Aastal 2021 Viimsi valla kultuuriteo tiitliga pärjatud muusikalist suvelavastust saab sel suvel juuli lõpus veel viimaseid kordi näha Prangli ja Aksi saarel. Tujuküllane näitemäng „Mis sa ilma paadita teed?“ räägib Viimsi vetes asuva väikese Aksi saare värvikast ajaloost.

Aksi, mida kutsutakse ka Väike-Prangliks, on küll väga väike, ent seal elanud inimesed on teinud suuri tegusid. Aksilasi teati heade paadimeistritena, kes hakkasid esimesena Eestis mootorpaate ehitama, nad pidasid lugu haridusest ja neid ühendas suur muusikaarmastus. Sada aastat tagasi elanud aksilaste ammuaegsed toimetused jõuavad vaatajate ette saare ühe koloriitseima elaniku August Luusmanni pilgu ja tema päevikusse kirjutatud mõtete läbi.

Fotode autor:  Peep Kirbits

August Luusmann oli muusik ja helilooja, kirglik fotograaf ja ka kirjamees, kes juurdles sügavuti maailma asjade üle ja oma mõtted ka kirja pani. Tema muusikalisest pärandist on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis hoiul 61 helitöö käsikirjad. Kuigi August Luusmanni omas ajas ei tunnustatud, väärib tema looming kindlasti ajaloohõlmast äratamist ning mitmed tema lood ja laulud kõlavadki nüüd elavas esituses.

Saare ajalugu on kirja pandud Rannarahva muuseumi poolt välja antud raamatus „Aksi – mereriik Tallinna külje all“, mille põhjal on loodud ka suvelavastus „Mis sa ilma paadita teed?“. Näitemängu käsikirja kirjutas ja lavastas Külli Talmar-Kuiv, laulud õpetas näitlejatele selgeks muusikapedagoog ja dirigent Andrus Kalvet ning tantsusammud seadis koreograaf Maido Saar. Osatäitjateks on näitleja Raivo Mets, laulja Kelli Uustani, Viimsi kooliteatrist võrsunud noored Kasper Sebastian Silla ja Alex Paul Pukk, ansambel Robirohi ja paljud teised.

Lavastuse tegevus toimub saarel ja seetõttu sobib see kõige paremini just saareõhutikus mängimiseks. Möödunud suvel mängiti Prangli rahvamajas etendusi täissaalidele, publiku tagasiside oli väga südamlik ja positiivne.

Piletiinfo: Laevapiletid saab broneerida tuuleliinid.ee kodulehel.

Aksi saarele saab etenduse ajaks broneerida pileti ühises paadis, mis väljub Leppneeme sadamast kell 11, Aksilt tagasi kell 17. Pileti broneerimiseks kirjutage maarika@lember.eu.

Etenduste piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja enne algust kohapeal.

Etendused toimuvad:

29. juulil kell 19:30 Prangil rahvamajas

30. juulil kell 14 ja kell 17 Prangli rahvamajas

31. juulil kell 14 Aksi saarel