Kanapidamise rõõmudest räägib Haabneeme alevikus elav tuntud hobikokk ja populaarse toiduportaali Nami-Nami looja Pille Petersoo.

Pille, millal ja kuidas Teist kanapidaja sai?
Kolisin tagasi Eestisse aastal 2006, enne seda elasin 7 aastat Šotimaal. Meil käib kodus USA ajakiri The New Yorker, kus 2009. aasta sügisel ilmus artikkel „The Rise of the It Bird“ (tõlk. „Trendilinnu tõus“), mis rääkis sellest, et kanapidamine on New Yorgi äärelinnades popiks muutunud. Samuti oli seal juttu kahest Briti tööstusdisaini tudengist, kes olid oma Royal College of Arti lõputööks teinud moodsa ja nii hea väljanägemisega kanakuudi, et nii mõnedki pidasid seda algul Apple’i toodanguks.

Kui siiani oli kanakuute valmistatud peamiselt puidust, mida on keeruline puhastada ja soojustada, siis uus kanakuut nimega Eglu (tuletatud sõnadest egg ja igloo (tõlk. muna ja iglu)) on tehtud plastikust ja hoiab tänu oma spetsiaalsele disainile hästi sooja. Firma nimeks, mis kiiresti populaarsust kogunud ja linnatingimustes mugavalt kasutatavaid ning rebasekindlaid kuute tootma hakkas, panid poisid Omelet (tõlk. omlett).

Meile tundus see väga äge idee! Meil oli hiljuti koduaed valmis saanud, perre oli sündinud esimene laps ja tundus just õige aeg. Ma polnud varem ise kanu pidanud, kuigi lapsena maal vanaema juures olin neid lähedalt näinud ja kantseldanud. Tellisime oranži värvi Eglu kuudi ja 2010. aasta aprillis koliski meile siia Viimsisse 4 kana. Kuna ma pean toiduportaali Nami-Nami ja sinna oli vaja ilusaid toidupilte, siis esimese nelja kana seas oli näiteks ka üks Tšiilist pärit Aracuana tõugu kana, kes munes imeilusaid helesiniseid mune.

Esimene Eglu kestis meil 9 aastat, eelmisel suvel vahetasime selle uuema ja suurema mudeli vastu välja. Eglu Cube’i mahub 10 kana, meil elab seal neid praegu 7. Vana Eglu majutab nüüd kanu Kangru kandis Harjumaal.

Algusaastatel said meie kandest meediastaarid – 10 aastat tagasi polnud see väga tavaline, et uute elumajade rajoonis keegi kanu peab, tõukoer oli ikka tüüpilisem. Siis käidi meil korduvalt telekaameraga õue peal olukorda kajastamas, kanad on ka korduvalt ajakirjade veergudele jõudnud. Samuti on mitmed lasteaiarühmad meil külas käinud.

Kanad on olnud Pille pere koduaias Haabneemes 2010. aasta aprillist. Foto: Sandra Urvak
Kanad on olnud Pille pere koduaias Haabneemes 2010. aasta aprillist. Foto: Sandra Urvak

Mis tõugu kanu praegu peate?
Lisaks helesiniseid mune munevale Aracuanale on meil ka briti tõu Green Legbar kanad, kes munevad samuti helesiniseid mune, ning kaks suure ja puhvis kreemika sulestikuga prantsuse Faverolle kana, kes munevad pruune mune. Lisaks üks briti Orpington tõugu kana, kes muneb väga suuri mune. Meil on varasemalt olnud ka mõned Maransid, kel on uhked sulisjalad ja kes munevad tumepruune mune, aga nad on parajad riiukuked, nii et meie väikesesse kanakarja nad väga ei sobi.

Kas enam poest mune ostma ei pea?
4 kanaga said küll varem pannkoogid tehtud, aga suurema koogiküpsetuse jaoks oli vaja juurde osta. Praegu saame oma 7-lt kanalt iga päev 5–7 muna ja sellest meie 5-liikmelisele perele piisab, mõnikord jääb isegi üle. Seda siis munemishooajal.

Mis teid kanapidamise juures üllatanud on?
Kanu on olnud üllatavalt põnev jälgida! Meil on nüüd kodus ka merisead, aga kanad on märksa huvitavamad. Igal kanal on oma põnev karakter, lastele on nad toredasti seltsiks ja lisaks saab värskeid mune oma hoovist. No ja aia väetamiseks ei ole vaja aianduspoest kanakakat ostmas käia.

Maikuus avanes Haabneemes pilt, kus rebane jooksis üle tee, kana hambus. Kas teid rebased ei kimbuta?
Ühe kana oleme ka meie rebasele kaotanud. Nimelt suutis rebane kuidagi kana kuudi sees võre vahelt maha murda, aga mitte kaasa viia. Aga see oli ka väga riiakas kana, ju oli karma.

Eglu kanakuudi tugev külg on see, et see on servaga ehk et sellel on mööda maad ümber kuudi võrk. Rebane oskab küll kaevata ülevalt alla, aga ta kaeva ennast maa alt horisontaalselt kanakuudi sisse. Samuti on väga oluline, et kuut oleks pealt võrguga kaetud.

Viimsilaste FB-rühmas võis hiljuti lugeda, et siin pea naabertänava perel viis rebane kõik 6 kana ära, hiljem leidis ta 4 neist murtuna üles. Lisaks rebasele on kanadele ohtlikud ka nugised ja kullid.

Kas rotid ei tule kanade juurde luusima?
Ei ole märganud, aga pisikesed linnukesed tulevad vahest läbi puurivõre kanatoitu sööma.
Ühe muna on mul vares ära viinud – panin muna korraks peenrale, keerasin selja ja kui tagasi vaatasin, nägin, kuidas vares lendas minema, muna noka vahel.

