Jussi Õlletuba on viimsilasi kostitanud juba 25 aastat. Viimane aeg oli uuendada interjööri, teha muudatusi menüüs ja Jussi Õlletoast on tänaseks saanud lihtsalt “Jussikas”.

Milline on Jussi Õlletoa ajalugu?
Jussi Õlletoa maja ehitas 1935. aastal Johannes Ehasoo. Esialgu tegutses selles majas kauplus ning pererahvas elas ise samas majas, nagu sellel ajal kombeks. Rahvas kutsus lahket ja toredat peremeest Jussiks ning tema poodi hakati kohe algusest peale Jussikaks kutsuma.

Eriti suureks müügiartikliks oli sel ajal Jussi poes sool, mida vajasid piiritusevedajad. Nagu teada, siis salapiiritust veeti suurtes kanistrites, mille külge ühendati raskuseks soolakotid koos poiga. Neutraalsetes vetes lasti piirituse kanistrid koos kokku lepitud raskusega soolakottidega vette ning soomlased ootasid soola lahustumist ja poi pinnale tõusmist, et kaubale järgi minna.

1944, Vene okupatsiooni ajal, okupeeriti ka Jussi poekene ning see muudeti ETKVL-i kaupluseks, mis oli väga populaarne ja alati eriti hea kaubaga varustatud. Kuna see oli Tallinnale kõige lähemal asuv ETKVL-i kauplus, siis käisid seal kõik tähtsad riigitegelased vajalikku kaupa ostmas. Vana Juss vormistati samal ajal maja kojameheks ja valvuriks. Jussi ja tema perega paigutati samadesse ruumidesse elama ka üks vene ohvitser, kes välja kolides võttis kaasa kogu elutoa mööbli ja eluks vajaliku, alles jäi ainult üks seinakell, mis on ka tänaseni Jussikas kohapeal olemas.

ETKVL-i kauplus tegutses Jussi majas kuni olümpiamängudeni, kui rajati uus suur kauplus hoopis praeguse Miiduranna Konsumi koha peale. Jussi maja jäi pärast peremehe surma tühjaks ja läks üle sel ajal majas elanud Nadeždale ning kaupluse asemel avati valuutapood ja väike kohvik. 

1995. aastal võõrandas Nadežda maja Jussi lapselapsele, kes on kuni tänaseni selle maja omanik. Kuna sel ajal olid pubid väga populaarsed, siis sai ka vana Jussi majast eestipäraselt Jussi Õlletuba, mida rahvas hüüdis endiselt ka Jussikaks. Ärevatest üheksakümnendatest ei jäänud puutumata ka Jussi Õlletuba, mille juhataja oli sel ajal Urmas Koort. Ühel päeval sokutati Jussika välisukse ees olevasse prügikasti lõhkeseade. Õnneks ei arvestatud aga sellega, et prügikast oli betoonist ja väga suuri kahjustusi Jussikas ei saanud.

Kes siis Jussikest ei tea?!
Läbi aegade on Jussi Õlletuba olnud viimsilaste üks lemmikpaik. Teiste hulgas oli ka president Lennart Meri Jussikas päris tihe külaline. Legendaarseid säravate esinejatega pidusid mäletab vist samuti iga viimsikas. Esinemas on käinud näiteks Üllar Jörberg, Jüri Homenja, Ivo Linna ning Jussikas andis ühe oma viimastest kontsertidest ka Vello Orumets.

Nüüd, kui Jussi Õlletoa avamisest on möödas 25 aastat, oli viimane aeg ette võtta renoveerimine ja anda majale uus hingamine. Selle aasta 31. jaanuaril pidasime maha suure peo vana hea Jussi Õlletoa mälestuseks ja uue alguse tähistamiseks. Pidu kestis umbes poole viieni hommikul ja juba kella kaheksa paiku olid ehituspoisid kohal. Jussikas toimus vist kõigi aegade kõige kiirem “Täielik muutumine”, milleks oli meil aega vaid kaks nädalat. Suur sagin käis nii päeval kui ka öösel ja valmis me ta saimegi – uue Jussika.

Mis siis kokkuvõttes muutus?
Nüüd ongi söögikoha uueks nimeks Jussikas ja pubist on saanud mõnus ja hubane pererestoran uue interjööri, menüü ja joogikaardiga.

Lisaks tavamenüüle pakume ka päevapraade ja üritustele erimenüüsid tähtpäevadeks. Jussika ametlik avamine toimus sõbrapäeval, kuid kindlasti tuleb ka suurem avamispidu, kui oleme kogu meeskonnaga sisse elanud.

Kõik on taas meie juurde külla oodatud!