Viimsi Mega Kirbuka juhataja, viimsilane Kristina Käit-Kattel leiab, et kirbuka elu mõistmiseks tuleb rentida endale boks ning tuua korralikud asjad, mida endal enam tarvis pole, müüki. Just nii ma ka tegin.

Millal Viimsi Mega Kirbukas avati? 
3 aastat tagasi augustis.

Kust tuli mõte avada kirbukas, kus inimesed saavad ise omi asju müüa ja teenida nii ka tulu?
Mul endal oli nii palju asju. Mul on kolm last ja neist jäi palju asju üle. Näiteks Soomes käies nägin sarnaseid kirbukaid ja nii tekkis mõte ka siin sarnane kirbukas luua. 

Mulle väga meeldib taaskasutus. Kasutatud asjade hulgast võib leida nii huvitavaid ja omapäraseid asju. 

Milline on olnud inimeste tagasiside?
Suhteliselt positiivne. Paljud käivad otsimas siit erilisi ja omanäolisi kingitusi. Kauba valik on seinast seina.

Negatiivne tagasiside on tulnud pigem kauba suhtes, mis on siia müüki toodud ja pole nii korralik või tunduvad ostjatele hinnad kõrged. Kuid meie ei kujunda valikut ega pane asjadele hindasid – seda teeb boksi rentnik ise. 

Miks inimesed teie juurde oma asjad müüki toovad?
Mõned, kes rendivad boksi, teenivad üsna hästi. Kui neil on korralikud asjad, siis inimesed ka ostavad. Näiteks väga hästi ostetakse brändikaupa. Kirbukas ei ole ainult odavad asjad. Tähtis on, et müüki toodav kaup oleks korralik. Siis läheb see ka müügiks!

Teine asi on selles, et inimesed ei taha asju lihtsalt ära anda. Nad rendivad boksi ja tegelevad aktiivselt asjade müümisega – käivad ja sätivad oma boksi vahel iga päev, toovad asju müüki juurde või viivad midagi ära. See on üks viis, kuidas aega sisustada.
Mõned rendivad boksi oma lapsele. Laps toob müüki oma mänguasjad ja tulu, mis asjade müügist tuleb, saab laps endale.

Mida lisaks riietele, jalanõudele ja mänguasjade veel müügiks tuuakse?
Nõusid, ehteid, kosmeetikat, maale – kõike. Paljud arvavad, et müüki peab tooma vaid riideid. Kuid tegelikult on nii, et mida huvitavam on boks, seda paremini see müüb. Boks peab silma paistma. Seda tuleb osata sättida. 

Kas inimesed on hakanud rohkem teise ringi asju ostma? 
Võib nii öelda küll. Kui ma hakkasin Viimsisse kirbukat tegema, ütlesid paljud, et Viimsi inimesed võivad asju müüki tuua, kuid ega nad midagi ostma küll ei hakka. Reaalsus on aga hoopis teine. Inimesed ostavad kirbukast kaupa ja paljud teevad seda teadlikult.

Kas kaup, mis müüki tuuakse, on pigem korralik?
Kaup on järjest korralikum. Ka meie huvi on see, et boksi rentnikud kaupa müüksid. Sellepärast anname soovitusi, mida müüki tuua ja kuidas boksi n-ö kujundada. Näiteks kui me ütleme inimesele, kes boksi rendib, et tema stangel on korraga liiga palju asju, aga rentnik asju vähemaks ei võta, siis ei saa ka meie midagi teha. Meie soovitame, rentnik otsustab, kuidas ta oma boksi kujundab.

Reaalsus on see, et boks peab olema kutsuv, kus ostjal on asju mugav vaadata. Siis neid ka ostetakse.

Kui hästi on teenindajad müüdava kaubaga kursis? St kui tulla ja küsida, kas nad oskavad öelda, kas soovitud ese on müügis?
Sõltub töötajatest. Meil on üks inimene kassas ja teine käib bokse koristamas. See, kes bokse korras hoiab, teab ka rohkem, mis müügis on. Aga alati võib kassapidajalt küsida, kui on mõne kindla eseme kohta huvi. Teenindajad on meil sõbralikud ja abivalmid.

Millised on Teie soovitused nii müüjale kui ka ostjale?
Müüja: too müüki neid asju, mida sa ise ostaksid!
Ostja: Viimsi Mega Kirbukas pakub iga päev midagi uut! Tule ja veendu ise!

Minu esimene kogemus Viimsi Mega Kirbukas
Selleks, et saada paremat ülevaadet, kuidas Viimsi Mega Kirbukas asjade müümine reaalselt välja näeb, pakkus juhataja ka mulle võimalust üheks kuuks boks rendile võtta. Esimene reaktsioon oli, et mul pole ju midagi müüa! Kuid järele mõeldes leidsin kodust hulga riideid, mis meie peres enam kandmist ei leidnud.

