Kuidas laenata raamatukogust raamatuid ohutult, et vältida viirusega nakatumist? Viimsi raamatukogul on lahendus olemas.

Oleme harjunud, et raamatukogul on kindlad lahtiolekuajad, kuid kevadel tabas meid ootamatult eriolukorra väljakuulutamine ja raamatukogu pidi uksed sulgema. Kurb oli läbi klaasi vaadata meile, raamatukogutöötajaile, tuttavaid inimesi, kes lootusrikkalt piilusid raamaturiiuleid, kuhu lisandus pea iga nädal uut kirjandust, aga seda laenata polnud võimalik. 

Tekkinud olukord oli nii ootamatu, et esialgu ei olnud ettekujutust, kuidas uutes tingimustes lugejate soove rahuldada. Vajadus lugemise järele ometi püsis, sest vaimutoit pole vähem tähtis kui ihutoit, eriti siis, kui on keerulised ajad. Hakkasimegi tööd ümber korraldama, hankisime pakkimismaterjali ning desoainet ja 23. märtsist alustasime nn kontaktivaba laenutamisega. 

Kontaktivaba laenutus

Huvitav on fakt, et raamatukogu terminoloogia, mis on üks järjepidevamalt oma valdkonna termineid väljatöötanu ja millel on üle 5000 raamatukogutööga seotud standardites määratletud termini, ei sisaldanud 2020. aastal mõistet kontaktivaba laenutus. Alles käesoleva aasta alguses lisandus andmebaasi elust enesest väljakasvanud termin kontaktivaba laenutus, mis tähendab laenutusviisi, mille puhul kasutaja ei puutu raamatukoguhoidjaga kokku, näiteks laenutus selveraamatukapi, laenutusautomaadi, tellitud raamatute riiuli vms abil. 

Soome kolleegid helistasid ning olid mures meie ja lugejate pärast, sest   raamatukogu on suletud ja laenutamist ei toimu. Nemad ju teadsid, et meil laenutusautomaate pole. Kolleegide imestus oli suur, kui nad kuulsid, kui lihtsate ja odavate vahenditega me lugejateeninduse ümber korraldasime.

Turvalised raamatud

Meenutades koroona esimese laine kontaktivaba laenutuse aega, siis ajavahemikus 23. märtsist 30. juunini teenindas vallaraamatukogu veidi enam kui 3000 lugejat, laenutas 19 600 raamatut ja pakkis ligi 6000 pakki. Lugejad võisid raamatuid ette tellida telefoni teel ja e-posti aadressil või raamatukogu tarkvarasüsteemi RIKSWEB  kaudu. Tellitud teosed desinfitseeriti, pakiti, varustati reserveeringunumbriga ja paigutati raamatukogu sissepääsu juures olevatele riiulitele. Juurdepääs neile oli E–R kell 11–18. Tagastamisele kuuluvad raamatud sai panna ööpäevaringselt ainult tagastuskasti. Tagastatud raamatud desinfitseeriti, hoiti kaks ööpäeva karantiinis ja alles siis võis need paigutada riiulitele.

Viimsi raamatukogu kontaktivaba laenutus

Uuendused jätkusid

Prangli, Püünsi ja Randvere harukogud esialgu kontaktivaba laenutusega ei ühinenud, kuna nii Püünsi kui ka Randvere kogud asuvad koolides, mis olid suletud ja töö ümberkorraldamine polnud nendes tingimustes lihtne. Peagi  hakkasid aga nemadki lugejatele teenust pakkuma. 

Uutest raamatutest teavitas vallaraamatukogu Facebookis, Instagramis, koduleheküljel ja raamatukogu fuajeepoolsel üsna pikal klaasseinaäärsel näitusealal.

Kuna eriolukorra ajal soovisid paljud inimesed lugejaks registreerida, tehti Viimsi raamatukogu algatusel raamatukogu tarkvaras RIKS haldaja poolt uus arendus ja maikuust tekkis võimalus lugejaks registreerida kas ID-kaardi või Mobiil-ID-ga. Samuti rakendus Print in City pilveprintimise, paljundamise ja skaneerimise teenus.

Alternatiiv on olemas

Keerulistele aegadele on omane see, et otsitakse ja leitakse uusi võimalusi, tehakse uusi arendusi, millele ehk tavaolukorras poleks tuldudki.

Kui sügisel jõudis kohale koroona teine laine, alustasime juba septembrikuu lõpust tava raamatukoguteeninduse kõrval kontaktivaba laenutuse pakkumist. Kuna Viimsi raamatukogus on piisavalt ruumi, et külastajad riiulite vahele hajuksid, siis pole kuni käesoleva ajani kontaktivaba laenutuste arv sajanigi jõudnud, aga neile, kes soovivad vähendada võimalikke kontakte või kel riskirühma kuulumise tõttu ei pruugi olla ohutu raamatukogu külastada, on see jätkuvalt suurepärane lahendus.

NB! 1.-28. märtsini laenutavad vallaraamatukogu ning Prangli, Püünsi ja Randvere harukogud ainult kontaktivabalt ning riiulite vahele lugejad ei pääse.

Väike õpetus Viimsi raamatukogust kontaktivabalt laenutamiseks

  • Telli raamatud ette telefonil 5688 2673, e-posti aadressil raamatukogu@viimsiraamatukogu.ee või raamatukogu programmi RIKSWEB kaudu.
  • Tellitud raamatud pakitakse, pakile kirjutatakse reserveeringunumber (see number pea meeles), pakk pannakse raamatukogu sissepääsu juures olevale kärule.
  • Tagastatavad raamatud pane tagastuskasti, mis asub Viimsi Marketi spaapoolse ukse kõrval, millele on ligipääs 24/7. 
  • Tasu raamatute tagastamise viivitatud aja eest on peatatud.