Kauaoodatud suvi on kohale jõudmas. Kõikvõimas päike on taas pannud õitsema taimed, toonud tagasi soojad päevad ja allutanud pimeduse oma valgusega. Päikese võimu haripunktiks on pööripäev (21. juuni), mil valgust jagub hommikust hommikuni.

Päevaaegu on ikka veel kuulda ohtralt linnulaulu. Jaanipäevaks kõrgeks kasvav rohi pakub pelgupaika juba nii mõnelegi pesast välja kukkunud linnupojale. Lindude koorilaulule on lisandunud nüüdseks igas toonis sumisejaid ja pinisejaid. Usinate tolmeldajate ja veremaiaste putukate seast on vahest kõige silmatorkavamad ja uhkemad liblikalised. Liblikatiibade peen muster ja värvivalik ei ole juhusliku õnnemängu tulemus, vaid kannab endas selget sõnumit end mitte segada. Neil, kelle sõnum jõuab selgelt kohale, on võimalus sel suvel endale kaaslane leida ja uuele elule algus panna.

Sealtsamast, liblikaid ja lilli täis niidult, leiab ka esimesed magusad ja punapõsksed marjad sel suvel – metsmaasikad. Õilmekuu pikaks venivatele päevadele paneb selge ilma korral punkti kaunis värvidemäng taevalaotuses.

Kirjutele, küllastele ja siginat-saginat täis pikkadele suvepäevadele ei jää alla ka suveööd. Tuttavad metsad ja põllud muutuvad öö rüpes ühteaegu nii põnevaks kui ka hirmutavaks. Öises metsas on kerge tekkima tunne, et läheduses on veel teisigi hingelisi peale iseenda. Ja eks ta nõnda olegi – öös on asju. Selles pisukeses suvises ööpimeduses toimub nii mõndagi. Küll jäävad aga inimsilmad ja -kõrvad töntsiks selle tajumisel. Kui aga pimedusega harjuda, võib ühtteist huvitavat leida. Hääletult ja uskumatult kiireid manöövreid sooritades lendavad ringi nahkhiired, kelle sähvatusi vahest juba õhtutaevaski paistab. Põõsa alt ilmub krabina saatel liigselt kiirustamata välja siil ja suundub samuti toiduotsingule. Rohekate virvatulukestena hõõguvad siin-seal jaaniussid. Hiljem sellistele öistele kohtumistele tagasi vaadates ei oskagi öelda, kas need olid unes või ilmsi.

Jaanikuusse jääv pööripäev ja selle järgnevad kolm päeva, mil päike pessa jääb, ning nende päevade vahel viivuks maale langev pimedus teevad sellest ühe aastaringi maagiliseima ja vägevama aja.

Praegusel ajal tuleks enesessegi koguda elurõõmu ja -jõudu. Viise selleks on mitmeid, alustades väge täis ravimtaimede korjamisest, lõkketule tegemisest kuni paljajalu maaga ühenduses olemisest.

Loodan, et saabuv suveaeg annab mahti, et kõigi tegemiste kõrvalt veel ka mängida, puhata, seigelda ja laiselda. Saagu suvi päikseliseks nii õues kui ka südameis!