Alates 19. märtsist võtavad AS-i Fertilitas mobiilsed brigaadid kodustes tingimustes koroonateste nendelt COVID-19 kahtlusega patsientidelt, kellel on olemas perearsti saatekiri ja kes ühel või teisel põhjusel ei saa ise proovi andma minna.

Lisaks on meil Viimsi valla elanikele organiseeritud infoliin telefonil 5850 2328, kus me nõustame koroonaviirusega seotud probleemide puhul ning pakume ühtlasi psühholoogilist tuge.

Idee koroonaviiruse testimiseks ja nõustamiseks tuli Viimsi valla juhtidelt, hiljem aga liitusime üleriigilise süsteemiga, kus teeme koostööd AS Medicumi ja SYNLAB Eestiga. Mina sain ülesande oma ülemuselt, Fertilitase juhilt Ivo Saarmalt ning asusin kohe töötajaid organiseerima ja koolitama.

Lühikese ajaga tuli nii koolitada töötajaid kui ka muretseda tööks vajalikud vahendid. Olen varem töötanud brigaadijuhina kiirabis ja see kogemus kulus nüüd marjaks ära. Paari päeva jooksul avasimegi infoliini ja käivitasime kodutestimise algul 2 ja hiljem 3 brigaadiga. Tänaseks töötab meil juba 4 brigaadi. Alustasime Viimsi valla elanike testimisega, nüüdseks on piirkond laienenud ka osale Harjumaast. Koduvisiite teevad meditsiiniõed, kellest enamus töötab tavapärases olukorras kirurgiaosakonnas. Paljudel neist on nii kiirabi kui ka intensiivraviosakonna töökogemus.

Telefoninõustamist viivad meil läbi koolitatud spetsialistid. Kõik inimesed teevad meil tööd entusiasmiga ja mul on selle üle hea meel. Oleme seni saanud ka ainult positiivset tagasisidet.

Tööpäevad on meil kella 8.00–20.00 ja töötame kõigil päevadel. Tööpäeva alustame kogunemisega dispetšeriruumis, kus jagame omavahel olulist infot ja lepime kokku piirkonnad, mida sel päeval teenindatakse. Iga brigaad saab oma piirkonna. Alati vaatame üle kogu vajaliku varustuse, sest selles töös on ülioluline reeglitest kinnipidamine. Igal külastusel kasutatakse täiskomplekti kaitsevahendeid, mida tuleb vahetada iga külastuse järgselt. Reeglina külastab kodu üks töötaja, erandiks võivad olla hooldekodud, kus tuleb teha korraga väga palju teste. Minu ülesanne on kordineerida kogu tööd ja jagada operatiivset infot, kui seda tekib.

Päeva jooksul teostame ca 60 testi. Praegu tundub see optimaalne, kuid meil on võimekust seda arvu ka suurendada. Samas väldime liigset kiirustamist, kuna on mitmeid reegleid, millest tuleb rangelt kinni pidada. Töötajate tagasiside on seni olnud positiivne, sest nad saavad ise valida töötempo. Olen sellega väga rahul, et mul on nii tugev ja töövalmis meeskond, mis on valmis töötama nii raske ja ohtliku ülesande täitmisel. Hea on olla abiks ja pakkuda inimestele turvatunnet!

Inimesed, keda kodudes külastame, on olnud väga erinevad. Nende hulgas on igas eas inimesi. Enamasti võetakse meid kodudes sõbralikult vastu, harva ollakse pisut tõredad. On ju teada, et proovi võtmine on pisut ebamugav. Eriti raske on seda selgitada lastele. Ärevust on samuti palju, seetõttu reageerivad inimesed erinevalt. Ühe autoga jõuame külastada ca 20 patsienti. Paljuski oleneb see vahemaadest, mis läbida tuleb. Rekord on olnud 150 testi päevas, siis testisime hooldekodu elanikke.

Praeguses situatsioonis tahaks väga kõigile südamele panna, et jääme ka selles olukorras rahulikuks – paanikaks põhjust ei ole. Olen üsna veendunud, et normaalse elu juurde naasmine saab toimuda üsna pea. Samas on siin kõigil oluline roll, et see aeg rutem saabuks. Selleks kuulake asjatundjate nõuandeid ja järgige neid!