Viimsi valla poolt tunnustatud 16-aastane baleriin Loora Mulenok on silma jäänud oma suurepäraste saavutustega balletis nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Intervjuust Looraga selgub, kust tekkis tal huvi balleti vastu, kui palju aega kulub nädalas treeningutele ning millised on lähituleviku eesmärgid.

Kui kaua oled balletiga tegelenud?
Balletiga olen tegelenud nüüdseks juba 13 aastat.

Kuidas tekkis selle vastu huvi?
Kolmeaastaselt käisin koos emaga Rahvusooper Estonia etendustel ning lahtiste uste päeval, proovisin jalga varvaskingi ning juba paar kuud hiljem alustasin õpinguid Viimsis Kaie Kõrbi Balletistuudios.

Kui suure osa nädalast hõlmavad treeningud?
Tallinna Balletikoolis on mul igapäevaselt (v.a nädalavahetustel) klassikatunnid, lisaks kaasaegne tants, moderntants, karaktertants ja paaristants, mis toimuvad paar korda nädalas.

Kas kooli ja trenni kõrvalt jääb ka vaba aega?
Minu arust on mul vaba aega piisavalt ning ma leian aega ka sõprade jaoks.

Millega meeldib Sulle veel vabal ajal tegeleda?
Vabal ajal meeldib mulle sõita rulaga ja sõpradega aega veeta ning loodust nautida. Samuti on huvitav reisida ja uusi asju enda jaoks avastada. Vahel on kõige parem lihtsat muusikat kuulata ja end lõdvaks lasta ning unistada suurelt.

Loora esitamas Tallinna 3. Rahvusvahelisel Balletikonkursil 2018. aastal Marina Kesleri lavastatud kaasaegset numbrit “Riukalik tüdruk”. Foto: Anastasiia Korneeva
Loora esitamas Tallinna 3. Rahvusvahelisel Balletikonkursil 2018. aastal Marina Kesleri lavastatud kaasaegset numbrit “Riukalik tüdruk”. Foto: Anastasiia Korneeva

Kas on balletimaailmas keegi inspiratsiooniks?
Eks kõikidel balletitantsijatel ole omad nipid, mida on huvitav jälgida, aga inspiratsiooni on andnud Venemaa lavade priimabaleriinid. Kindlasti on mind inspireerinud ka minu konkurendid, kellega ma olen balletikonkurssidel koos võistelnud. Alati on võimalik midagi juurde õppida.

Miks just Venemaa lavade priimabaleriinid?
Venemaa priimabaleriinid on balleti alal minu arvates kõige professionaalsemad. Nende esitusi on alati huvitav vaadata, kuna näitlejameisterlikkuse tase on väga kõrge.

Millised on olnud seni parimad saavutused?
Olen saavutanud mitmeid häid kohti balletikonkurssidel. 2017. aastal alustasin oma konkursside teed Jaapanis, kus osalesin Japan International Ballet Competitionil ning saavutasin seal 4. koha. 2018. aastal osalesin Youth America Grand Prix (YAGP) Euroopa eelvõistlusel Barcelonas ning sain TOP 12 hulka, mis oli minu jaoks üks parimaid saavutusi. Lisaks võitsin Tallinna Rahvusvahelisel Balletikonkursil oma vanuseklassis esikoha, mis tagas pääsu YAGP lõppvõistlusele New Yorki.

Mida tähendas sulle Tallinna Rahvusvahelisel Balletikonkursil oma vanuseklassis esikoha saavutamine?
Võit kinnitas mulle seda, et olin valinud õige ala, milles mul on võimalik ka midagi saavutada. Kindlasti andis see mulle juurde julgust ning tahet.

Kes on sinu suurim toetaja?
Minu suurimateks toetajateks on minu perekond kui ka minu balletiõpetajad, kelle abita ei oleks ma nii palju saavutanud ning kes igapäevaselt jagavad minuga oma õpetussõnu.