Kui palju kanad elamiseks ruumi vajavad?
No puurikanal on ju vaid A4 suurune pind elamiseks, alternatiivmeetodil ei tohi olla üle 9 kana 1 ruutmeetri kohta. Täpsemalt saab lugeda Veterinaarameti kodulehelt.

Meie kanade jooksuaedik on poolteist meetrit lai ja 3 meetrit pikk.
Meie hinnangul on kanapidamine üsna lihtne, aga kindlasti tasub esmalt lugeda põhjalikult, mida kanade pidamine endast kujutab. Postimehe kirjastus andis mullu välja Hervé Hussoni raamatu “Kõik kanadest” – see on algajale suunatud täitsa asjalik raamat.

Mida teie kanad söövad?
Me anname neile spetsiaalset GMO vaba munakana toitu, toidujääke (näiteks ülejäänud hommikuputru, porgandikoori, kuivikuid jms), suviti ka niidetud muru ja aiamaalt välja kitkutud umbrohtu. Loomsest toidust saavad nad laste poolt korjatud tigusid. Vihmausse me neile ei anna, need lähevad kastpeenardesse.

Teil on kanad aastaringi – kuidas nad Eestimaa talve üle elavad?
Eglu kuudis peavad nad ilusti aastaringi õues vastu, kuni –13 kraadiga on kanadel tänu neid ümbritsevale kihilisele plastmassile hea soe olla, aga kuna neile ei meeldi suur niiskus, siis viisime nad vahepeal kuudiga kasvuhoonesse ja panime lisakütte peale. Lund nad ei karda, nad paterdavad hea meelega lume peal, aga neil on vaja sooja ja kuiva kuuti, kuhu jälle tagasi varjule minna.
Samuti on oluline valgus. Selleks, et kana iga päev muneks, vajab ta 14 tundi valgust päevas, aga meie ei survesta neid lisavalgusega munema. Las puhkavad talvel.

Kas kanapidaja saab ka perega reisimas käia?
Jah, me oleme viinud kanad siis oma aedikuga Pääskülla vanemate juurde. Nüüd, kui kanakuut ja aedik on suuremad, siis see nii lihtsalt ei käi. Sel talvel, kui 10 päeva puhkamas olime, käis mu sõbranna iga päev kanu toitmas.

Kas teil on ka kukk?
Ei, heanaaberlike suhete nimel pole me kukke võtnud ja munade jaoks pole ju kukke vaja, vaid tibude jaoks. Kana ka kaagutab, kui ta muneb, aga see tekitab toreda tunde, nagu oleks maal vanaema juures.

Kanapidamine on Eestis plahvatuslikult kasvanud, ka linnades. „Aktuaalses kaameras” räägiti, et huvi kanapidamise vastu on nii suur, et praegu enam tiivulisi kõigile soovijatele ei jätku. Miks see nii on?
Ma lugesin kuskilt, et USA-s hakatakse alati majanduskriisi ja presidendivalimiste ajal rohkem kanu pidama ehk siis ebakindlatel aegadel. Ka meil on hakatud koroonaviiruse põhjustatud karantiini ajal ise leiba küpsetama ning köögiviljapeenraid rajama ja kanu kasvatama. Eks see ole toiduturvalisuse teema.

Mida peaks tegema need inimesed, kes tahaks pidada kanu suvel, aga mitte talvel?
Neile sobiksid siis rendikanad, mida osad talud välja laenavad. Suvi läbi munevad, sügisel viiakse tallu tagasi. Meie ise sellist varianti kasutanud ei ole, meil on kanad aastaringselt.

Kust üldse kanu osta saab?
Paljud võtavad omale suurtööstusest aasta aega munenud kanad. Suurfarmides peetaksegi kanu ca 1 aasta munemas, sest hiljem munevad nad aasta-aastalt aina vähem ja üks firma ei saa seda omale lubada, et annab kanale 7 päeva nädalas süüa, aga saab vasti ainult kolm muna. Facebookis on mitmeid kodulinnukasvatajate gruppe, kus info liigub.

Kui palju üks kana maksab?
Hind sõltub sellest, kas on tavaline munakana või veidi peenem kana. Tavalisema munakana saab kätte 5–7 euro eest, tõukanade hinnad küündivad paari- kuni mõnekümne euro kanti.

Aga millise hinnaga kuudi kanadele soetada saab?
Eglu kuudid on üsna kallid, aga neil on ka järelturg. Kõige odavam on ise ehitada, aga siis peab vaeva nägema, et ta ka talvel soe ja muidu turvaline oleks. Taas, internetis liigub infot piisavalt. Valmis kanamaju müüvad mitmed suured ehituspoed, Põlvamaal teeb aga täitsa ilusaid kanamaju Wohom OÜ. Meie otsustasime mullu siiski Omeleti suurema mudeli kasuks, sest olime nende Eglu kvaliteediga väga rahul ja teadsime, et sellises kanamajas elavad kanad kenasti ka talve üle.

Milline on õnnelik kana?
Õnnelik kana on vabakäigu kana, kes saab õues käia, kellel on ruumi siblida ja kes saab mitmekülgset toitu.

Kas õnnelike kanade munadel on teine maitse?
Ma ei ole puurikanade mune üle 10 aasta ostnud, nii et võrdlusmoment praktiliselt puudub. Kui ikkagi laps tuleb kanakuudi juurest ja toob oma käega sooja muna ning ma teen sellest pannkooki või omletti, siis on ikka täitsa teine tunne küll!