Sildid kaubale tegin ja panin külge kodus, et kirbukas asju välja pannes võimalikult vähe aega kuluks. Aga kui eesmärk on asju ka müüa, mis mul ka oli, siis boksi kujundamine, asjade tõstmine ühelt riiulilt teisele, võttis ikka omajagu aega küll. Kõik ikka edukama müügi nimel!

Odav hind ja kõik müüdud?
Olen kuulnud ütlust, et igale asjale on ostja, tuleb panna vaid “õige hind”. Seega otsustasin, et müün iga eseme ühe euroga ja panen oma boksi peale sildi: “IGA ESE 1 EUR!”. See tundus olevat hea nipp, et kõik asjad kiiresti maha müüa. Paraku minul ainult sellest ei piisanud.

Enne, kui asjad boksi asetasin, rääkisin ka poe omanik Kristinaga, kes seletas, kui oluline on see, kuidas on asjad boksis paigutatud, ning need boksid, kus on lisaks riietele veel erinevaid asju, müüvad paremini. Ja siis sain ma aru – mul polnud läbi mõeldud, kuidas ma asju kavatsen paigutada, ja peale riiete ei olnud mul müüki tuua midagi! 

Pannes kõrva taha juhataja näpunäiteid, hakkasin ka mina oma müügiboksi asju välja panema. Selgus, et asjade müümine ei olegi niisama lihtne. Vaja on teada mitmeid detaile, et müük paremini õnnestuks. 

Umbes kord nädalas käisin boksi vaatamas, vahel midagi ka müüki lisamas. Tõstsin riideid siia-sinna, et need inimestele paremini silma hakkaksid ja ka seetõttu, et teha kiire inventuur – kas ma ka midagi müünud olen?! Kolmandal nädalal oli minu teenitud tulu 43 eurot.

Mida ma sellest õppisin?
Arvan, et väga paljudel meist on kodus asju, mida me tegelikult ei vaja ega kasuta. Kui need on korralikud, mis võiksid rõõmu pakkuda kellelegi teisele, siis Viimsi Mega Kirbukas on hea koht, kus oma kaup mõistliku hinnaga maha müüa.

Asjade müümine ei ole aga niisama lihtne ja enamus müüjaid näevad boksi sättimisega palju vaeva. Seega, iga kord, kui Sa kirbukas ringi jalutad, tea, et kõik bokside rentnikud on näinud vaeva, et oma asju müüa. Suhtu sellesse lugupidavalt, vaadates müügil olevaid asju viisakalt ning jättes boksi enda järel korda.

Kui ma alguses olin kindel, et proovin oma müügioskust ja -õnne üks kuu, siis nüüd, kui rendiaeg hakkab läbi saama, otsustasin, et pikendan seda veel… vähemalt üheks lisakuuks. Nimetan ise seda müügihasardiks. 

Teenitud tuluga olen samuti rahul. Kuna enamik minu boksis olevatest asjadest moodustavad just riided, siis leian, et hind neile on õiglane. Samuti oskan täna märksa paremini mõista, et boks peab olema sätitud ostjale võimalikult mugavaks. Kas ma seda kunsti ideaalselt valdan? Vist saab veel paremini! See on ka põhjus, miks ma soovin oma rendilepingut pikendada – ma tean, et suudan oma boksi veelgi paremini sättida! Kuid mitte ainult. Kodus ringi vaadates leian veel, lisaks riietele hulgaliselt asju, mis saavad rõõmu pakkuda kellelegi teisele!

Viimsi Mega Kirbuka ABC ehk tingimused ja soovitused boksi rentnikule

  • Müügiboksi rentnik kinnitab rendilepingu allkirjastamisel omandiõigust või volitust asjadele, mida ta müüma hakkab.
  • Müügiboksi ei saa rentida alaealine.
  • Rentnik saab müügiperioodi jooksul tooteid juurde tuua.
  • Müügiboks tuleb tühjendada rendiperioodi viimasel päeval enne Viimsi Mega Kirbuka sulgemist.
  • Rentnik määrab oma toodetele hinnad ise.
  • Müügiboksi rentnik toob müüki puhtad, terved ning kasutuskõlblikud tooted.
  • Viimsi Mega Kirbukas annab rentniku kasutusse müügiboksi ning riidepuud (kuuluvad tagastamisele).

Viimsi Mega Kirbukas
Aadress: Randvere tee 9, 0-korrus ehk siis samal korrusel parklaga.
E-post: viimsi@megakirbukas.eu
Facebook: www.facebook.ee/viimsimegakirbukas
Telefon: 687 0380

Viimsi Mega Kirbukas on avatud E–R k 12–19 ja L–P k 11–17

Kingiidee!
Kingi oma lähedasele, sõbrale, töökaaslasele või miks mitte lapsele tähtpäevaks (naistepäev, aastapäev, sünnipäev, jõulud jne) Viimsi Mega Kirbuka boks. Rendi suur või väike boks, maksa renditasu, allkirjasta leping ning aita kingisaajal talle ebavajalikud, kuid korralikud asjad müüki viia!