Millised õpetussõnad on kõige rohkem külge jäänud?
Anda endast maksimum igas olukorras. Tunnis või laval olles tuleb olla positiivselt häälestatud ning mitte mõelda enda muredele. Kunagi ei ole piisav, alati saab paremini.

Millised on sinu lähituleviku eesmärgid balletis?
Minu suurimaks eesmärgiks on saada priimabaleriiniks, aga millises teatris, seda ei oska ma veel öelda. Praegu keskendun rohkem olevikule ja üritan nii palju kui võimalik ennast arendada.

Kas on ka mingi samm balletis, mis on sinu jaoks väga keeruline?
Mitu piruetti järjest teha on raske, aga harjutamine teeb meistriks.

Kas on esinenud motivatsiooni langust?
Kõige tõsisem motivatsiooni langus oli mul 9. klassis, mil enamus minu klassikaaslastest ei soovinud enam balletiga tegeleda ning tahtsid kooli vahetada. See pani mind mõtlema ja kahtlema oma otsustes, aga tänu õpetajate abile sain uuesti sihi silmade ette.

Youth America Grand Prix (YAGP) 2018 Euroopa eelvõistlusel Barcelonas valmistumas “Uinuva kaunitari” balleti julgusehaldja variatsiooni esituseks. Foto: erakogu
Youth America Grand Prix (YAGP) 2018 Euroopa eelvõistlusel Barcelonas valmistumas “Uinuva kaunitari” balleti julgusehaldja variatsiooni esituseks. Foto: erakogu

Mida teed, et motivatsiooni üleval hoida?
Vaatan erinevaid balletivideoid, mis annavad mulle inspiratsiooni paremaks saada või tahtejõudu rohkem tööd teha, et paremaks saada.

Kas keegi tegeleb veel balletiga sinu peres?
Minu pereliikmetest ei tegele keegi balleti kui professionaalse alaga, kuid minu ema ja õde on käinud Kaie Kõrbi Balletistuudio huviringis. Harjutasin õhtuti kodus, näitasin ette harjutusi ning inspireerisin neid balletimaailmaga lähemalt tutvust tegema.

Kas on laval ka mõni äpardus juhtunud?
Õnneks ei ole laval kunagi mul ühtegi suuremat äpardust juhtunud, aga vahel olen enne esitust elevil ning mõtlen üle. Küll meenub mulle pingeline olukord, kui tegin viimaseid ettevalmistusi Ameerika suurvõistlusele minekuks. Kahjuks jäi mul kiirustades väike sõrm auto ukse vahele. Sõrm oli muljutud, sinine ja paistes. Olin mures, kuidas saan võistlustel esitada akrobaatiliste elementidega kaasaegset tantsu. Ma ei andnud alla, sest olin ammu unistanud sellisest võimalusest. Lavale minnes päästis mind tahtejõud, ajavahe ja adrenaliin ning ma ei tundnud tantsides mitte mingisugust valu ega ebamugavustunnet.

Miks just ballett, mitte mõni teine tantsustiil?
Ballett on niivõrd professionaalne ala, kus kõige pisemadki liigutused peavad olema lihvitud. Korraga tuleb mõelda nii paljudele nüanssidele ning see tekitabki huvi sellega tegeleda. Alati on võimalik paremini teha.

Mida üldiselt oled nii enda tugevate külgede kui ka nõrkade kohtade kohta balleti kaudu õppinud?
Olen õppinud seda, et kui kohe ei tule välja perfektselt, siis ei tohi pead norgu lasta, vaid tuleb edasi püüelda. Baleriiniks saamine on pikk teekond, kus on tõusud ja mõõnad. Olen aru saanud, et rohkem tuleb endale keskenduda, ning üritan ennast mitte võrrelda teistega. Minu tugevuseks on töökus, hetkele keskendumine ja endast parima andmine.

Võistlustel osalemine on andnud mulle enesekindlust juurde, saan ennast rohkem proovile panna ja riskida, kuid samas nautida elu ja igat hetke unistuste täitumise poole liikumisel.