Paljud juba teavad, et Viimsi vabaõhumuuseumis elavad lambad, kuid vähesed teavad, et muuseum on võtnud endale südameasjaks Viimsis elevate lammaste villa kasutada maksimaalselt ära. Just nimelt Viimsis.

Kas teadsid, et ka mujal Viimsis elavad lambad? Kõige suurem kari elab Naissaarel, kus karja suurus on ligikaudu 40 isendit. Leppneeme külas elab kolm lammast, Püünsi külas kaks lammast. Võimalik, et neid on rohkemgi veel.

Teatavasti visatakse Eesti 90% lambavillast minema. Põhjus on selles, et lamba villast lõnga tegemine on üpris kulukas ja aega nõudev protsess. Paljud käsitööinimesed lähevad kergemat vastupanuteed ja ostavad valmis lõnga poest. Tuleb tunnistada, et lihtsamat teed minnes suretame välja oma esivanemate traditsioonid. Kui küsida täna noortelt, mis on ketramine, kedervars, kraasimine ja mis nendega teha saab, oskavad vähesed neile küsimustele vastata.

Et meie traditsioonid säiliksid, käivitas vabaõhumuuseum eelmisel aastal projekti „Lambast kindani“. Projektis proovime haarata nii palju kui võimalik Viimsi oma inimesi, jagades nendega meie kogemusi läbi koolituste ning ühtlasi nende abiga valmistada lambavillast uusi tooteid. Näiteks suvel käis meie muuseumis peaaegu sada noort malevlast, kelle abiga puhastasime ära kogu meie lambavilla. Suurte kogemustega koolitaja Julika Roos stuudiost Lammas Linnas näitas lastele ette, kuidas on kõige lihtsam ja kiirem viis puhastada villa. Ka meie ketramise koolitused on iga korraga muutumas aina populaarsemaks. See näitab, et huvi traditsioonide vastu on olemas.

Meil on ülimalt hea meel, et oleme suutnud oma idee viia teostuseni ning oktoobri alguses sai valmis meie kauaoodatud lõng ning me asusime otsima Viimsi kudujaid. Esimese sammuna külastasime Viimsi eakate käsitööringe. Soe vastuvõtt ja tunne justkui oleme vanad sõbrad tekitas emotsiooni, et oleme õiges kohas. Tutvustades neile meie ideed ja näidates lõnga, asusid daamid kohe kuduma – just nimelt kohe. Suur rõõm on, et ka mujalt Viimsist oleme leidnud inimesi, kes harrastavad kudumist ja on meile abiks toodete valmistamisel.

Kust meie tooteid leiab? Loomulikult Viimsi vabaõhumuuseumi käsitööpoest. Kui tunned, et vajad soojust või otsid jõulukingitusi, astu meie juurest läbi! Meie poest leiad kindlasti südamega tehtud sooja andvaid tooteid. Oled väga oodatud!