Tekst: Kersti Aave, juhendaja

Interjööride, ürituste ja riietuse kaunistamine elavate lillede, lehtede, okste, viljade ja teiste taimsete materjalidega omab sajandite pikkust ajalugu.

Kindlasti ei kujuta me enam ette kodusid ja avalikke ruume ilma taimkaunistusteta jõulude või lihavõtete ajal. Ei kujuta ette lilletuid emadepäevi, sünnipäevi, pulmi ja, mis kõige toredam, ka tavalisi argipäevi. Lilled elustavad meie ümbrust, toovad värvirõõmu ja loovad helgema meeleolu.

On tähele pandud, et lilled ka „suhtlevad” omavahel, sest kimpudes on nende vastupidavus ja kestvus pikem, kui eraldi olles. Nad vahetavad energiaid ja toetavad oma elususega üksteist.

On märgatud ja uuritud, et taimed isegi „laulavad”. Taimede tekitatud hääli on õnnestunud välja peilida ja kinni püüda näiteks Peeter Rebasel, kes on neid helisid salvestanud.

Kuid täiesti teine ja oluliselt rikkalikum mõju taimedel inimesele on siis, kui me lilli „sätime”. Asjale lisab võlu meie kunstimeel ja fantaasia, mis avaneb taimede käsitlemisel. Siinkohal tasub vaid meenutada jaapani lilleseadekunsti, kus (esialgu) mungad ja samuraid väga sügavas tundide pikkuses mõtisklustes taimi kunstilistesse kompositsioonidesse sättisid.

Lilleseade kursused on väga levinud ja õpivõimalusi on palju, sest nõudlus selle järgi on Eestis plahvatuslikult kasvanud, nii nagu ka huvi aianduse vastu. Lilleseade ehk floristika on eriline ja kaunis kunst. Lilleseade luuakse kindlal eesmärgil ja kui ta on oma ülesande meie meeltele täitnud, siis ta läheb tagasi looduse ringkäiku. See on looduslembene ja õilis kunstiliik. Muidugi kasutatakse siingi palju tööstuslikke tehnilisi vahendeid, kuid koduses kasutuses ja loomingus saab märksa tagasihoidlikuma materjaliga hakkama.

Viimsi huvikeskuses alustab esmakordselt tegevust lilleseade lühikursus, kus võivad avaneda õppijate erilised anded. Kui ei proovi, siis ei teagi, mis meis peidus on. Me hakkame valmistama silmailu kõige pimedamal ja hallimal ajal. Õpime tehnikaid ja taimede käsitlust vastavalt eesmärgile. Tutvume värviõpetuse ja kompositsiooni põhimõtetega. Jagan teadmisi ja nippe, kuidas lõikelilli säilitada ning eri viisidel kuivatada. Kursuslasi on huvitanud ka teiste tööde vaatlemine ja arutelud,  mis loob meil alati seltskondliku meeleolu. Kindlasti mõjub selline kursus ka vaimse tervise vitamiinina.