui meie oma külas oleks üks mõnus keraamikastuudio, kus oma küla ja ka ümberkaudsete külade inimesed saaksid tulla end keraamika kaudu väljendama ja välja elama. Et ei peaks minema õhtul pärast tööd linna, istuma ummikutes ja muretsema parkimise pärast. Sel hetkel ma veel ei teadnud, et see keegi, kes selle stuudio rajab, olen mina ise.

Meie seast lahkunud endisele külavanemale Jüri Kruusveele jäi see mõte aga kõrvu ja suuresti tänu tema julgustusele võtsingi stuudio rajamise lõpuks ette. Mul on väga hea meel, et selle mõttega tuli kaasa ka Püünsi kool, mille keldrikorrusel stuudio asub.

Kuidas Te ise keraamikani jõudsite?
Esimesed kokkupuuted keraamikaga jäävad umbes 16 aasta taha. Sõbrad tegid jõulukingiks ühise keraamikakursuse, mis on siiani eredalt meeles. Siis tulid kiired ajad ja vahe sisse ning umbes 10 aastat tagasi jõudsin ma päriselt keraamika juurde. 

Pärast lapse sündi tundsin, et vajan aega iseendale ja sealt peale hakkasin käima erinevates stuudiotes kätt harjutamas ja nii see kõik kuidagi loomulikku teed mööda Püünsi Stuudioni jõudis.

Olgu öeldud, et keraamikaalast akadeemilist haridust mul ei ole. Olen suuresti ise õppinud ja käinud end erinevate keraamikute juures koolitamas ning õpin veel siiani iga päev midagi uut. 

Oma erialalt olen üldse hüdrograaf ja igapäevaselt töötan sootuks kartograafina. Aga keraamikat tehes on kasu igasugusest tehnilisest mõtlemisest, ka ülikoolis õpitud teoreetilisest mehaanikast.

Kaua stuudio tegutsenud on ja kellega koos seda veate?
Stuudiol on praegu käimas juba neljas hooaeg. Töötajaid stuudios ei ole. Tegutsen seal õhinapõhiselt üksi ja võtan seda kui enda panust kohalikku kogukonda. Kuna käin ise igapäevaselt ka palgatööl, siis rohkemaks kui kahel päeval nädalas õhtuti keraamikaringi juhendada jaksu ei ole. 

Millal kursused toimuvad ja kas tulla võib ka ilma eelneva kogemuseta?
Keraamikakursused toimuvad teisipäeviti ja neljapäeviti kell 18-19.30 ja stuudiosse on oodatud kõik täiskasvanud huvilised. 

Eelnevad kokkupuuted keraamikaga ei ole vajalikud. Lähenen kõigile personaalselt ja kõik saavad stuudios valmistada just talle meelepäraseid asju. 

Kuna argipäevades on niigi palju pealesunnitud ja ettekirjutatud asju, siis sellele vastukaaluks on stuudios vaba kava! Kedagi ei sunnita tegema kaussi, kui hing ihkab teha näiteks kapinuppe!

Põhiline on võtta julgus kokku ja tulla kohale ja edasi läheb juba lennates. Tuleb anda endale lihtsalt võimalus avastada oma varjatud andeid.

Savi on väga sõbralik materjal – nii kaua, kui seda ei ole ahjus põletatud, saab sellega mängida ja asju ümber teha.

Ideede puudust ei pea ka kartma. Riiulitel olevad kursuslaste tööd on alati inspireerivad ja neid nähes läheb endal ka mõte lendu, et mida ja kuidas teha.

Kas kursused toimuvad ka suvel?
Olles ise sügavalt mere usku inimene ja veetes kõik võimalikud hetked merel, siis sellest tulenevalt suvel stuudio puhkab ja laseb ka kursuslastel puhata ning suvest ideid ammutada, näiteks taimi korjata, et nende ilu hiljem igaveseks savisse jäädvustada.

Kas teete keraamikat ka müügiks?
Kui algselt sai stuudio rajatud selle mõttega, et hakkan ise ka kõvasti keraamikat tegema, siis kahjuks päris nii see läinud ei ole. Teen küll vahel midagi enda tarbeks, aga omatoodanguni ei ole jõudnud ja ka tellimusi ei jõua enam vastu võtta. Lasen asjadel kulgeda omasoodu ja võib-olla ühel päeval on selleks kõigeks õige aeg.

Lisaks keraamikale oleme jõulude eel õppinud tegema ka naturaalsetest okstest jõulupärgi, mida igaüks on saanud siis meelepäraselt kaunistada ja kodus väravale või välisuksele riputada. Sel aastal asendus pärja punumise õpituba suuremat sorti vanikute punumisega Püünsi noortekeskuses koos külaseltsi ja hakkajate püünsilastega ning tulemus sai enam kui kena!

Kas huvilisi on palju?
Aastatega on stuudiost päris palju huvilisi läbi käinud. Mõned on olnud meiega ühe hooaja, mõnel läheb juba kolmas aasta. Igal juhul on meil üks väga tore seltskond seal alati koos ja savitamise kõrvale saab alati nii naljatatud kui ka päevakajalisi teemasid lahatud. 

Mul on tõeliselt vedanud, sest stuudio on mind kokku viinud nii paljude toredate viimsilastega ja mul ei ole sinna minnes kunagi tunnet, et läheksin nagu tööle! Ka aastatetaguseid kursuslasi on alati nii tore ja soe tunne näha. Nii minu koduküla Püünsi kui Viimsi tervikuna on mulle tänu stuudios tegutsemisele väga südamelähedaseks saanud. Tunnen, et kuulun siia! 

Kes soovivad meiega liituda ja käe saviseks teha, siis kõige parema ülevaate meie tegemistest saab Püünsi Stuudio Facebooki lehel. Võite kirjutada, helistada või tulla hoopiski teisipäeva/neljapäeva õhtul lihtsalt kohapeale uudistama. 

Asume Püünsi kooli keldrikorrusel ja stuudiosse juhatab õuest keldrisse viiva trepi kõrvale potti istutatud väike puu.

KONTAKT:
E-post: pyynsistuudio@gmail.com 
Telefon: +372 513 9179
Facebook: https://www.facebook.com/Pyynsistuudio/
Aadress: Kooli tee 33, Püünsi